« راهپیمائی اعتراضی(2): فاجعۀ کشتار مردم | اول دفتر | با قانون می رقصند! »

رفع بدعت امام!

شکل سادۀ حکومت اسلامی بر اساس الگو گیری از صدر اسلام تعیین یک فرد به عنوان خلیفۀ یا امام به صورت نصب یا بیعت خواص بوده و پس از آن همۀ مناصب حکومتی اعم از اجرائی و قضایی بواسطۀ آن فرد تعیین و منصوب می شده اند. مجلس قانون گذاری نیز وجود نداشته و همۀ قوانین توسط خلیفه یا امام بصورت حکم حکومتی تبیین و ابلاغ می شده است. حضرت امام (ره) با طرح نظریه ولایت فقیه که موافقان و مخالفان جدی در حوزه های علمیه داشته و دارد برتشکیل حکومت اسلامی توسط فقیه عادل تآکید کرده و خود نیز مبادرت به تشکیل آن در ایران نمودند. امام بر اساس اعتقاد به تأثیر و اقتضاء زمان و مکان در اجتهاد احکام اسلام و بر اساس دریافت اقتضائات زمان و مکان درشکل حاکمیت اسلام، "جمهوری اسلامی" را به عنوان نمونۀ روزآمد و متناسب با تفکر، انتظارات و معیارهای جامعۀ بشری امروز مطرح کرده و پس از پیروزی انقلاب اسلامی به رفراندوم گذاشتند و ملت نیز با رأی بالای خویش آن را پذیرفتند. اساس و ابتنای این نظام بر دو چیز است اسلام و رأی مردم. در حقیقت امام رأی مردم را که تا پیش از آن در نزد علمای اسلام دارای وجه و یا اعتباری در اعمال حاکمیت اسلام نبود به عنوان مبنای تشکیل و استمرار حکومت اسلامی مورد تأکید قرار دادند. این مبنا بر اساس نظر امام در قانون اساسی که خود امری بدیع در حکومت اسلامی بود گنجانده شد و بر آن تأکید شد. بطوری که در قانون اساسی "ابتنای ادارۀ کلیه امورکشور به رأی مردم" تصریح و بر اساس آن چهار نوع انتخابات در نظر گرفته شده است. در آن زمان اگرچه کسانی این کار را بدعت در اسلام می دانستند و هرگز نپذیرفتند که برای حکومت بر مردم به رأی آنها نیازاست اما به حکم مصلحت خویش دم بر نیاوردند و با امام به چالش نپرداختند. از نظر آنها معنی ندارد که حکومت اسلامی قانون اساسی داشته باشد ویا منتخبین مردم که عالم اسلامی نیستند مجلس تشکیل بدهند و قانون وضع کنند. یاجمعی بنام مجلس خبرگان بر عملکرد ولی فقیه که اختیار دار حکومت و کشور و نیز جان، مال و ناموس همۀ مردم است نظارت کنند و از حوزۀ امر و نهی او مستثنی باشند و یا رئیس دولت که قرار است به نیابت از ولی فقیه ادارۀ امور اجرائی کشور را بر عهده بگیرد توسط مردم انتخاب شده و دارای محدودیت دوره باشد. از نظر آنان همۀ افتخار مردم تبعیت از ولایت فقیه است و هر گونه ابراز وجود آنان اگر در راستای شعاع نظرات وی نباشد نشان از نقصان اندیشه و ایمان آنهاست و باید اصلاح شود.
در انتخابات اخیر نیز برای آنها قابل قبول و یا حتی تصور نبود که رهبری نظام نظر بر تداوم دورۀ ریاست جمهوری فردی داشته باشند و بعد مردم با رأی خود او را نخواهند. از نظر آنها تأمین نظر رهبری از اوجب واجبات است لذا هر واجب دیگری در برابرآن ساقط است. آنان خواست قلبی رهبری را که در خطبه های نماز جمعۀ اخیر آشکار شد از پیش می دانسته یا مفروض می داشته اند و در جهت تأمین آن، استفاده از هر روش و وسیله ای را توجیه پذیر می دانسته اند.
بخشی از آنها که نزد خویش صادقند چنین فرض گرفته اند که امام، نه بر اساس لحاظ کردن اقتضائات زمان و مکان در اجتهاد خویش از اسلام، بلکه از باب اضطرار و حکم ثانویه برای فرصت یافتن حکومت اسلامی برای استقرار و تثبیت، رأی مردم را مبنای حاکمیت اسلام دانسته اند و اکنون با تثبیت پایه های حکومت آن اضطرار از بین رفته و حکم ثانویه ساقط شده است. از نظر آنها برگزاری انتخابات در حال حاضر امری شکلی و ظاهری برای اجرای قانون اساسی ست تا بعداً تکلیف بدعت قانون اساسی نیز روشن شود.
بنابراین خیلی عجیب نیست که این روزها در اطراف خود کسانی را هم می بینیم که متدین هستند و به آخرت نیز توجه دارند اما دروغ و تقلب را در انتخابات توجیه پذیر می دانند و از آنچه بر رأی مردم و انتخابات رفت دل نگران نیستند بلکه نگرانی آنها این است که چرا کسانی که از نظر آنها متدین و آخرت اندیش هستند ولو اینکه قلباً به دروغ و دغل در امر انتخابات ایمان دارند به امر واجب تری که اطاعت از ولی فقیه است بی توجهی نشان می دهند و خطبه های نماز جمعۀ وی را فصل الخطاب تلقی نمی کنند.
کسانی هم هستند که سالها انتظار چنین روزهایی را می کشیدند و اکنون قند در دلشان آب می شود و با خود می گویند این قدم بزرگی برای رفع بدعت امام در وارد کردن رأی مردم در حکومت اسلامی بود، باشد تا روزی که بدعت قانون اساسی را هم بر طرف کنیم و حکومت ناب اسلامی تشکیل بدهیم.

