« در تهران، به همهء سی نفر رای بدهیم | اول دفتر | سال پر تلاطم »

هر کار بکنند کار ما درست و نتیجه آن خوب بود.

دیشب( شنبه) در جلسه دفتر سیاسی حزب گزارشی از نتایج انتخابات در 102 حوزه رقابتی در سراسر کشور اعلام شد که نتایج خوبی بود و همه از بدست آمدن همین مقدار پیروزی راضی بودند. تصمیمات و رفتار اصلاح طلبان در این انتخابات فی نفسه یک توفیق و پیروزی بود. دستاوردهایی هم داشت که سر فرصت به آنها خواهیم پرداخت.همه ابراز رضایت مندی می کردند حتی آنان که در ابتدای ورود به انتخابات نظرات دیگری داشتند. خیلی ها می گفتند شما اگر رای هم بیاورید رای شما را خواهند خورد.آن موقع می گفتیم می دانیم اما ما باید حضورمان را بر آنها که نمی خواهند نام و رسم ما در انتخابات مطرح شود تحمیل کنیم و خواب و نقشه هایشان را آشفته کنیم. ما این کار را کردیم. حالا هر نتیجه ای می خواهند اعلام کنند ما نسبت به نیامدن، چیزی را از دست نمیدهیم. واقعاً جوانان اصلاح طلب بخصوص جوانان مشارکت تهران را تکان دادند و مخالفان اصلاحات را به هراس انداختند.پیروز واقعی آنها هستند که بار دیگر نشان دادند اگر به میدان بیایند مردانه می آیند.
فکر می کنم آنها که آنلاین تمام جلسات را استراق سمع می کنند پس از شنیدن گفتگو های دیشب دفتر سیاسی بیکار ننشستند.
آخر شب تلویزیون گزارشی را به عنوان نتایج اولیه انتخابات تهران اعلام کرد که اساساً با اطلاعاتی که ما از حوزه ها بدست آورده بودیم مغایر بود. قبلاً وزیر کشور اعلام کرده بود که نتایج تهران پس از اتمام کار شمارش آرا در تمام حوزه ها اعلام خواهد شد. این حرف وزیر کشور موجب نگرانی جدی اصلاح طلبان شده بود چرا که با جلو گیری از حضور ناظران اصلاح طلب در کلیه مراحل شمارش و تجمیع آرا و نیز با توجه به تجربه های گذشته احتمال دخل و تصرف در آراء داده می شد. به همین دلیل تعدادی از نامزدهای انتخاباتی تهران که از تعلل در اعلام نتایج اولیه نگران شده بودند دیشب به ستاد انتخابات مراجعه کرده و اعتراض و نگرانی خودشان را نسبت به روند مبهم شمارش و تجمیع آراء ابراز کرده بودند. بنظر می رسد اعلام ناگهانی نتایج آنچنانی دیشب یک تصمیم سیاسی بود تا اجرایی. در جایی، کسانی از نتایج بدست آمده برای اصلاح طلبان علی رغم رد صلاحیت های گسترده و محدودیت رسانه ای انها از یک سو و از سوی دیگر بسیج یکپارچه صدا و سیما علیه آنان، نگران شده اند و تشخیص داده اند اگر یک شوک وارد نشود عرصه را باخته اند. خبر دیشب همان شوک بود که برای جلوگیری ازایست قلبی مخالفان اصلاحات وارد شد. البته ما که نمی دانیم در ستاد انتخابات کشور که مجری و ناظر دستشان در دست هم است چه اتفاقی دارد می افتد . فقط خدا می داند که او هم صبرش زیاد است.
شاهد من برای این ادعاها مصاحبه وزیر کشوراست که گفت بر اساس نتایج بدست آمده در کل کشور اصولگرایان 71 درصد کرسی ها را بدست آورده اند. به وزیر کشور که مجری انتخابات است چه ربطی دارد که گرایش سیاسی انتخاب شده ها چیست؟ او باید گزارش چگونگی برگزاری انتخابات را بدهد نه گزارش سیاسی. این گزارش سیاسی ناشی از دغدغه سیاسی وزیر کشور است که بر مسئولیت و دغدغه اجرائی او غلبه دارد.

