« اقدام صالح | اول دفتر | شكوري راد: بازداشت قابل به دليل روحاني بودن اوست »

جناح اقليت و مستقل مجلس نبايد موجودي خود را به حساب اين و آن واريز كنند

شكوري راد در گفت‌وگو با ايسنا:
رييس مجلس هشتم در هر صورت از رقباي رياست‌جمهوري دهم است
جناح اقليت و مستقل مجلس نبايد موجودي خود را به حساب اين و آن واريز كنند

يك عضو شوراي مركزي جبهه‌ مشاركت ايران اسلامي گفت: فراكسيون اصلاح‌طلب و مستقل مجلس هشتم با توجه به اصول پارلمانتاريسم بايد براي مجموعه خود فرصت‌هاي جديدي ايجاد كنند.

«علي شكوري‌ راد» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)‌ با بيان اين‌كه "رياست مجلس به عنوان يكي از سران سه قوه همواره داراي اهميت و ارزش بوده و هست" اظهار كرد كه در شرايط كنوني عملكرد مجلس بيشتر از اين جهت اهميت دارد كه به اعتقاد وي در مجلس هفتم شان و منزلت آن تحت تاثير مديريت هيات‌رييسه و رياست آن، كاهش پيدا كرد، از اين نظر رييس آينده مجلس اين اهميت را پيدا مي‌كند كه تا چه حد درصدد باشد اعتبار مجلس در نظام جمهوري اسلامي به آن بازگردد.


وي افزود: درست است كه ما نسبت به نحوه‌ برگزاري انتخابات مجلس معترضيم اما در عين حال نمي‌توانيم نسبت به جايگاهي كه قانون اساسي براي مجلس در نظر گرفته بي‌تفاوت و شاهد تخفيف مجلس در نظام جمهوري اسلامي باشيم؛ ‌بنابراين براي مجموعه كساني كه به مجلس راه يافته‌اند اين موضوع مهم است كه رييس آينده بتواند به آن‌ها اعتبار بيشتري ببخشد و منزلت نمايندگي و جايگاه مجلس را ارتقا دهد.

اين عضو شوراي مركزي جبهه مشاركت گفت: اگر روند انتخاب رييس مجلس توسط نمايندگان به طور طبيعي شكل بگيرد، بعيد به نظر مي‌رسد رييس فعلي مجلس مجدداً انتخاب شود.

شكوري‌ راد با بيان اين‌ كه " آرايش سياسي نيروها در جامعه با توجه به پيش‌رو بودن انتخابات رياست‌جمهوري اهميت ويژه‌اي دارد" در بيان اعتقادش گفت: در طيف مخالفان اصلاحات، گرايش‌هاي مختلفي ايجاد شده و شرايط به گونه‌اي شكل گرفته كه گريز از وضعيت فعلي دولت افزايش يافته؛ از اين رو انتخاب رييس مجلس مي‌تواند معنا و مفهوم موضع‌گيري در برابر عملكرد و وضعيت دولت را دربر داشته باشد. به هر حال ژست‌هاي مخالفي كه آقاي حداد عادل در چند ماه اخير گرفته از يك سو و از سوي ديگر، ‌مواضع آقاي لاريجاني بيانگر آن است كه هر دو به عنوان نامزدهاي رياست مجلس مي‌خواهند از مخالفت با دولت، براي خود كسب اعتبار و وجهه كنند.

وي پيام تغيير احتمالي رييس مجلس را بيانگر تفاوت‌هاي مجلس هشتم نسبت به مجلس هفتم خواند و ادامه داد: اصلاح‌طلبان بيان كرده‌اند كه مجلس هشتم مثل مجلس هفتم نخواهد بود، بدين معنا كه روحيه انتقادي نسبت به دولت و استقلال‌خواهي آن بيشتر است و نمود اين تحول در انتخاب هيات‌رييسه و رييس مجلس پديدار خواهد.

اين عضو شوراي مركزي جبهه‌ مشاركت ايران اسلامي در عين حال کرسي رياست مجلس را در انتخابات رياست‌جمهوري دهم موثر دانست و خاطرنشان كرد: آقاي حداد عادل به عنوان يكي از نامزدهاي احتمالي رياست‌جمهوري نيازمند آن است كه موقعيت خود را در ترکيب سياسي کشور به عنوان سران يكي از سه قوه، حفظ كند تا سكويي را براي جهش در انتخابات آينده در اختيار داشته باشد. در عين حال هرچند با وجود آقاي قاليباف بعيد به نظر مي‌رسد آقاي لاريجاني مجددا كانديدا شود و ممکن است ترجيح دهد به عنوان متحد او عمل كند تا رقيب اصلي و مشترک خود يعني آقاي احمدي‌نژاد را از ميدان به در كنند كه البته شرايط نيز به نفع آنان است.

