« جناح اقليت و مستقل مجلس نبايد موجودي خود را به حساب اين و آن واريز كنند | اول دفتر | احمدی نژادیّه 2 »

شكوري راد: بازداشت قابل به دليل روحاني بودن اوست

سایت نوروز چکیده سخنان مرا در مراسم تجلیل از هادی قابل درج کرده است.:
«علي شكوري راد» عضو شوراي مركزي، برخلاف عبدي قضيه بازداشت ، محاكمه و زندان قابل را غيرقابل فهم ندانست و توضيح داد: آقايان اول تصميم گرفته‌اند كه ايشان بازداشت ، محاکمه و زندانی شود و بعد سند و مدرك براي آن درست كرده اند. در واقع يك اراده و دستور قوي براي برخورد با قابل وجود داشت و حتي دادگاه ويژه روحانيت براي عملي كردن اين اراده دچار اضطرار، اضطراب و انفعال بود. به در منزل ايشان رفته‌اند به بهانه سوال شرعي ایشان را خواسته اند و حكم بازداشت نشان داده‌اند. بعد منزل را بازرسي كرده‌اند و ايشان را برده اند. نحوه بازداشت،محاکمه، آزادي و سپس صدور و اجراي حكم ايشان غیر قانونی و كاملا ناجوانمردانه و توام با اضطراب بوده است. وي در ادامه گفت: اخیرا مطالعه می کردم دیدم داريوش در كتبيه‌هاي تخت جمشيد مدام دعا مي‌كند كه خدايا مملكت ما را از دروغ حفظ كن و دروغ را بدترین آفت می دانست. اما دادگاه ويژه روحانيت بدون كمترين توجيه اخلاقي و عقلي دروغ مي‌گويد. آنها از قابل خواستند برای گفتگو برود و لی او را به زندان افکنده اند. اين رفتار نشانگر اضطراب است و بنای اخلاقی و حقوقي ندارد. صرفا مي‌خواهند اراده اي عالي را عملي كنند.
وي با بيان اينكه «برخورد با قابل در شرايطي اتفاق افتاد كه هيچ دليل زماني و سياسي وجود نداشت و در جامعه و حزب هم اتفاق تازه‌اي نيفتاده بود وبعداً نیز معلوم شد اتهامات وارده عموماً مربوط به سالهای قبل بوده است»، گفت: به نظر من بازداشت ايشان صرفا به دليل روحاني بودن صورت گرفت. آقاي قابل به كسوت روحاني خود افتخار مي‌كرد و از حکم خلع‌لباس رنجيده‌تر است تا 40 ماه زندان. او به خاطر اين لباس حقوق ويژه‌اي كسب نكرد اما به دليل اين لباس، حق شهروندي او سلب شد. از نظر كساني كه اين پرونده را طراحي كردند، اينكه كسي در كسوت روحانيت فعاليت حزبي كند و سازمان‌يابي سازماندهی كند و با ديگران برابر بنشينند و به تصميمات جمعي متعهد بماند، برايشان ثقيل بود و چنين الگويي را نمي‌پسنديدند. دليل بازداشت و خلع لباس او همين بود. او نه تنها از لباس روحانيت چيزي كم نكرد، بلكه به آن افزود.

دنبالك

TrackBack URL for this entry:
http://gollejeh.com/cgi-bin/mt334/mt-tb.cgi/86

نظرات

احمدپور :

با سلام
به نظر من بخاطر روحانی بودنش نبوده که روحانی تو مملکت زیاده و سر و مر کنده دارند بیخیال زندگی میکنن و از زندانیان هم بی خبرند! زندانی شدن قابل بخاطر دگر اندیشی و نوع نگاهش به روحانیت است! روحانیت را آنطور که دستور دهندگان به حبس وی میخواهند تعریف نمیکند او روحانیت مستقل و آزاد اندیش را میخواهد و این آزاد اندیشی ویست که سبب شد تا اینک در زندان باشد.خدا وی را نجات و سلامت بدارد.

 

بيتا :

سلام آقاي دكتر
نمي دونم چرا هر چقدر به خودم فشار مي آرم كه به خودم بقبولونم كه اين سيستم حكومتي اصلاح پذيره باز نمي تونم. واقعا" شما فكر مي كنين اصلاح پذيره؟

شکوری: ما معمولاً وضع را بدتر از آنی که هست ارزیابی می کنیم. اگر یکبار خودمون رو از متن مسائل بیرون بکشیم و نگاه منصفانه بکنیم می بینیم شدت خرابی اوضاع آنقدر که مطلق می کنیم نیست. مثلاً بارها از بحران های پیش رو صحبت شده که چه نتایجی را به بار خواهد آورد ولی بعد اتفاقی به بزرگی آنچه پیش بینی می شد نیافتاده است. من واقعاً هنوز بیشترین امید را در این می بینم که شخص رهبری به خود بیایند وبا ارزیابی واقعی روند اوضاع نسبت به اصلاح امور و برگرداندن کار ها به مسیر درست اقدام کنند. اگر چنین شود با کمترین هزینه بیشترین اصلاح صورت خواهد گرفت.

 

بيتا :

سلام آقاي دكتر
جواب جالبي داده ايد. يعني به نظر شما چنين اتفاقي رخ خواهد داد؟ از نوع جواب شما حس مي كنم كه خود شما هم خيلي اميدوار نيستيد. البته قبول دارم كه تا شقايق هست زندگي بايد كرد...