دنبالك

TrackBack URL for this entry:
http://gollejeh.com/cgi-bin/mt334/mt-tb.cgi/74

نظرات

رسايي :

با انحصار رسانه اي و حتي تبليغات مغرضانه رسانه ملي بخصوص در بخش خبري معلوم الحال شبكه 2 كه به شكل جالبي!! اجرا مي شود، و نيز رد صلاحيت اكثر نامزدهاي اصلاح طلبان، ورود كمي بيشتر از 20 نفر از اصلاح طلبان به مجلس جاي شادي دارد!
اما سؤال من اين است كه اگر حدود 24 يا 23 ميليون نفرواجد شرايط راي(50 درصد كل واجدين شرايط راي دادن!) كه به عنوان اعتراض در انتخابات شركت نكردند، وارد صحنه مي شدند چه اتفاقي مي افتاد؟ چرا آنها حاضر نشدند توجيه هاي شما را در زمينه ضرورت شركت در انتخابات بپذيرند تا شرايط را كاملاً دگرگون كنند؟ انفعال يا اعتراض نيمي از جامعه چيزي نيست كه بتوان به راحتي از آن چشم پوشي كرد در حالي كه هيمن مي توانست سرمايه خوبي براي جريان اصلاحات باشد؛ با توجه به اين نكته كه غالب نمايندگان منتخب رقبا، با آراي ناپلئوني وارد مجلس شده اند!

 

:

خداوند به اقای خاتمی صبر دهد

 

نقی عبدالجوادی دستجردی :

سلام جناب دکتر. جریان این دور دوم رفتن اصلاح طلبان در تهران چیست؟
مگر می شود آقای روح الله حسینیان رای اش از اصلاح طلبان بیش تر باشد؟

شکوری: آقایان شنیده اند که دروغ هر چه گنده تر باشد باورش راحت تر است. مثلاً اگر اعلام کنند آقای زریبافان که اصلا کاندیدا نبوده نفر اول انتخابات تهران شده آیا باورش از این که شما اسم بردید آسان تر نیست؟

 

ثمین :

خدا کمی از صبرش رو به ما بده...

شکوری: داده است که دارید تحمل می کنید

 

بهرنگ :

سلام اقای دکتر
ما در سعادت اباد ساکن هستیم و من خود شاهد بودم اکثر افراد به لیست زرد رنگ یاران خاتمی رای دادند با این وجود اخبار ساعت 2 اعلام کرد 14 نفر اول در تهران قطعی شده اند و همگی اصولگرا بودند و افراد بعدی هم که به دور دوم رفتند اکثرا اصوالگرا بودند و فقط هفت هشت نفر اصلاح طلب به دور دوم رفته اند، البته از دولت احمدی نژاد که خود حاصل یک ... انتخاباتی است نباید انتظاری داشت اما سوال این است که واکنش اصلاح طلبان چه خواهد بود؟ ایا دوباره اقایان خاتمی و کروبی پیش رهبری می روند و با خواهش و التماس خواستار بازشماری ارا می شوند و یا صرفا اظهار تاسف می کنند؟

شکوری: نیازی به این کارها نیست. آقای خاتمی برای رد صلاحیت ها هم به کسی رو نینداخت. همین که حضور اصلاح طلبان با محوریت آقای خاتمی مخالفان را به هراس انداخت و تنشان را لرزاند برای این مرحله کافیست.ما هم مثل شما دیدیم که مردم به اصلاح طلبان رای دادند. مردم هم خودشان بهتر می دانند به چه کسی رای داده اند. ما کم دروغ شنیده ایم یکی هم رویش.

 

دانشجو :

اين قضيه استراق سمع واقعاً باعث تأسف است. اين اتفاق مي تواند در هر جايي رخ دهد مثل كلاسهاي دانشگاهها. از نظر فني كار بسيار ساده اي است ولي احساس امنيت را از بين مي برد. البته ممكن است به آنچه مي گذرد! واكنش فوري نشان داده نشود اما در حساب مربوطه تا روز موعود ذخيره مي شود!
بعيد است يك سايت خبري از يك حزب، جاسوسي و استراق سمع كند(مثل آنچه قبلاً اتفاق افتاد) ظاهراً اين كار سر دراز دارد! آيا معني اين كار اين است كه همه بايد دست ها را بالاببريم؟

شکوری: نه ما از این که قدرتمدراران روزگار ما را تحت نظر دارند نگرانی و خوفی نداریم آنها اگر این همه مدت از ما چیزی پیدا کرده بودند امانمان را بریده بودند. عصبانیتشان هم برای همین است. آنها هر چه بیشتر ازما بدانند بیشتر مایوس میشوند.

