« گفتگوی یاری با شکوری‌راد:این خاتمی شفاف‌تر | اول دفتر | پاسخی به یک نظر »

خاتمی، خاتمی ماند


متأثر از خبر ملاقات جمعی از جوانان ستاد 88 با آقای عبدالله نوری که بدنبال اعلام انصراف آقای خاتمی انجام شده و در آن آمده بود این جوانان از آقای نوری برای نامزدی درانتخابات دعوت کرده اند با یکی از جوانان حاضر در آن جمع گفتگو می کردم. می گفتم این کارتان واکنشی و اشتباه بود و شما اگر می خواهید در وادی سیاست قدم بردارید نباید خطا بروید. یک فرد سیاسی نباید بگذارد در کارنامه اش "اشتباه" ثبت شود. البته وی توضیح دادکه خبرگزاری فارس همچون همیشه شیطنت کرده و موضوع آن گونه نبوده است. بعد مطلع شدم آقای نوری در آن جلسه حرف های سنجیده ای به آنان زده و راهنمایی های ارزشمندی کرده که طبیعتاً از او انتظار می رود.
تصمیم آقای خاتمی به انصراف از نامزدی در انتخابات درحالی اتخاذ شد که قریب به اتفاق حامیان و اطرافیان او را از آن منع می کردند.
خاتمی چارچوب های مشخصی داشت، از آن چارچوب ها بیرون نرفت و اشتباه نکرد و این رمز خاتمی شدن اوست. اگر کسی امروز اصول 12 گانه ای که خاتمی در سال 76 اعلام کرد را پیش روی او بگذارد و کارنامۀ عملش را با آنها بسنجد خطا و انحرافی در آنها نمی یابد. ممکن است همۀ ما در برخی برهه ها به برخی مواضع و رفتارهای خاتمی ایرادهایی داشته ایم و از او انتقاد کرده ایم اما وقتی اکنون نیک می نگریم ناگزیریم بپذیریم که نوعاً اشتباه می کرده ایم و یا حداقل آن که آن موضع یا تصمیم در آن شرایط برای او بهترین یا مناسب ترین بوده است. البته انتخاب اشخاص را برای مناصب مختلف استثنا می کنم چون مقولۀ دیگری ست و به گونه ای دیگر باید ارزیابی شود.
این موضوع مصداق آیه شریفۀ " ان تتقوا الله یجعل لکم فرقانا " است. براستی اگر کسی خداترسی وتقوای سیاسی و اخلاقی لازم را داشته باشد، خدا نیز قدرت تمیز حق از باطل و نیزعمل درست از نادرست را به او می دهد. پای بندی به اصول سیاسی و اخلاقی اعلام شده همان اصلی ست که خاتمی را تا اینجا رسانده است. اقبال عمومی و گسترده در بین نخبگان و توده مردم نسبت به خاتمی خود بخود به آن معنی ست که این جمعیت به صحت، ولو اجمالی، منش و روش آقای خاتمی ایمان دارد. هیچ یک از حامیان و هواداران برای آمدن خاتمی شرط نگذاشته بودند و خاتمی را به همان گونه که بود و هست دعوت به نامزدی در انتخابات کردند.
اگر گفته می شد خاتمی علی رغم همۀ موانع دارای امکان حضور مجدد در جایگاه ریاست جمهوری است و به سراغ او می رفتیم به دلیل آن بود که در برخی موقعیت ها که حامیان و هواداران یک پارچه او را ترغیب و تشجیع به شکستن یا گذشتن از مرزها کرده بودند او سرزنش ها را به جان خریده بود و چنین نکرده بود. اوظرفیت درون نظام بودن را حفظ کرده بود تا امروز بتواند پتانسیل و توان عظیم اصلاحات را بسیج کند، امید بیافریند و آن را یک پارچه و موثر نگاه دارد. خاتمی زمانی خاتمی ست که در عین وفاداری به مردم و حامیان و هواداران پر امید خود اصول و چارچوب های سیاسی و اخلاقی خود را حفظ کند. همان ها که امروز او را وادار به انصراف، در عین اطمینان به پیروزی، کرد.
اگر خاتمی به آن چه اخلاق و ضرورت حفظ کیان حرکت اصلاح طلبی ملت به او حکم می کرد عمل نمی کرد دیگر خاتمی نبود. اکنون او با این تصمیم دشوار اما بجا و درست نقطۀ عطفی در فرهنگ سیاسی کشور پدید آورده است که امید می رود برکات آن روز به روز آشکار تر و افزون تر شود. خداوند در قرآن کریم می فرماید: من یتق الله یجعل له مخرجاً و یرزقه من حیث لا یحتسب. هر که تقوای الهی پیشه کند خداوند راه بیرون شدن از تنگناها و مشکلات را بر او می گشاید و از آنجایی که گمان نمی دارد، به کار های او گشایش میدهد.
امروز موافق و مخالف به بزرگی و ارزشمندی این حرکت خاتمی اذعان دارند و معترفند. چند روزی که بگذرد، احساسات پاک اما نه همه جانبه ای که قدری فضا را غبار آلود کرده فروکش خواهد کرد و با نشستن این غبار راهی که تا افق امتداد دارد نمایان خواهد شد و همه با او این مسیر را خواهیم پیمود.
مهم این است که در این چند روز اشتباه نکنیم و راه را اشتباه نرویم.