 

لیبرال دموکرات :

سلام امیدوارم که پرانرژی و شاداب باشید.در رابطه با اینکه اقای خامنه ای از روش فعلی دست بردارند من اصلا امیدوار نیستم چون جریان "اصلاح ناپذبر"(به قول سعید حجاریان) به رهبری اقای خامنه ای در حال پسرفت هستند.چند سال پیش می گفتند به اصلاحات معتقد هستند ولی بیاید اصلاحات را تعریف کنید ولی الان اخیرا در شیراز گفتند که وضع اقتصادی ما از بسیاری از کشور های غربی بهتر است!! لا اقل قبلا می گفتند وضع نیاز به اصلاح دارد هرچند که منظورشان اصلاح سیاسی نبود بلکه اصلاح اقتصادی، شاید مد نظرشان بوده ولی حالا معلوم می شود که دولت فعلی توقعات ایشان را براورده کرده است چرا که داوودی معاون اول دولت گفته ما تایید کارهایمان را از رهبری می گیریم.بنابر این بزرگ ترین مانع اصلاحات اقای خامنه است.

 

امیر :

سلام آقای دکتر
اخیرا آقای جهرمی اعلام کرده که می خواهند پایتخت را از تهران خارج کنند.از آنجایی که دولت فعلی در اکثر تصمیم گیریهایش اشتباهات بزرگی کرده و شتابزده عمل می کند به شخصه نگران عواقب این کار هستم.ایشان گفته اند که هزینه های انتقال پایتخت به اندازه هزینه های یکسال تهران هم نیست! من نمی دانم چرا به جای هزینه برای انتقال پایتخت،شبکه مترو تهران تکمیل نمی شود؟راستی اگر می دانید پایتخت کجا می رود به ما بگویید که تا زمین گران نشده اقدام کنیم!

 

ازادی حق مسلم ماست :

مشکل تصمیم گیری در جمهوری اسلامی ایران:الوین تافلر در کتاب موج سوم از مساله ای به نام بار تصمیم گیری (decision load)سخن می گویید.او می گوید که در عصر حاضر دموکراسی یک ضرورت اجتماعی است نه صرفا ارمان انسان های ازادی خواه.به این دلیل که با افزایش جمعیت و رشد علم و تکنولوژی زندگی بشر به مراتب پیچیده تر از پیش از انقلاب صنعتی شده است به اضافه اینکه مسایل پیچیده اقتصادی ،اجتماعی بشر امروز حجم زیادی دارد که بروی افراد تصمیم گیرنده جامعه وارد می شود و اصطلاحا "بار تصمیم گیری"نامیده می شود.حال اگر این حجم گسترده بر دوش گروه محدودی وارد شود فشار ناشی از ان، اختلالات زیادی بر سیسنم سیاسی مورد نظر وارد می کند و تنها راهی که می توان فشار را کاهش داد پخش کردن ان بین "خرد جمعی"و بهره گیری از تمام نیرو ها و افکار جامعه می باشد که نتیجه همان "دموکراسی"خواهد بود.در جمهوری اسلامی طی 30 سال گذشته گروهی نزدیک به 200 نفر مدیران راس هرم قدرت بوده اند و این حلقه بسته مدیریت اگر هم باز شده افرادی با تفکرات خاص ارمان گرا مثل احمدی نژاد وارد ان شده اند.بنا بر این ما با یک هرج و مرج در تصمیم گیری مواجه هستیم که به نظر من ناشی از "بار تصمیم گیری" است.جالب اینجاست که الوین تافلر برای ارایه نظر خود به 700 کتاب ارجاع داده و سعی کرده نظریه علمی ارایه دهد ولی یکی از همفکران احمدی نژاد یعنی مرحوم مرتضی آوینی گفته "تحلیل های احمقانه" الوین تافلر.حال فرض بگیریم که تافلر اشتباه کرده باشد.در نقد علمی می گوییم به این دلایل نظر "غلط"است و لفظ "احمقانه"جایگاهی در تحلیل علمی ندارد.مثال های زیادی از اثر زیاد بار تصمیم گیری در 30 سال گذشته قابل ذکر است:برخی ازاعدام های اشتباه اول انقلاب-مصادره اموال برخی از افراد بدون اثبات جرم انها-گروگان گیری و اشغال سفارت امریکا و پا فشاری بر ان نزدیک به 400 روز-ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر-از دست دادن 6000 کیلومتر مربع از خاک عراق در ظرف 3 ماه در اواخر جنگ-بحران غنی سازی هسته ای و ...

شکوری: در کشور هایی که از دموکراسی با همان مفهوم رایج بهره مند هستند نیز تصمیم های غلط بسیار گرفته می شود.من در صدد رد یا قبول نظر آقای تافلر نیستم ولی این را می دانم که هر تصمیم را باید در ظرف زمانی خود ارزیابی ارزشی کرد مثلا تسخیر سفارت آمریکا در زمان خود مورد تایید قاطبه ملت و گروههای سیاسی مختلف بود و نمی توان آن را مخالف خرد جمعی دانست یا حتی ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر، در زمان خودش یک خواست عمومی بود هر چند بعداً معلوم شد نظر امام در همان زمان هم ابتدا ادامه جنگ نبوده است . الآن هم پر واضح است که نهادهای بین المللی تحت فشار امریکا دارند در مورد انرژی هسته ای به ما زور می گویند و این جدای از بهانه بدست دادن های دولت کنونی است که موجب اجماع جهانی علیه ما شده است. بنده هم معتقدم حاکمیت مردم بر سرنوشت خودشان که می تواند از طریق روشهای متعارف دموکراسی یعنی اخذ رای مردم در انتخابات اعمال شود بهترین روش اداره کشور است.

 

ارسال نظرات

(If you haven't left a comment here before, you may need to be approved by the site owner before your comment will appear. Until then, it won't appear on the entry. Thanks for waiting.)

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007