« موسوی، گزینه ای برای همه | اول دفتر | مصاحبۀ جعلی خبرگزاری "برنا" »

پتانسیل میرحسین فرصت بسیار خوبی برای کشور است

روز یازدهم فروردین در نشست اصلاح طلبان کاشان سخنرانی داشتم ودر انتها پرسش و پاسخ نیز برگزار شد که گزارش آن در سایت قلم به شرح زیر آمده است.

شكوري‌راد در كاشان:
پتانسیل میرحسین فرصت بسیار خوبی برای کشور است
قلم - "احمدی نژاد گزینه مطلوب جناح راست نیست و بعید نیست برخی از بزرگان جناح راست در مقابل او رسماً از مهندس موسوی حمایت کنند
"

نهمین نشست ماهانه اصلاح طلبان شهرستان کاشان و حومه با سخنرانی دکتر علی شکوری راد، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی برگزار شد.
به گزارش قلم نیوز، دکتر شکوری راد در ابتدای سخنرانی خود گفت: پس از روند طی شده برای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و بعد از آن مجلس هشتم که به دنبال انتخابات ریاست جمهوری دور نهم بود و ضرورت ائتلاف و اتحاد اصلاح طلبان را برای پیروزی گوشزد می کرد، رویکرد اغلب گروه ها به انتخابات ریاست جمهوری، یک رویکرد ائتلافی بود. به همین دلیل گروه ها از معرفی کاندیدای مستقل پرهیز کرده و پیرامون کاندیدای مشترک بحث می کردند. از این رو طبیعتاً عمده ی نگاه ها به سمت آقای خاتمی بود.
وی افزود: عده ای در انتخابات ریاست جمهوری قبل به سراغ آقای موسوی رفتند ولی ایشان پاسخ مثبت ندادند. البته درباره این موضوع که ایشان نیامدند اختلاف نظر است. خود آقای مهندس موسوی نظرشان براین است که هیچگاه نگفته اند که نمی آیم و این حرف را دیگران از قول ایشان گفته اند. در نهایت در انتخابات دوره ی پیشین به دلیل تعدد نامزدها با وجود برتری تعداد سرجمع آراء کاندیداهای اصلاح طلب، اصلاح طلبان شکست خوردند و بدترین گزینه ممکن از نظر ما پیروز شد.
شکوری راد ادامه داد: آقای خاتمی علیرغم نقش بارزی که در اتحاد اصلاح طلبان در انتخابات شوراها و مجلس ایفا کردند، این بار به دلیل حساسیت‌های موجود نسبت به ورود به عرصه انتخابات اکراه داشت و در پی راضی کردن مهندس موسوی برای ورود به عرصه بودند. سوءظن بوجود آمده در مورد اختلاف مابین آقای خاتمی و موسوی تنها ناشی از برخی تعابیر نادرست و انتقال پیام‌ها به صورت غیر کامل بوده است. آقای خاتمی از ابتدا نظرشان بر آقای موسوی بوده است و اینکه اگر ایشان نیایند خود وارد عرصه شوند. مبنای تصمیم و تحلیل آقای خاتمی کاملاً مشخص و ثابت بوده است. مبانی اخلاقی آقای خاتمی برای انصراف بسیار منطقی و محکم است.
وی گفت: جو اطراف آقای خاتمی بخصوص پس از استقبال پرشور از ایشان در چند سفر استانی فضای احساسی غلیظی پیدا کرده و تصمیم را برای آقای خاتمی مشکل کرده بود. لیکن با توجه به ویژگی های شخصیتی آقای خاتمی که از چارچوب محکمی برخوردار است علی رغم مخالفت بسیاری از حامیان و طرفداران ایشان تصمیم بر انصراف گرفتند. بعدها این تصمیم ایشان از آنجا که در شرایط دشواری گرفته شد بسیار مورد تحسین قرار گرفت. این تصمیم در فرهنگ سیاسی کشورمان نقطه عطفی بود که شخصی در آستانه پیروزی به دلیل مصلحت و جنبه اخلاقی از موفقیت چشم پوشی کند.
عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت در ادامه تصریح کرد:

در مورد اینکه آیا مهندس موسوی کاندیدای مناسبی است به دو جنبه باید توجه کرد. بعد اول شخصیت آقای موسوی و شایستگی ها و توانائی های ایشان. آقای موسوی در سال 76 و 84 و حتی پاییز امسال مورد اجماع تمامی اصلاح طلبان بودند و همگی آقای موسوی را از نظر توانایی و صلاحیت شخص مناسبی برای این موضوع می دانستند. تفاوت های گفتمان مطرح شده توسط آقای خاتمی و موسوی بیشتر در ادبیات و شیوه بیان است و از نظر مبانی اصلاحات هیچ اختلاف نظری وجود ندارد.