دنبالك

TrackBack URL for this entry:
http://gollejeh.com/cgi-bin/mt334/mt-tb.cgi/141

نظرات

سعيد :

با عرض پوزش نظري درباره براهين گروه احمدي نژاد دارم كه فكر ميكنم آقاي خزعلي بهتر اين عقيده را بيان نموده اند كه در زير ميآورم.
تبريک «دکتر مهدي خزعلي» به احمدي نژاد! / من به چشم خويش ديدم که چگونه منطق استوار شما بر فرق جوانان فرود مي آيد ـ
جناب آقاي محمود احمدي نژاد انتصاب مجدد شما را به رياست جمهوري اسلامي ايران پيشاپيش تبريک مي گويم، اگر چه چند صباحي عده اي اراذل و اوباش و قريب 5 ميليون خس و خاشاک در خيابان هاي پايتخت خواب را از چشمان بعضي ربودند و شبها تکبيرشان چرت برخي را پاره کرد، اما شنبه برهان قاطع و حجت بالغه اي بر من نازل شد که به حقانيت شما و درستي راهتان ايمان آوردم، مردان غيور شما شيشه هاي دفتر مرا شکستند! و از شنبه تا امروز از پنجره دفتر که به بيرون نگاه مي کنم در دستان آنان برهان قاطعي مي بينم که جاي شک و شبهه نمي گذارد! ملت، دليل، منطق و برهان شما را در خيابان ها ديده و مي بيند! ، هر کس منکر قدرت استدلال شما باشد کور است! من به چشم خويش ديدم که چگونه منطق استوار شما بر فرق جوانان گمراه فرود مي آيد با ضربتي آنان را مجاب و منقاد مي سا خت، نداي " آزادي مطلق " شما را از حلقوم " نداي صابري " شنيدم! و باز به حقانيت دين و سيره شما اعتقاد پيدا کردم! کجايند آن 5 ميليون خس و خاشاک که با دهان بسته خيابان هاي تهران را مي پيمودند؟ بيايند و ببينند که دلاوران احمدي نژاد چه شجاعانه!! باطوم به دست شهر را به زير چکمه دارند و " هل من مبارز" مي طلبند.من به ضرس قاطع مي گويم، اگر 70 ميليون خس و خاشاک هم باشند، شما(اعجوبه هزاره سوم) با 70 هزار نفر بر آن ها حکومت خواهيد کرد( البته با امدادهاي غيبي و برهان قاطع!) چه بسا گروه اندکي که بر گروه کثيري چيره شوند( البته به اذن بعضي ها نه خدا! )


 

منصف :

سلام آقای شکوری راد
شما و دوستانتان خیلی بدبین شده اید و بر اساس ظنیات خود استدلال میکنید. چون آدمهای باهوشی بوده اید، پذیرفتن غیراز نظر خودتان هم برایتان سخت است. آنقدر استدلالهای خود را با افراد مشابه خود تکرار میکنید که به نتایج یقین پیدا کرده اید.
تقریبا همین حالت برای باهوشهای گروه مقابل پیش آمده است. آنها هم یقین دارند که شماها اصلا از قبل از انتخابات برنامه برای نپذیرفتن و جرزنی داشتید.
نقطه خیلی جالب اینست که تاریخ ایران نشان داده که در این مواقع معمولا طرفین فقط به محو طرف مقابل راضی میشوند. مانند اعدام شیخ فضل الله نوری یا بی آبرویی آیت الله کاشانی. جالب اینکه پس از این دو واقعه دیکتاتوری به پا شده است.
این بار نمیدانم چه میشود. اما به نظرم باید تلاش کنیم تاریخ به این شکل تکرار نشود. بلکه هوش ایرانی بجای انتساب احتمالات منفی به طرف مقابل، احتمالات مثبت را هم بررسی کند.
اگر بتوانیم به یک تفاهم جدید بدون محو یکی از طرفین برسیم، به نظرم یک انقلاب در سیر وقایع 150 سال اخیر کشور خواهد بود که برکاتش تا قرنها باقی خواهد ماند.
نه طرف مقابل شما مخالف رای مردم است و ضد جمهوری و نه شما مخالف ضدقوانین اسلام هستید و لائیک.
نه طرف مقابل شما در آرا دست برده است و نه شما از قبل از انتخابات برنامه ریزی برای شورش داشتید.
نه طرف مقابل شما ندا صالحی را در یک محل نسبتا خلوت و دور از درگیری کشته است، نه شما به بانکها و اتوبوسها حمله میکنید.
به امید ایرانی بهتر از امروز

