« معیار ظلم، عمل نکردن به قانون است | اول دفتر | توفیق شرکت در نماز سیاسی-عبادی جمعه -1 »

آنان که رفتند، شهید مسعود هاشم زاده

DSC00108.jpg
آنها را می شناختم. البته نه خودشان را. آنها را از ماشین پیکان سفید رنگشان که از یکی دو سال پیش گاهی در جلوی خانۀ مادرم پارک می کردند می شناختم. از 32 سال پیش که پدرم این خانه را ساخت با صاحبخانۀ آنها همسایه ایم، سالها در آن خانه ساکن بوده ام و بعد از آن تقریباً مرتب برای رسیدگی به حال پدرم که بیمار بود و پس از فوت پدرم برای سرزدن به مادرم که هنوز آنجا ساکن است به آنجا رفته و می روم. بیاد می آورم گاهی یک جوان را در کنار آن پیکان دیده ام که در حال رسیدگی به آن بوده است ولی آشنایی و سلام علیک نداشتیم. شنبه شب،30 خرداد، که به راهپیمائی آرام در خواست شدۀ مجمع روحانیون مجوز داده نشد و مردمی که بدون اطلاع یا با اطلاع از این موضوع در آن شرکت کرده بودند، بشدت سرکوب شدند و کشته و زخمی بسیار بر جای ماند، شب هنگام وقتی به خانۀ مادرم سر زدم شنیدم پسر جوان همسایه بغلی، در خیابان شادمان، نزدیک آزادی که فاصلۀ زیادی تا منزل ندارد، تیر خورده و کشته شده است. پرسیدم کدام؟ گفتند همانکه اغلب به ماشین پیکانشان رسیدگی می کرد. گفته شده بود خانواده اش از ترس اینکه جنازه را دوباره به آنها تحویل ندهند همان شب آن را به شهرستان منتقل کرده اند. به همین دلیل هیچ ازدحام و یا رفت و آمدی نبود. حتی پارچۀ سیاه یا نوشته ای هم بر روی در وجود نداشت که نشان بدهد اهالی این خانه عزادارند. این حالت تا امروز هم وجود دارد و بسیاری از همسایه ها و اهالی محل نمی دانند که در همسایگی آنها جوانی ناکام درگذشته است تا بیایند وبه خانواده اش تسلیت بگویند.
چند روز بعد که برای سرزدن به مادرم رفته بودم پسرهمسایه را دیدم که با جوان سیاه پوشی در مقابل خانۀ شان صحبت می کند. پرس و جو کردم و متوجه شدم آن جوان مستأجر آنها و برادر آن شهید تازه گذشته است. گفتم قصد داشته ایم برای عرض تسلیت خدمت برسیم و قرار گذاشتم شب به اتفاق مادرم به دیدارشان برویم.

شهید مسعود هاشم زاده فرزند ارشد خانواده، 27 سال سن داشت و هنوز ازدواج نکرده بود.عکس هایی از او را قاب کرده و روی دیوار و تلویزیون گذاشته بودند. سه برادرش که در سنین جوانی بودند، پدرش که دارای محاسن کمی بلند و هنوز مشکی بود و مرتب ذکر می گفت، مادرش که چادر مشکی به سر داشت و خانم جوانی که عروس خانواده بود، همگی سیاه پوش، حضور داشتند. فضا سنگین بود و حرف زدن سخت. مدتی به سکوت گذشت تا من توانستم لب به سخن باز کنم و با آنان اظهار همدردی کنم. همه حیران بودند که در تظاهرات آرام چرا زدن؟ چرا کشتن؟ به چه جرمی؟ چه کسی مسئول است و حالا چرا نگذاشتند و نمی گذارند مراسمی باشد؟ می گفتند از ما تعهد گرفته اند که مراسم نداشته باشیم و فقط چند نفر- چند نفر به سر خاک برویم و تجمع نباشد.
گفتم خون شهید شما ضامن هدر نرفتن خون شهیدان انقلاب و جنگ تحمیلی شد. خون شهدای انقلاب و جنگ برای برپایی و حفظ جمهوری اسلامی بود. فرزند شما شهید شد و خونش را هدیه کرد تا ثمرۀ خون آن شهیدان از بین نرود و تا همین الآن اثرش را داشته است و نگذاشته است حضور پر شور مردم در انتخابات برخلاف نظرشان یکپارچه به نفع کسانی که دروغ گفتند و تقلب کردند مصادره و نتیجۀ نادرست اعلام شده تثبیت شود.
آنچه در کلام و بیان خانوادۀ شهید تجلی داشت فقط تأثر از ریخته شدن خون فرزند و برادرشان نبود که با آن سرافرازانه کنار آمده بودند. بلکه خواهش گفته وناگفتۀ آنان این بود که این خون ها نباید فراموش شود و باید تلاش شود تا به ثمر بنشیند. آنان خواستار حفظ نظام جمهوری اسلامی، با ویژگی جمهوریت و اسلامیت آن بودند. شهید آنها خواسته بود از رأی خودش دفاع کند و جانش را برای آن فدا کرده بود. خانوادۀ او هم همین را می خواستند. می خواستند از رأی آنها چشم پوشی نشود. گفتم مطمئن باشید نمی شود.همۀ آنها که باید، ایستاده اند تا از رأی مردم وانتخاب آنها دفاع کنند. پای هزینه اش هر مقدار باشد ایستاده اند. آنان ومردم، همپای هم ایستاده اند. خون شهید شما و دهها شهید دیگر به هدر نخواهد رفت.
به یاد سخن ماندگار معلم شهید دکتر شریعتی می افتم و سنگینی رسالتی که بر دوش ماست را احساس می کنم. آنان که رفتند، کاری حسینی کردند و آنان که مانده اند باید کاری زینبی کنند ....