وی ادامه داد: بعد دوم شانس رأی آوری ایشان است. آقای کروبی با گفتمان و رویکرد انتخاباتی خود در صورت حضور آقای خاتمی هرچند از رأی آقای خاتمی کاسته می شد ولی شاید بیشتر آرای ایشان از آراء آقای احمدی نژاد کنده شود. اگر عملکرد مهندس موسوی در دوره 8 ساله نخست وزیری تشریح شود، تمامی شعارها و ادعاهای آقای احمدی نژاد را در زمینه گرایش به طبقات ضعیف و عدالت خواهی را آقای موسوی به صورت اثبات شده و اعمال شده در کارنامه خود دارد. گفتمان مهندس موسوی در مرحله بروز، گفتمانی که آقای احمدی نژاد مدعی آن است را کور می کند. تعداد زیادی از آرای توده های محروم جامعه که با نگاه معیشتی و عدالت خواهانه به انتخابات نگاه می کنند که به اشتباه وارد سبد آقای احمدی نژاد شده بود وارد سبد آقای مهندس موسوی خواهد شد. صحنه ای که در انتخابات رقم خواهد خورد از هر لحاظ کاملاً متفاوت با حالتی است که آقای خاتمی حضور داشته باشد. البته ممکن است تعدادی از رأی دهندگان که فقط با حضور آقای خاتمی به پای صندوق حاضر می شوند در انتخابات شرکت نکنند.
شکوری راد گفت: به شرطی که فعالیتهای ستادی در جهت انتقال پیام آقای موسوی تشدید شود آقای موسوی شانس خوبی برای رأی آوری خواهد داشت. در جبهه اصولگرایی با انصراف آقای خاتمی اتحاد سخت تر صورت خواهد گرفت. عبارت« اصلاح طلبی با توجه به اصول» در حقیقت ادبیاتی است که طرف مقابل را تحریک نمی کند و توان جذب برخی افراد را از طرف مقابل دارد. همین مزیت آقای موسوی است که آقای خاتمی را به سوی آقای موسوی سوق داده. اساساً مزیت آقای موسوی کمتر بودن حساسیت ها روی ایشان نسبت به آقای خاتمی است.
وی افزود: آنچه جنبه احساسی ماجرای انصراف آقای خاتمی را تشدید می کند این است که گاهی اوقات عرصه سیاسی را که عرصه تصمیم گیری های عاقلانه است بعضاً با عرصه رسانه و فعالیت های سیاسی غیر حزبی و غیرتشکیلاتی مخلوط می کنیم. عرصه انتخابات، عرصه ای است که در آن نتیجه بیش از هر چیز مهم است و متفاوت است با عرصه های روشنفکری، رسانه‌ای و دانشجویی که در آنها بیشتر به بد و خوب کار توجه می شود، نه به نتایج کار. بنابراین در عرصه رسانه ای انتخاب بین بد و خوب صورت می گیرد لیکن در عرصه سیاسی حرفه ای انتخاب بین بد و بدتر یا خوب و خوب تر انجام می شود. آقای خاتمی از بین کاندیدا بودن و پیروزی در انتخابات از یک سو و رعایت نکات اخلاقی و نشان دادن اینکه هدف، قدرت طلبی نیست و هدف پیروزی تفکر است و نه شخص از سوی دیگر، مجبور به انتخاب شد.