دنبالك

TrackBack URL for this entry:
http://gollejeh.com/cgi-bin/mt334/mt-tb.cgi/116

نظرات

امیر :

آقای شکوری چرا متاثر شدید که جمعی از جوانان از آقای نوری بخواهند که کاندید شود؟ واقعن شما اینقدر از وزیر دولت اصلاحات فاصله دارید؟ اگر نوری را که برای اصلاحات هزینه داد و زندانی شد بخواهد کاندید برای اصلاحات شود باید بایکوت شود و کسی از ایشان نخواهد که کاندید شود؟ حال که خاتمی نیست و من و امثال من حاضر به حمایت از موسوی و یا کروبی و امثال آنان نیستیم امیدمان به افرادی در حد آقای نوری است نباید از ایشان بخواهیم کاندید شود. حتی اگر کاندید نشود شعارها و اهداف او و ما می تواند اهدافی را برای اصلاحات تعیین کند که از این دور باطل دو جناهی بدون قذمی به پیش خارج شویم. نوری می تواند امیدی در دلهای ما آزادی خواهان باشد.

شکوری: تأثر من برای واکنشی بودن حرکت دوستان بود چرا که به نظر میرسید برای اثبات ایشان نباشد و برای نفی دیگری باشد که خوش بختانه اصل خبر به آن نحو تکذیب شد. البته آقای نوری هم حرف های اثباتی خوبی زده بودند.

 

:

حالا كه خاتمي به قول در خصوص يا من يا ميرحسن عمل كرد.
اكنون ما خاتمي را براي خوش يا خودش دعوت ميكنم بدون شرط ميرحسن

 

مددی :

به نظر من در مورد کاندیدای اصلح باید کمی هم به نظر افرد مورد قبولمان توجه کنیم وقتی کسی مانند خاتمی که با اطلاع از تمام خطرات موجود در پیش رویش به خاطر مردم آنها رابه جان خرید و کاندید شد منصفانه نیست که فکر کنیم فرد غیر صالحی را حمایت کند فراموش نکنید که در دور اول انتخابات خاتمی یکی از پوستر های تاثیر گذار پوستری بود که عکس موسوی در بک گراند وپشت سر خاتمی بود من خودم هیچ شناختی از خاتمی نداشتم ولی بادیدن این پوستر وشناخت موسوی متوجه شدم که انتخاب موسوی حتما بهترین انتخاب می باشد ومن هم خاتمی را انتخاب کردم و در طول 8 سال ریاست خاتمی از موسوی بخاطر راهنماییش ممنون بودم اکنون هم به دوستان توصیه می کنم که به خاتمی اعتماد کنید .

 

کاوه :

وقتی ماندن (تحت هر شرایطی) در حوزه قدرت آنهم با تعامل ( معامله) با عناصر قدرت و نه رجوع به مردم اصل شد اینگونه دروغ پردازی ها و تناقض گویی ها دور از انتظار نیست . منظورم موسوی و کروبی و اطر افیان خاتمی و در اینجا به طور مشخص شخص شماست .
جالب است کسی از اشتباه نکردن سیاسی صحبت می کند که خودش و باندی که متعلق به آنست در این مدت کوتاه کلکسیونی از اشتباهات مرتکب شده اند که آخرین آنها همین تو خالی از آب در آمدن نقشه ایست که در این یکی دو سال با چماق آن هر حرکت صحیح دیگری را تخریب کرده اید . راستی چرا اعلام نمیکنید کاندیدای ایدآل شما کیست؟ موسوی؟ کروبی؟
تا دیروز نیامدن خاتمی اشتباه ترین کار بود امروز انصرافش درست ترین تصمیم . خنده دار است که حالا باید تاوان عقده های ناشی از عقب ماندگی های و بی مایگی هایتان را از کسانی بگیرید که شهامت و درایت گفتن آنچه که باید گفت را دارند.
مردان سیاسی همیشه حاضر در گاه انتخابات!
"شیر مردان" همیشه غایب در گاه دفاع پر هزینه از حقوق مردم!
چگونه است که رای به یک فرد کمتر شناخته شده در سال 76 صرفا و صرفا ایجابی واثباتی بود ونه دهن کجی به طبقه حاکم اما رو آورذن به کسی که کارنامه درخشان و نمایانش خیلی ها را رو سیاه کرده میشود از سر نفی و سلبی.
میدانم که نمیدانید چیز کمیابی است این روز ها "شرم"