 

اميد :

سلام
من كه در حسينيه ارشاد راي دادم . بيش از 80 درصد ليست ها ياران خاتمي بود . نكته جالب اينه كه از 1ميليون و نيم حدود 600 هزار به نفر اول حداد عادل راي داده اند پس 800 هزار نفر بقيه به كي راي داده اند؟ به طوريكه آفاي انصاري تنها 200 هزار راي دارد.
ضمنا اگر به آراي شهرهاي مختلف نگاهي يندازيد متوجه مي شويد اكثر كانديداها با حدود 25 تا 30 درصد وارد مجلس شده اند . كه اگر 25 ميليون نفر در انتخابات شركت كرده باشند با احتساب راي اصلاح طلبان ، اصول گرابان شايد در حدود 5.3 ميليون (25*0.30*0.70 )راي از مجموع را بدست آورده اند .كه در حدود 10 درصد كل واجدان شرايط راي دادن است .
به طور مثال در شيراز فردي تنها با 50 هزار راي نفر سوم شده است و به دور دوم رفته است .در شهري كه 1 ميليون واجد شرايط راي دادن هستند .
اينها نكاتي است كه اگر دقيقا بررسي شود نتايج جالبي براي انتخابات بعد ارائه مي دهند .

با تشكر

 

اصلاح طلب دلسوز!! :

تا زمانی که تمامی اصلاح طلبان با هم متحد نشوند و نتوانند لیست مشترک ارایه دهند به پیروزی دست نخواهند یافت.امیدوارم برای انتخابات ریاست جمهوری به این مهم توجه شود وگرنه باز هم شکست میخوریم.

 

m :

سلام آقای دکتر واقعا خسته نباشید پیشنهادی دارم مبنی بر اینکه از همین الان با نمایندگان مستقل راه یافته به مجلس گفتگو کنید تا بلکه بتوانید فراکسیونی قدرتمند در مقابل اقتدارگرایان تشکیل دهید در ضمن همانطوریکه پیر اصلاحات خاتمی عزیز از قبل اعلام کردند دست بکار شوید تا بیشتر از پیش نقشه های اقتدارگرایان را بر هم بریزید مردم را نسبت به اصلاحات بیشتر از پیش دلگرم کنید چون ایران وایرانی راهی بجز اصلاحات واقعی بدست فرزندان این مرزو بوم ندارد زنده باد اصلاحات زنده باد خاتمی عزیز و یاران راستینش

 

رضا :

من یک سوال از شما آقای شکوری داشتم.امیدوارم جواب قانع کننده ای بدهید.اگر در انتخابات بعدی نیز اصلاح طلبان را رد صلاحیت کنند و در همین مقدار 100 نفر و یا کمتر تایید صلاحیت کنند آیا شما باز هم تصمیم دارید که به همین وضعیت که در این انتخابات شرکت کردید ادامه بدهید؟اگر جوابتان مثبت باشد که یعنی شما به اقلیت بودن راضی شدید ویا راضیتان کردند و اگر جوابتان نه باشد هم مجبورید که از حاکمیت بیرون بروید.لطفا جواب بدهید.

شکوری: طبیعی است که برای شرایطی که در آینده پیش خواهد آمد همان موقع تصمیمی متناسب با همان وقت می گیریم.پارامترهایی که بر تصمیم گیری ما موثر هستند یکی موقعیت ما ، دیگری موقعیت طرفهای مقابل وسومی نحوه برگزاری انتخابات و چهارمی مردم هستند. البته موارد دیگری هم قابل طرح هستند که جزئی تر ند. در هر انتخاباتی این پارامتر ها ارزیابی می شوند و سپس یک جمع بندی بدست می آید که بر اساس آن عمل می کنیم. مثلا اگر اصلاح طلبان به یک اتحاد محکم دست پیدا کنند تصمیمات محکمی می توان گرفت. اگر مردم به پای صندوقهای رای بیایند با زمانی که نخواهند بیایند نوع تصمیم ما تفاوت خواهد کرد. میزان سالم ، آزاد و عادلانه بودن انتخابات هم متاثر از میزان حضور مردم خواهد بود و بالعکس. مردم قدرتی هستند که اگر به حرکت در آید بر همه چیز تاثیر می گذارد. نقش احزاب به حرکت در آوردن قدرت مردم است و نه فقط بهره گیری از آن. این کار هم آداب خودش را دارد که در شرایط بومی ما نیاز به ابتکار عمل هایی دارد که ما در حال انجام آن هستیم و تجربه اخیر در انتخایات یعنی "حضور معترضانه" از جمله انهاست.

