« هر کار بکنند کار ما درست و نتیجه آن خوب بود. | اول دفتر | تبریک سال نو »

سال پر تلاطم

اواسط اسفندماه خبرنگار محترم سایت باران تماس گرفت و گفت برای نوروز ویژه نامه ای تدارک دیده اند و از من خواست به سوالاتشان پاسخ بدهم. سوالات مکتوب و پاسخ نیز مکتوب بود. اما بر خلاف تقاضای من متن تایپ شده برای ویرایش در اختیار من قرار نگرفت و به همین دلیل با برخی اغلاط تایپی در ویژه نامه نوروزی باران درج شده است. آنچه در پی می آید متن تصحیح شده به انضمام سوالاتی است که من به آنها پاسخ داده ام .البته به اقتضای سوالات پیش بینی هایی را مطرح کرده ام که صرفاً گمانه زنی براساس شواهد است.

پیش بینی شما درباره رویدادهای ایران در سال آینده چیست؟

سال آينده از نظر سياسي در دو بعد داخلي و خارجي سال پرتلاطمي خواهد بود. مجلس هشتم علي‌رغم رد صلاحيت‌هاي گسترده اصلاح‌طلبان به نحوي خواهد بود كه نسبت به مجلس هفتم تحرك بيشتري خواهد داشت و از همان روزهاي اول بر سر انتخاب هيأت رييسه و تعيين رؤساي كميسيون‌ها پر چالش خواهد بود و سپس با دولت به چالش‌هايي خواهد رسيد كه ناشي از انباشت اختلافات سرپوش‌نهاده شده‌ء چهار سال گذشته خواهد بود.

بروز مشكلات مربوط به اجراي سياست‌هاي غلط دولت در طي سال‌هاي گذشته موجب خواهد شد كه دولت و مجلس هريك ديگري را مسوول آنها قلمداد كرده و به دنبال مقصر بگردند.
نهايتا رييس جمهور با فرار رو به جلو اعلام خواهد كرد كه دور بعد نامزد انتخابات نخواهد شد تا از فشارها بر خود بكاهد اما در پايان كار او مجددا نامزد انتخابات خواهد شد اما توفيقي نخواهد داشت.
در آمريكا، به گمان من نامزد جمهوري‌خواهان در انتخابات پيروز خواهد شد و رييس جمهور جديد آمريكا به اين صرافت خواهد افتاد كه با اقتدار مسأله ايران را براي آمريكا حل كند و البته اين آغاز بحران جديد و جدي براي ايران و آمريكا خواهد بود. به هر حال تحريم تا آن زمان ادامه خواهد يافت اما جنگ يا حمله نظامي داراي كمترين احتمال است.
بحران جدي ديگري كه ممكن است تا پايان سال اتفاق بيافتد و دامنه‌ي تحولات آن به سال آينده كشيده شود مربوط به لبنان و اسرائيل خواهد بود. احتمال يك حمله زميني برق آسا به جنوب لبنان به منظور سركوب حزب‌الله از جانب اسرائيل وجود دارد. اسرائيل خواهد كوشيد تمامي پايگاههاي حزب‌الله و سلاح‌هاي آن‌ها را منهدم كند و سپس به پشت مرزها بازگردد. اين اقدام براي جبران شكست مفتضحانه اسرائيل در جنگ 33 روزه و رفع تهديد حزب‌الله و اثرگذاري بر فضاي سياسي لبنان انجام خواهد شد.

در این رویدادهایی که پیش بینی می کنید، چه نقشی برای خودتان متصور هستید؟ اصلا در کجای این جهان ایستاده اید؟

نقش ما در اين حوادث ناچيز خواهد بود اما حضور ما در صحنه سياسي و به چالش كشيدن سياست‌هاي غلط دولت در عرصه داخلي و خارجي مي‌تواند دامنه اثرگذاري بحران‌ها را بر زندگي مردم كاهش دهد. به گمان من ملت تا انتخابات رياست جمهوري سال بعد به اين صرافت خواهد افتاد كه خود از روند قهقرايي چند سال اخير در كشور جلوگيري كنند.

ارزيابي شما از تحولات سالي كه پشت سر گذاشتيم چيست؟

سال گذشته، سال سياهي در روند اداره كشور بود. افزايش شگفت‌آور قيمت نفت نه تنها هيچ‌گونه بهبود و رفاهي را براي مردم به ارمغان نياورد بلكه مردم بيش از سال‌هاي گذشته گراني را تجربه كردند و تورم مجددا به بالاي 20 درصد رسيد. افزايش سرسام‌آور قيمت مسكن اميد خانه‌دار شدن را در دل‌هاي بسياري از مردم و به خصوص زوج‌هاي جوان كشت و همه‌ از دارا و ندار در مجموع اقتصاد كشور بحران و تلاطم زيادي را تجربه كردند. به نظر من حوادث سال 86 نماد سوء مديريت در كشور خواهد بود و آيندگان از اين سال بعنوان بدترين دوره در اداره كشور ياد خواهند كرد. از نظر سياسي رد صلاحيت گسترده نامزدهاي انتخاباتي توسط دولت و هيأت‌هاي اجرايي و سپس هيأت‌هاي نظارت و آن‌گاه تأييد صلاحيت مجدد و گسترده افراد كمتر شناخته شده و رد صلاحيت نهايي افراد شاخص اصلاح‌طلب در انتخابات مجلس هشتم نشانه بي‌قانوني و سردرگمي در سياست‌ها و نحوه‌ي اجراي آن بود. شوراي نگهبان بيش از 1600 نفر از رد صلاحيت شده‌هاي مراحل قبل را تأييد كرد. اين خود به معناي خطاي فوق‌العاده هيأت‌هاي اجرايي و نظارت در مراحل قبلي بررسي صلاحيت‌ها بود. با اين مقدار خطا آيا اساسا اين هيأت‌هاي اجرايي و نظارت، صلاحيت انجام مسووليتي را كه بر عهده گرفته‌اند داشته‌اند؟

بزرگترین هراس و بزرگ ترین آرزوی شما در آستانه سال جدید چیست؟

بزرگترين هراس اين است كه دولت در سال آينده به دليل بروز عوارض ناشي از اجراي سياست‌هاي غلط دچار اضطراب فزاينده شود و هر روز خسارت جديدي را به كشور تحميل كند. دولت شكست خورده در عرصه اقتصاد و سياست داخلي ممكن است بخواهد با تحميل يك جنگ بر كشور بر مشكلات داخلي سرپوش بگذارد. بزرگترين آرزو اين است كه تلخي حضور دوستان واقعي، كاردان و كارآمد برای ملت و كشور به شيريني كاذب حضور دوستان نابلد و ناكارآمد، كه اوهام و تخيلات خود را بر سياست‌هاي كشور حاكم كرده‌اند، ترجيح داده شود تا ملت بتواند به آينده خود اميدوار باشد.

دنبالك

TrackBack URL for this entry:
http://gollejeh.com/cgi-bin/mt334/mt-tb.cgi/75

ارسال نظرات

(If you haven't left a comment here before, you may need to be approved by the site owner before your comment will appear. Until then, it won't appear on the entry. Thanks for waiting.)

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007