شکوری: برنامه انتخابات رجوع به رأی مردم است و فعلاً تنها راه پیش بردن اهداف اصلاح طلبانۀ ملت است. بنابراین باید با چنگ و دندان این مسیر را باز نگه داشت و از آن صیانت کرد.تحریم انتخابات، ولو با وجود نگرانی های موجود، بهترین هدیه ای ست که می توان به رقبا داد.باید مراقب بود مسیری را نرویم که انتهای آن هدیه دادن به کسانی ست که خود را در مقابل و رقیب آنها می دانیم.
البته حساب آقای نوری از هودارانی که نمی توانند دفاع از حقوق مردم و اصل نظام راجمع کنند جداست. تفاوت آقای نوری با خاتمی و موسوی در اتخاذ روش است و در مبانی و اصول با آنها مشترک است. بحث بر سر این است که در شرایط حاضر چه کسی این فرصت را حفظ کرده است که بهتر و موثرتر از حقوق ملت دفاع کند. شما هم لابد در این نظر با من شریک هستید که این فرصت برای کسانی که طرفهای مقابل نمی توانند آنها را یک پارچه نفی و برکنار کنند بیشتر است.ظرفیت آقای نوری هم بجای خودش موثر است اماهمه می دانیم وقتی آقای خاتمی می گوید روی من حساسیت زیاد است و سراغ موسوی می رود تا او را مجاب به نامزدی در انتخابات کند دیکر فرصتی برای آقای نوری نمی ماند تا رفتن عده ای به سمت واکنشی دانسته نشود.خوب است به توصیه های آقای نوری هم توجه بشود.
عزیز من! بجای اینکه عصبانی باشیم و بخواهیم همدیگر را عصبانی کنیم بهتر است با آرامش قدری فکر بکنیم و به نتیجه هر حرفی که می زنیم یا کاری که انجام می دهیم توجه کنیم. نه من و نه مجموعه ای که من به آن تعلق دارم بری از خطا نیستیم. مهم این است که در حال حاضر تلاش کنیم اشتباه نکنیم. تجربه های گذشته می توانند به ما در این جهت کمک کنند.
اگر از من می پرسید پر واضح است که کاندیدای اصلح در شرایط حاضر مهندس موسوی ست. نظر حزب هم پس از طی سازوکار تشکیلاتی لازم اعلام خواهد شد و طبیعی ست که همه اعضای حزب از تصمیم حزب طبعیت خواهند کرد.در این مورد هیچ نگرانی وجود ندارد.ان شاءالله به لطف خدا و با رأی مردم نتیجه انتخابات به گونه ای رقم بخورد که این کشور بیش از این آسیب نبیند.شما هم همین را بخواهید ودر همین جهت دعا و تلاش کنید.

 

نظام ابادی :

درشرایط کنونی همه ما باید برای کمک به اصلاحات به سید محمد خاتمی اعتماد کنیم واز کاندیداتوری اقای موسوی حمایت کنیم

 

سعید نورمحمدی :

سلام
با مطلبی در مورد شیطنت فارس در مورد مطلب شما به روزم.

 

سجاد :

درودبرآقای شکوری عزیز
توروخداراجع به آقای موسوی نه خودتونوگول بزنیدنه مردمو
ایشان اصلاح طلب نیست وفقط برای رای نیاوردن خاتمی اومده
برای آقای موسوی متاسفم.
موفق باشید.

شکوری: این بیان شما کاملاً احساسی ست. سود این نحو برخوردهای احساسی به جیب کسانی واریز می شود که شما آنها را رقیب خاتمی می دانستید.

 

نیوشا :

آقای موسوی کم شبیه اصولگرایان است ! او یک اصلاح طلب نیست ! فراموش نکنیم که آقای موسوی 20 سال است که در عالم سیاست نیست ! آقای موسوی کاش به نقاشی کشیدنتان ادامه می دادید !