شکوری راد در ادامه به پرسشهای حاضرین پاسخ گفت. وی در پاسخ به این که آقای مهندس موسوی در نامه خود به آقای خاتمی از «مختصات زمانه» سخن گفته اند. منظور از این عبارت چیست؟، گفت: «مختصات زمانه» در حقیقت، تحلیل ایشان از بایدها و نبایدها و شایدها و نشایدهایی که هم اکنون وجود دارد است. موانع جدی وجود دارد که یا نخواهد گذاشت آقای خاتمی رئیس جمهور شوند یا اجازه کارکردن به ایشان در صورت پیروزی داده نخواهد شد. بر اساس همین ایشان احساس تکلیف کردند که بیایند.
وی همچنین درباره ی نحوه ی حضور مهندس موسوی گفت: در مورد اینکه آیا قراری با آقای مهندس موسوی گذاشته شده، خود ایشان این موضوع را صراحتاً نفی کرده‌اند و سخن ایشان برای ما حجت است. شواهدی هم برای وجود چنین قراری وجود ندارد. این معنی این نیست که ایشان بازخوردها و موانع را در برابر کاندیداتوری شان بررسی نکرده اند. نظر شخصی من این است که بسیاری از اعضای جبهه اصولگرایی اگر امر دایر شود میان موسوی و احمدی نژاد، مهندس موسوی را ترجیح خواهند داد. بخصوص نیروهایی که زمان جنگ و امام (ره) را درک کرده اند و در دوران دفاع مقدس رویکردشان پشتیبانی از امام و دولت مورد حمایت امام بوده است. آقای موسوی خودشان این موضوع را درک کرده اند و نمی خواهند این ها را خراب کنند. به همین دلیل است که معتقدم نباید به مهندس موسوی فشار آورد که در گفتمان خود مرزبندی های صریح تری بکند.
وی در پاسخ به این که سخن «یا من یا میرحسین» آقای خاتمی آیا به معنی نادیده گرفتن آقای کروبی است؟، گفت: اگر قرار است اجماع حاصل نشود و ایشان بمانند باز همان تقسیم آراء همانند سال 84 اتفاق نخواهد افتاد؟ کاندیداتوری آقای خاتمی بعد از آقای کروبی به نوعی به این معنی است که آقای خاتمی، کروبی را گزینه مناسبی نمی دانسته اند یا شانس رأی اوری ایشان را بالا نمی دیده اند. همانطور که گفته شد حضور آقای خاتمی و کروبی در کنار هم بر خلاف حضور همزمان خاتمی و موسوی مشکل خاصی بوجود نمی آورد. زمینه ائتلاف و اجماع، با کناره گیری آقای خاتمی و ارتفاع گیری ایشان از عرصه رقابت، در مجموعه اصلاح طلبان خیلی فراهم تر از گذشته است. آقای کروبی انسان عملگرایی هستند و به آنچه که مصلحت زمان است توجه می کنند. به نظر من نگرانی زیادی در زمینه اجماع وجود ندارد ضمن اینکه دو طرف حتماً باید به توافقی برسند.
شکوری راد همچنین در پاسخ به اسن سوال که آیا انصراف آقای خاتمی می تواند یکی از دلایل جناح راست برای عبور از احمدی نژاد باشد؟ گفت: به نظر می رسد عبور از احمدی نژاد اتفاق افتاده. مگر اینکه اراده ای بخواهد مجموعه جناح راست را پشت سر احمدی نژاد جمع بکند. سخنان رهبری در مشهد نشان داد که چنین نیست و خود طرفداران احمدی نژاد هم به همین نتیجه رسیده اند. بزرگان جناح راست توسط احمدی نژاد بسیار تحقیر شده اند. نظرات کارشناسی حتی آنان در این 3 - 4 سال نادیده گرفته شده و موجب تحقیر آنان شده است و در نتیجه آنان را ناراضی کرده است. چون حساسیت نسبت به آقای خاتمی زیاد بود، اگر ایشان می آمدند آنها ناگزیر می شدند به سمت آقای احمدی نژاد بروند ولی هم اکنون با حضور آقای مهندس موسوی دیگر این صرافت را ندارند. بنابراین احمدی نژاد گزینه مطلوب جناح راست نیست و بعید نمی دانم برخی از بزرگان جناح راست در مقابل او رسماً از مهندس موسوی حمایت کنند.
سپس از شکوری راد پرسیده شد: «درست است که اجماع اصلاح طلبان بر این عقیده هستند که آقای مهندس موسوی در دوران نخست وزیری موفق بوده اند و تأییدات امام هم مؤید همین مطلب است.آیا شما فکر می کنید آقای مهندس موسوی نسخه روز هستند؟آقای موسوی در زمانی که امام در قید حیات بودند با وجود برخورداری از حمایت امام (ره)یک دفعه استعفا دادند.آیا با فشارهای وارده تحمل آقای خاتمی را خواهند داشت؟».