دنبالك

TrackBack URL for this entry:
http://gollejeh.com/cgi-bin/mt334/mt-tb.cgi/145

نظرات

زهرا :

َآقای شکوری هر روز دارند عده بیشتری را دستگیر می کنند امروز محمد رضا یزدان پناه را گرفتند. من نگرانم که دنبال این دستگیری ها اتفاقات بدتری باشد. می دانم شما فعالان سیاسی هم در فشارید اما سکوت طرف مقابل را بی شرم تر کرده باید فکری شود.

 

علی :

به نام خدای مهربان ؛ سلام بر علی سرور مردان جهان ؛ سلام بر حسین که فریاد برآورد اگر دین ندارید لااقل آزادمرد باشید.
با عرض تسلیت به خانواده شهید راه اسلام و آزادی گرامی

 

سعید :

سلام آقای دکتر
خون بناحق ریخته شده قطعا"آثار خود را بر جامعه خواهد داشته وبقول شما بهترین ثمره اش این بود که خون پاک شهیدان قبل وبعد از انقلاب ونیز دفاع مقدس زنده شود.
با نظر دوست عزیز زهرا هم موافقم .

 

مهرداد :

علي شكوري خدا تو را رحمت كند

 

سعيد :

گيرم كه ميكشي،گيرم كه ميبري .... با رويش دوباره جوانه ها چه ميكني

 

همسایه خاموش :

خسته نباشید. من هم بطریقی با این شهید آشنا شدم! اما خیلی دیر.خون اینان سرمایه های با ارزش این جنبش اصیل مردمی است.

توصیه: حامیان این جنبش در منزل و اتومبیل به آوازهای جناب شجریان گوش کنند و بگذارند همسایگان و عابران نیز از این موسیقی بهره ای ببرند.

 

:

با سلام لطفا این پیشنهاد را بررسی کنید:
با توجه مسدود بودن تمام را هها برای اعتراض مسالمت آمیز و با توجه به اینکه هیچ کدام از سران اصلاح طلب حاضر نیستند مردم عادی دچار ضرر و زیان شوند پیشنهاد میشود در اولین نماز جمعه ای که به امامت اقای هاشمی رفسنجانی تشکیل میشود شرکت نماییم. برای این کار فقفط کافی است اعلام شود که اقایان خاتمی کروبی ومهندس موسوی دراین نماز جمعه شرکت نمایند. بی شک کوتا چیان حضور مردم خواهان تغیرات را مشاهده خواهند نمود.
از دو حالت خارج نیست :
1- هیچ وقت به اقای هاشمی اجازه اقامت نماز را نمی دهند که دراین صورت می توان بر روی عدم حضور ایشان مانور داد.
2- ایشان نماز را اقامه خواهند کرد آن وقت جهان واقتدار گرایان حضور ملت مظلوم ایران را خواهند دید واین چند گام به پیش است
با تشکر

 

امیر :

شهیدان بیشتر از 50 نفرند در سطح شهر کرمانشاه با یک میلیون جمعیت 3 نفر شهید شده اند که دو نفر آنان در تهران و یک نفر در کرمانشاه حال در سطح کشور به نظرم به طور نسبی 100 نفر شهید شده اند. باید اسامی همه انان منتشر شود.