شکوری: من نمیدانم تعریف شما از اصلاح طلبی چیست. اگر شما آنچه را که خاتمی به عنوان مبانی اصلاحات بیان کرده و منتشر شده است را به عنوان تعریف و تبیین اصلاحات قبول دارید به نظر من مهندس موسوی یک اصلاح طلب تمام عیار است.

 

وحید :

باید واقع بین بود. خاتمی دیگه نامزد نمی شه. عبدالله نوری امکان تایید صلاحیتش خیلی خیلی کمه. زمینه رای آوردن کروبی چندان بالا نیست. باید روی میرحسین موسوی اجماع کرد که ظرفیت شکست احمدی نژاد رو داره.

 

باران :

به کجا چنین شتابان......خود می برید .خود می دوزید وخود به تن ما عریانی های در طلب رخت عافیت می کنید ...خاتمی رفت ؟ ..به همین سادگی ؟.این است مرام یار طلبی ویار دوستی ؟.....در کجای عالم سراغ داریم این همه بی تفاوتی ..این همه باری به هر جهت ...که چه ؟ که هی برایمان تصمیم بگیرند که چه صلاح است وچه نیست ..مگر تا چندی پیش تا پای جان با خاتمی پیمان نبسته بودیم که فقط یا او یا هیچ کس ..چرا انتخابات ما فقط جنبه سلبی گرفته ..این چه سرنوشتی است که برای خود رقم زده ایم ..ایجاب گویا مفهوم خود را به کل از دست داده ..تا کی مصلحت ..تا کی وحشت از بلا ..تا کی گزینش بین بد وبدتر ؟آیا خوب وخوبتر نداریم ؟مگر ما حامیان خاتمی از او واز نظام چه می خواهیم ؟(هرچند ما هیچ وقت به واقع ندانستیم که چه می خواهیم .یا نگذاشتند که بگوییم چه می خواهیم )حالا ..لا اقل کثیری شاید به این نتیجه رسیده باشند که چه می خواهند .چرا گمراهشان می کنید ؟چرا با حقنه وبا توجیه که لا اقل برای بسیاری خنده دار است .می خواهید مردم را به سمتی سوق بدهید که هیچ اعتقادی به آن ندارند ...اگر کسی نخواهد به نامزدی که هیچ باوری به او ندارد رای بدهد ..نامش را چه می گذارید ؟پشت کردن به باور های خاتمی ؟ آیا خاتمی را کسی می دانید که کسی را وادار به پذیزش چیزی که به آن اعتقاد ندارد کند ؟ نه منش خاتمی وادار کردن نیست .او به ما آموخت که حق انتخاب از اصولی ترین حقوق انسانی است ..پس لطفن از کیسه خاتمی خرج نکنید و از قول او برای دیگران تبلیغ نفر مایید که چون او از موسوی حمایت کرده وبه نفع او کنار رفته پس ما هم از او تبعیت می کنیم ..نه ....خود را گول نزنیم ...برای یک بار هم که شده از حق قانونی خود که :نص صزیح قانونی هم هست استفاده کنیم .. هیچ کس مجبور نیست غذایی را که دوست ندار د بخورد هر چند آغشته به عسل باشد ..اگر قرار است به خاتمی رای بدهیم تا فرصت باقیست او را مجاب به باز گشت کنیم اگر نشد ......کمی گرسنگی بد نیست ...تا آشپز به خود آید وغذای دل خواهمان را بپزد ..

شکوری: شما حق دارید چنین بیاندیشید و چنین موضعی بگیرید. هیچ کس نباید و نمی تواند شما را وادار به چیزی کند که نمی خواهید. اما پس از همۀ این حرف ها از ما یک عمل سیاسی سر می زند که در قبالش مسئولیم. هر کار کردیم مسئولیت نتیجه آن را هم بپذیریم. کسانی در دورۀ قبل و در مرحلۀ دوم چون هاشمی را قبول نداشتند در انتخابات شرکت نکردند. بد تر از آن کسانی چون هاشمی را قبول نداشتند به احمدی نژاد رای دادند ولی متأسفانه هیچ کدام اکنون حاضر نیستند مسئولیت آن رفتار سیاسی خود را بپذیرند و بار بحرانی را که کشور بدلیل انتخاب احمدی نژاد متحمل شده است را ذره ای بر عهده بگیرند. بله، می گویند به ما چه ربطی دارد. اما کیست که نداند این نتیجۀ آن انفعال است.

 

ارسال نظرات

(If you haven't left a comment here before, you may need to be approved by the site owner before your comment will appear. Until then, it won't appear on the entry. Thanks for waiting.)

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007