 

رضا :

سلام
از کارهای این عده باید فقط به خدا پناه برد.
شما فکر میکنید اقای احمدی نزاد چرا سفرش را زود تمام کرد و از سنگال برگشت؟
اقا کوتاه نیایید اگر شده ارای صندوق هایی که ناظر داشتید به تفکیک اعلام کنید.اینکه نیروهای اصلاح طلب همه در سراسر کشور بدانند که وضعیت چی بوده جهت سازماندهی انتخابات ریاست جمهوری خیلی ضروری است و این اعتماد به نفس در اینکه میتوانند هر لحظه وضعیت را تغییر بدهند بسیار حیاتی است.

 

;کایا :

با عرض سلام و ادب
جناب دکتر شکوری ضمن تشکر و قدردانی از زحمات مجدانه شما خواستم چند نکته را یاد آوری و پیشنهاد نمایم:
1- اول اینکه نحوه عضویت در حزب مشارکت را بصورت شفاف عنوان فرمایید. چرا که واقعا اطلاع رسانی اصلاح طلبان بدلیل شرایط خاص تحمیل شده جدا ضعیف است.
2- آیا بهتر نیست پیگیری رد صلاحیتهای غیر قانونی بصورت منسجم و گروهی پیگیری گردد؟ البته مطابق برنامه حقوقی نه بصورت مطبوعاتی و مقطعی.
3- دست آخر اینکه این نهال اصلاحات بدست امام حسین(ع) کاشته شده و در ادامه توسط خادمین رهرو حسین (ع) همچون خاتمی آبیاری شده و انشاءالله با تلاش من و شما یک روزی بر میدهد. (ان الله مع الصابرین)
پاینده و برقرار باشید.

شکوری: ممنون. در مورد اول حرف شما درست است. در حال تدارک آن هستیم. در مورد دوم یکی دو پیشنهاد در حال پیگیری است که انشاءالله اجرا خواهد شد.

 

هادی :

از ابتدای انقلاب در همه رای گیریها شرکت داشته ام همیشه فکرم این بوده است که ممکن است در تبلیغات و مقدمات انتخابات بی عدالتی شود اما در شمارش آرا کسی خیانت نمی کند. اما متاسفانه در این دوره به نظر می رسد عکس باشد. واقعا میزان آرا به جهانگیری از نوباوه بیشتر بوده است؟!!!!! اگر برایم اثبات شود که در آرا دست می برند در هیچ انتخاباتی شرکت نخواهم کرد.

شکوری: منظورتان احتمالاً "نوباوه از جهانگیری" بوده است. وقتی به ناظرین مورد اعتماد مردم اجازه نظارت در تمام مراحل که حساسترین آن تجمیع آراء صندوقهاست داده نمی شود طبیعی است که نتایج آن وقتی به نفع مجریان و ناظران باشد زیر سوال است. اما لزوماًراه مقابله کنار کشیدن و شرکت نکردن نیست. عدم شرکت یک بار اعتراض است ولی می توان در صحنه بود و چوب اعتراض را مرتب بر سر متخلفین کوبید.

 

علی :

ما که شما ها را نمی فهمیم...مصداق "خود گویم و خود خندم ، من مرد هنرمندم" شده اید...بازی چه کسی را به هم زدید؟ با 40 تا نماینده میخواین چکار کنین؟ کاری که با 150 تاش نکردین و نتونستین بکنین..
به قول مولانا:
ورد بینی را به زیر آورده ای
لیک سوراخ دعا گم کرده ای..
لقب اصلاح طلب اختیار کردن فی نفسه افتخاری نیست. مهم این است که در حقیقت واقع اصلاح طلب باشید ، و راه اصلاح طلبی این نیست که شما به هر ذلتی و خفتی و محدودیتی تن بدهید.
شاید پیش خود گمان کنید که مردمان خوبی هستید ، ولی به عنوان یک ناظر خارج از گود سیاست ، خدمتتان عرض می کنم که شما ارفاق طلب هستید نه اصلاح طلب. از هر وسیله ای استفاده می کنید تا به شما ارفاق کنند.
ای کاش از حاشیه امنیت خود استفاده می کردید و به جای هماهنگ کردن خود با قدرت حاکمه ، زبان گویای روشنفکران و دانشجویان و کارگران و مردم عادی می شدید که زندگی بهتر می خواهند..راه این است..هزینه اش سنگین تر ، ولی نتیجه و اجر آن هم به مراتب بیشتر است...