شكوري‌راد ادامه داد: كرسي رياست مجلس در شرايط كنوني اهميت ويژه‌اي براي نامزدهاي آينده رياست‌جمهوري دارد و به نظر من حاميان آقاي احمدي‌نژاد تلاش خواهند كرد اين كرسي در اختيار رقباي او قرار نگيرد كه البته اين امر بعيد است؛ چرا كه هر كس بر اين كرسي بنشيند به نوعي رقيب آقاي احمدي‌نژاد محسوب خواهد شد.

وي هم‌چنين با بيان اين اعتقاد كه اختلاف جناح مقابل اصلاحات بيشتر مي‌شود، انسجام نمايندگان اصلاح‌طلب و مستقل مجلس هشتم را در ارتقاي موقعيت و افزايش نقش‌آفريني آن‌ها موثر دانست و گفت: به دليل شرايط حاكم بر انتخابات، ‌تعداد كانديداها کاهش يافت و در نتيجه منتخبان مستقل و اصلاح‌طلب مجلس هشتم در اقليت هستند؛ اما اين عده در شرايطي كه رقابت دروني نيروهاي مخالف اصلاحات فزوني گرفته، بسيار مي‌توانند اثرگذار باشند و اگر با درايت عمل كنند، مي‌توانند در تصميم‌گيري‌ها براي رياست مجلس نيز موثر واقع شوند و يا حتي افرادي را معرفي كنند كه قابليت نامزدي براي رياست مجلس را داشته باشند، آن‌ها مي‌توانند در چانه‌زني با جناح‌هاي مختلف موجود در مجلس، براي مجموعه خود فرصت‌هاي جديدي را فراهم كنند؛ چراكه به هر حال، يكي از اصول پارلمانتاريسم چنين فعاليت‌هايي است تا اقليت بتواند از شرايط موجود بهره‌برداري بهتري را در جهت پيشبرد برنامه‌هاي خود داشته باشد.

شكوري‌ راد ادامه داد: به نظر من، ما مي‌توانيم شاهد بلوغ فراكسيون اصلاح‌طلب و مستقل در مجلس هشتم باشيم به نحوي كه آن‌ها به جاي آن‌كه صرفا موجودي خود را به حساب اين و يا آن واريز كنند، حساب مستقلي براي خود ايجاد كنند و آن را سرمايه خود قرار دهند.

وي در پايان با بيان اين‌كه " تعيين رياست مجلس و عملكرد آن بر استراتژي اصلاح‌طلبان در انتخابات رياست‌جمهوري آينده تاثير چنداني نخواهد داشت" اظهار كرد: اصلاح‌طلبان روز به روز به سمت انسجام بيشتر و مخالفان آن‌ها روز به روز به سمت جدايي بيشتر حركت مي‌كنند و اين دو حركت مستقل از هم در حال شكل‌گيري است؛ اما به هر حال بر يكديگر هم بي‌اثر نخواهند بود.


دنبالك

TrackBack URL for this entry:
http://gollejeh.com/cgi-bin/mt334/mt-tb.cgi/85

نظرات

نسل پویا :

سلام
آقای دکتر نظر شما در مورد موضوع دانشگاه زنجان چیست؟راستی این اقلیت اصلاح طلب که با اون همه بگیر و ببند و دردسر رفت مجلس در مورد دانشگاه زنجان کاری،حرفی انجام داد.من چون فقط از طریق رسانه ها در مورد این دوستان شما مطلع میشوم نشنیدم واکنشی انجام بدهند حتی در نظق پیش از دستور یکی از سران این اقلییت هم موضوع روحانیت و مرجعیت مورد اشاره بود ولی با داشنگاهها اشاره ای نشده بود.آیا شما که در تهران هستید و شاید به این دوستان ارتباط غیر رسانه ای داشته باشید آیا عکس العملی از این دوستان دیدید؟
راستی قرار بود آقای تاجزاده پاسخی به مطلب آقای عبدی در مورد انتخابات( که از شماخواسته بودم نقدی بر آن داشته باشید)بدهند.آیا از این پاسخ خبری هست ؟چون من در جایی ندیدم.
با سپاس از شما

شکوری: در مورد ماجرای دانشگاه زنجان من هم واکنشی از سوی نمایندگان از جمله نمایندگان زنجان ندیدم.
آقای تاح زاده مقاله خود را تحت عنوان " رای دادن یا ندادن" در ماهنامه آئین به چاپ رساندند و در سایت های نوروز و امروز هم اخیراً درج شده است. مقاله خوب و جامعی است من هم در وبلاگم خواهم گذاشت.

 

ارسال نظرات

(If you haven't left a comment here before, you may need to be approved by the site owner before your comment will appear. Until then, it won't appear on the entry. Thanks for waiting.)

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007