« این مقالهء تاج زاده را بخوانید | اول دفتر | خاتمی بهترین گزینه »

شکوري راد: دولت نهم تحزب را قبول ندارد

مصاحبه با ایسنا:
يك عضو شوراي مركزي جبهه‌ مشاركت ايران اسلامي گفت: امكان و عزم جدي براي رسيدن به كانديداي واحد در ميان اصلاح‌طلبان وجود دارد و در صورت حضور آقاي خاتمي، ائتلاف خود به خود شكل خواهد گرفت و انسجام سياسي نيز افزايش مي‌يابد.
علي شكوري‌راد در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اين‌كه "تجربه انتخابات رياست جمهوري نهم براي هر دو جناح سياسي اين ضرورت را مبرم كرد كه با يك كانديداي واحد وارد انتخابات شوند" افزود: به نظر من، امكان رسيدن به يك كانديداي واحد در ميان اصلاح‌طلبان به مراتب بيشتر از جناح مقابل است؛ چراكه به احتمال زياد بخش عمده‌اي از آن‌ها، بر كانديداي ديگري به جز رييس‌جمهور فعلي به توافق خواهند رسيد، مگر آن‌كه شرايط خاصي به وجود بايد،اما در ميان اصلاح‌طلبان خصوصا با حضور آقاي خاتمي امكان ائتلاف در حد بسيار بالايي امكان‌پذير است و بعيد به نظر مي‌رسد، در صورت تصميم آقاي خاتمي مبني بر حضور مجدد در صحنه انتخابات، كانديداي اصلاح‌طلب ديگري در عرصه باقي بماند.

وي افزود: ائتلاف مي‌تواند هم در ابتدا شكل بگيرد و هم در انتها يعني در آستانه انتخابات و نهايتا با حضور ائتلافي، امكان توفيق كانديدا و نيز احزاب آن جناح به مراتب بيشتر خواهد بود.
شكوري‌راد با بيان اين‌كه " ائتلاف به انسجام سياسي كمك بزرگي خواهد كرد" تاكيد كرد: متاسفانه دولت نهم، تحزب را به رسميت نمي‌شناسد و درعين حال نظام انتخاباتي ما نيز به گونه‌اي برنامه‌ريزي شده كه احزاب و تشكل‌ها در آن اعتباري ندارند و به طور طبيعي فعاليت احزاب منظم و شكل‌يافته نيست؛ بنابراين گرچه نمي‌توان گفت ائتلاف به انسجام تشكيلاتي كمك مي‌كند؛ اما به انسجام سياسي منجر خواهد شد.
اين عضو شوراي مركزي جبهه‌ي مشاركت، اضافه كرد: فارغ از تفكيك عملكرد دو جناح، بايد گفت متاسفانه عملكردهاي فعلي به گونه‌اي است كه انگيزه‌ مشاركت سياسي در مردم كاهش يافته است. نمي‌خواهم اين امر را به گردن يك جناح خاص بيندازم، اما قهرا تقصير جناح حاكم امروز بسيار بيشتر است و به نظر من، اين حاصل اجماع مركبي است كه بر اثر انتقادها و افشاگري‌هاي دو جناح نسبت به يكديگر صورت گرفته، به عنوان مثال وقتي يك جناح، امروز به رييس‌جمهور فعلي انتقاد مي‌كند و در گذشته جناح ديگر آقاي خاتمي را مورد انتقاد قرار مي‌داد، هر دو حركت به ناكارآمد نشان دادن نظام مي‌انجامد و براي مردم فرقي ندارد كه چه جناحي به چه جناحي انتقاد مي‌كند.
شكوري‌راد با بيان اين‌كه " اگر انتقادات جناحي منتج به نتيجه نشود، مخرب خواهد بود" ادامه داد: نفس انتقاد ايرادي ندارد بلكه اگر با آن برخورد مثبتي صورت نگيرد و منجر به اصلاح امور نشود اين امر ناخودآگاه پذيرفته مي‌شود كه ايراد وجود دارد و اصلاحي هم صورت نگرفته و معناي آن اعتراف به نابساماني اوضاع است كه آثار تخريبي خود را خواهد داشت، متاسفانه در شرايط فعلي نيز با اين مشكل مواجه هستيم.
وي همچنين درباره‌ اهميت و امكان الگوبرداري از رقابت‌هاب درون جناحي در انتخابات ساير كشورها خاطرنشان كرد: به نظر من در كشور ما سازماندهي مناسب براي رقابت درون جناحي و سپس انتخاب يك كانديداي واحد وجود ندارد؛ چراكه در كشورهايي مانند امريكا رقابتي که درون يك جناح صورت مي‌گيرد براي رسيدن به رقابت در سطح كلان يعني رقابت ميان دو جناح است اما در ايران رقابت‌هاي درون جناحي به دليل آن‌كه سازوكار مشخصي ندارند منجر به دستيابي به نتيجه‌ مثبت نمي‌شود.
پايان خبر

دنبالك

TrackBack URL for this entry:
http://gollejeh.com/cgi-bin/mt334/mt-tb.cgi/89

ارسال نظرات

(If you haven't left a comment here before, you may need to be approved by the site owner before your comment will appear. Until then, it won't appear on the entry. Thanks for waiting.)

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007