 

سعيد :

من در راهپيمايي بودم و به چشم خود ديدم كه با فشنگ جنگي به مردم شليك ميكردند.(البته نيروهاي بسيجي يا لباس شخصي)
آيا چيزي كه خودم ديدم باور نكنم؟ آيا پاي شكسته دوستم راكه با ضربه باتوم در دانشگاه خرد شد،باور نكنم؟ چگونه بعضيها اينقدر خوشبين و ساده دل هستند كه هنوز ظلم و ديكتاتوري حاكمين فعلي را باور نميكنند و اخبار يكطرفه صداو سيما را قبول دارند. فكرميكنم اينها زماني متوجه موضوع ميشوند كه بخاطر يك اظهار نظر ساده بازداشت شده و چند روز انفرادي بكشند يا اتفاقي در خيابان يك باتوم لباس شخصي بخورند. متاسفانه در ايران علاوه بر اينكه فاصله فكري خواص و عوام زياد است در خود طيف اصلاح طلب هم رنكينگ اصلاح طلبي بسيار متنوع است و بدتر اينكه كند روهاي اصلاحات حتي در اين شرايط هم حاضر به اتحاد با سايرين نيستندو هميشه نگران انگ وابستگي به خارج هستند .آن را كه حساب پاك است از محاسبه چه باك است؟

 

حی :

َاقای شکوری سلام، در اینکه تعداد آرای احمدی نزاد بیشتر از موسوی است شک نکنیم البته تقلبهایی هم ممکن است صورت گرفته باشد اما آنها تاثیر گذار نیستند من در منطقه خودمان می دیدم که چطور ازبرخی روستاهاصد در صد آرا بنفع احمدی نژاد در می امد --80000 هزار تومان سهام عدالت (یا حقارت) اقای احمدی نژاد واقعامعجزه می کرد .حتی روستاهایی که هنوز نگرفته بودند هم به امید گرفتن ان مثل بقیه روستاهای دریافت کننده به معجزه هزاره سوم رای دادند. تقلب اصلی در روز انتخابات اتفاق نیفتاد بلکه پیش از انتخابات صورت گرفت این نکته خیلی مهمی است که بسیاری از اقشار ضعیف رای خود را به همین 80 هزار تومان نقد یا نسیه فروختند . به دولتهای قبلی هم این نقد وارد است که چرا انقدر خود را مشغول کارهای زیر بنایی دیر بازده کردند واز خدمات رفاهی خرد غفلت کردند که 80 هزار تومان اینقدر جذابیت پیدا کرد که سر نوشت یک کشور اینطور خراب شود.(الان یک جوان تقریبا براحتی 2 میلیون وام ازدواج می گیرد یک زوج 4 میلیون ،چند سال پیش ولی همان جوان جرات نمی کرد به بانک پا بگذارد) .تقلب بزرگ دیگر که ان هم معجزه بود به مناظره برمی گشت خصوصا مناظره13 خرداد ، تا آن شب موج موسوی واقعا جذابیت عمومی داشت. در منطقه ما یکدفعه از فردای ان شب جو بکل عوض شد احمدی نژاد با نامردی و البته هشیاری و شیطنت موسوی را به رفسنجانی چسباند ویکدفعه خودش را در ذهن عوام به یک قهرمان ارتقا داد بسیاری از افراد از همان شب رای خود را از موسوی به احمدی نژاد تغییر دادند ، بماند که مراجع قانونی هم در برابر همان تقلب یا تخلف بزرگ که بحق می بایست به رد صلاحیت احمدی نزاد ختم می شد موذیانه سکوت کردند و افسوس که اصلاح طلبان کاری نکردند... بهر حال بعد از 22 خرداداتفاق بزرگی افتاد که رای اوردن این شخص یا رای نیاوردن ان شخص نبود بلکه پاره شدن رشته اعتماد سی ساله ای بود بین مردم وحاکمیت که چه آسان هم پاره شد ! از روز 22 خرداد تحول بسیار بزرگی اتفاق افتاد که هزینه ان چقدر باشد خدا می داند ؟!

 

ارسال نظرات

(If you haven't left a comment here before, you may need to be approved by the site owner before your comment will appear. Until then, it won't appear on the entry. Thanks for waiting.)

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007