شکوری: معمولاً آمارهای رسمی کمتر از آمارهای واقعی ست.ولی اینکه چه تعداد هنوز نمی توان دقیقاً گفت. در همان راهپیمایی 25 خرداد که گفته شد هفت نفر کشته شده اند. یازده جنازه تیر خورده در بیمارستان حضرت رسول و یکی در بیمارستان شریعتی وجود داشت.

 

حسین فر زان :

علی آقا سلام

از رهبران از طرف ما سوال کنید که از آنها که در خارج از ایران هستند چه کاری ساخته است؟

از شاگردان و ارادتمندان مرحوم پدرتان هستم.

 

سعيد :

18 تير هرچه نيرو داشتند به خيابان آورده بودند و حتي نوجوانان و بسيجياني را ديدم كه در كنار پليس و گارد ضد شورش با لباس و جليقه پليس باتوم و كلاه حضور داشتند و همان روز مساله پليس افتخاري را مطرح كردند كه نوعي رسميت دادن به سركوب توسط بسيج و لباس شخصيهاست.
اما باو جود بستن مسير ورود به اطراف دانشگاه و با وجود نيروهاي سركوبگر مردم بسياري به صحنه آمدند و بصورت پراكنده در چهارراههاي فرعي و خيابانهاي اطراف راهپيمايي كرده و شعار دادند.
ديگر بر عكس روزهاي اول جنبش اعتراض ، شعار مردم در مورد احمدي نژاد نبود بلكه الان شعار ها عليه ديكتاتوري و بعضا عليه مجتبي خامنه اي بود.
اين حضور مردم نشان داد كه با وجود همه تدابير ازجمله تعطيلي ها و سركوب، جنبش هنوز زنده است.

 

سعيد :

روحانیت در حال حاضر یک امتحان بزرگ پس میدهد و متاسفانه تا بحال در این امتحان از نظر ملت مردود بوده است . دلبستگیهای مادی روحانیون بقدری زیاد شده که دیگر وسوسه اموال و منافع نامشروع و نابحق اجازه جانبداری از حق و حقوق ملت را به آنها نمی دهد. بجز عده معدودی چون آیت... منتظری و صانعی بقیه سکوت کرده اند.
البته من خوشحالم چون این اولین نهضت آزادی خواهی و دموکراسی خواهی ملت ایران است که بدون پشتوانه روحانیون و رهبری آنها انجام میگیرد.هرگاه روحانیون در مبارزه ها پیشگام بوده اند بعدها ترمز همان حرکت بوده اند مثل ملی شدن صنعت نفت و یا مشروطه .
فکر میکنم علت این است که روحانیون پس زمینه ذهنی شان همیشه دیکتاتوری بوده و با دموکراسی غیر قابل سازش هستند .اصلا تفسیری که مجتهدین فعلی از دین دارند همگی مخالف دموکراسی و آزادی بوده و یک نوع دیکتاتوری توتالیتریانیسم نهایت بازده اندیشه های دینی میباشد که شکلی از آن را در حال حاضر در جامعه شاهد هستیم.
در هرحال نتیجه دیکتاتوری از هرنوعی در ایران منتهی به شکست است .آگاهی دشمن دیکتاتوری است. جوانه های آگاهی در حال رشد و زایش هستند.
این نفسهای آخر دیکتاتوری است. این آغازی بر یک پایان است .

 

سينا :

شهيد راه چي ؟
اون چيزي كه ما ديديم با اون چيزي كه شما شهادت مي دونيد اختلاف از زمين تا آسمون كه نه از بهشت تا جهنمه كاكو !

 

minou :

Rohesh shad

 

مخلوق :

خدا بیامرزدش

 

:

گرگها خوب بدانند در ایل غریب ، گرپدر مرد... تفنگ پدری هست هنوز گرچه مردان همگی کشته شدند.. . توی گهواره چوبی پسری هست هنوز ، آب اگر نیست نترسید که در قافله مان.. . دل دریایی و چشمان تری هست هنوز

 

ارسال نظرات

(If you haven't left a comment here before, you may need to be approved by the site owner before your comment will appear. Until then, it won't appear on the entry. Thanks for waiting.)

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007