وی پاسخ داد: آقای مهندس موسوی از لحاظ شخصیتی انسان محکمی است. مهندس موسوی منتخب رئیس جمهور وقت و از همان حزب بود ولی روی مواضع خود پافشاری می کرد. در مورد شخصیت آقای موسوی، خصوصیات ایشان تغییری نکرده. شخصیت ایشان دارای چارچوب محکم و دارای مبانی سیاسی و فرهنگی مشخص و دیدگاههای روشن است. اصلاً کسی با دیدگاه مهندس موسوی نمی تواند پا به پای زمان پیش نیامده باشد. عرصه کاری ایشان در ابتدا عرصه روشنفکری است. در این مدت این ارتباطات را داشته اند و همپای تحولات جلو آمده اند این موضوع را کسانی مطرح می کنند که قصد تخریب شخصیت ایشان را دارند.
وی درباره ی ستاد 88 نیز گفت: ستاد 88 مجموعه‌ای مستقل است و تابع مجموعه ای دیگر نیست. طبیعی است که در میان مجموعه ستاد 88 عده به سوی آقای موسوی گرایش پیدا بکنند و عده ای هم نه. ولی دارای اتحاد هستند و اگر این اتحاد را از دست ندهند بهتر است. ستاد 88 نمونه‌ای از سازمان یابی در جامعه مدنی است. اگر این سازمان جهت گیری درستی انجام دهد و منسجم شود در حقیقت، بخشی از جامعه مدنی است که تجلّی پیدا می کند. ولی اگر این انسجام و اتحاد از دست برود به نفع کسانی خواهد بود که این وجه جامعه مدنی را برنمی تابند. بنابراین وجود ستاد 88 یک سرمایه است که اگر در انتخابات آتی جهت گیری درستی داشته باشد انسجام افزایش پیدا خواهد کرد و تأثیر گذاری شان افزایش پیدا خواهد کرد. عدم شرکت در انتخابات مساوی با رأی به احمدی نژاد است. به نظر من اجماع بر روی آقای موسوی نهایتاً صورت خواهد گرفت ولی هرچه این اتفاق زودتر بیفتد بهتر است.
شکوری راد درباره ی شعار تغییر گفت: با توجه به تحول خواهی که در جامعه وجود دارد و اعتقاد ایشان به آزادی طبیعی است که این شعار مطرح شود ولی آنچه که اصلاح طلبان را از بقیه جدا می کند پایبندی به آزادی و فصل حقوق ملت قانون اساسی است؛ دیدگاههای دیگر فرع اند. وجه مشترک اصلاح طلبان فصل حقوق ملت قانون اساسی ،انتخابات آزاد، آزادی مطبوعات و ... است که مهندس موسوی به اینها بدون هیچ گونه کم و کسری ملتزم است. این احتمال وجود دارد که بخشی از جناح راست جذب مهندس موسوی بشوند و این اتفاق خوبی است اگر رخ دهد و باید از آن استقبال کرد. اساساً فعالیت سیاسی یعنی جذب ها و کنش هایی که بتواند به اولویتها توجه بیشتری بکند.

وی در پاسخ به سوال دیگری گفت: طیفی که از احمدی نژاد حمایت می کنند شخص دیگری را نمی توانند بپذیرند بنابراین انتخاب کاندیدای جایگزین توسط آنها تقریباً منتفی است. این احتمال که احمدی نژاد نیاید وجود دارد ولی در این صورت عرصه برای حضور چندین کاندیدا از جناح راست باز خواهد شد و احتمال ائتلاف میان این کاندیداها کم است. مهندس موسوی این امکان را دارد که اگر اصلاح طلبان از او حمایت کنند موج ایجاد کند ولی طرف مقابل این امکان را ندارد.

نماینده مردم تهران در مجلس ششم در پایان تصریح کرد: پتانسیلی که مهندس موسوی دارد فرصت بسیار خوبی است برای اصلاح طلبان و هم کشور. نامزدی مهندس موسوی موقعیت یک بازی برد-برد را در بین جناح های کشور پیدا کرده است. رأی آوردن مهندس موسوی، برخلاف آقای خاتمی برای کسانی آنچنان حساسیت برانگیز نیست تا به واکنش بیافتند. در این صورت جامعه به سمت قدری اعتدال سوق پیدا می کند تا به سمت دو قطبی شدن خیلی متخاصم.

دنبالك

TrackBack URL for this entry:
http://gollejeh.com/cgi-bin/mt334/mt-tb.cgi/119

ارسال نظرات

(If you haven't left a comment here before, you may need to be approved by the site owner before your comment will appear. Until then, it won't appear on the entry. Thanks for waiting.)

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007