شکوری: پس شما هم معتقدید کسانی که حاشیه امنیت دارند بیشتر می توانند تاثیر گذار باشند. این حاشیه امنیت از کجا می آید. این حاشیه امنیت از کار در یک چارچوبهایی بدست می آید که مردم به آنها توجه دارند وحاکمان نیز ناگزیر به رعایت آن هستند. مثلاً کسی که اصل انقلاب که مردم تقریبا یکپارچه در آن حضور داشته اند را زیر سوال می برد نمی تواند مورد اعتماد مردم قرار بگیرد و حاکمان نیز به راحتی او را به دیوار می چسبانند. همین طور است اصل نظام، امام و قانون اساسی. ببینید من نمی گویم کسی حق ندارد اینها را قبول نداشته باشد بلکه می گویم قبول نداشتن و یا عدم رعایت آنها فرد را از تاثیر گذاری بر توده مردم باز می دارد. اگر این مقدمه را پذیرفتیم در مورد انتخابات هم باید عرض کنم شرکت در انتخاباتی که آن را عادلانه و سالم نمی دانیم لزوماً پذیرش خفت نیست کما اینکه پذیرش ولایت عهدی مامون برای امام رضا که اصل ولایت متعلق به او بود پذیرش ذلت و خواری نبود.ما اگر به چنین انتخاباتی اعتراض نکنیم حق با شماست . ولی وقتی حضور ما معترضانه است از آن حضور حاشیه امن پیدا می کنیم و بوسیله آن هم اعتراض موثر می کنیم. الآن چه کسی به اعتراض کسانی که سالهاست انتخابات را تحریم کرده اند توجه می کند که ما هم بخواهیم به آن مسیر برویم.


 

karimi :

فقط ميتوانم بگويم الم يعلم بانالله يري ايا
نميدانيد به انچه ميكنيد خدااگاه است.....

شکوری: آیا نمی دانند به آنچه می کنند خدا آگاه است

 

رضا :

صبر بيش از حد به ترس تعبير مي شود و طرف مقابل راجري تر مي كند

شکوری: صبر به معنای پذیرش و تسلیم در برابر ظلم بلی اما به معنی تحمل وپایداری نه.

 

ابو محمد :

بسمه تعالي

جناب آقاي شكوري راد

با عرض سلام و خسته نباشيد

بنده جانباز 70 درصد و با سابقه 50 ماه جبهه هستم. با اين كاري كه دوستان اصول گرا قبل و زمان انتخابات انجام دادند ازقبيل رد صلاحيتها، تبليغ رسانه ملي به نفع آن ها و جهت دهي در روز راي گيري به نفع ليست جبهه متحد به سر ليستي آقا تهراني كه توسط بسيج و ناظران انجام مي شد( حداقل خودم در 10 حوزه راي گيري در خيابان پيروزي شاهد بودم)و تقلب در شمارش آرا به نظر مي رسد كسب 65 درصدي نتايج ارا پيروزي بزرگي نيست ولي حداقل آقايان 4 سال ديگر تنشان از باز كردن راديوي مجلس نمي لرزد. بگذريم به نظر من شما اصلاح طلبان تا چه زماني مي خواهيد اين بازي را ادامه دهيد و هيزم تنور جناح راست باشيد. در شرايطي كه مركز آمار ايران تعداد واجدين شرايط راي گيري را 47 ميليون اعلام كرده ولي شوراي نگهبان و ثبت و احوال واجدين شرايط راي دهي را 43 ميليون اعلام نموده شما در چنين شرايطي كه جناح حاكم از هر روشي براي پيروزي و بالا اعلام نمودن درصد مشاركت استفاده مي كند فكر نمي كنيد روش هاي شما نيز بايد عوض شود. اين جناح و اين دولت از هر روشي براي عوام فريبي استفاده مي كنند. در روزهاي تبليغات جبهه متحد در خيابان پيروزي شربت و خودكار و جا سوئچي مي داد در اين شرايط من حتي يك پلاكارت و يا بروشور از شما نديدم در روز راي گيري ما با استفاده از بريده روزنامه به اصلاح طلبان راي دادم چون كه مي بينم دوست داران امام با اصلاح طلبان هستند. ولي با اين روش هاي جناح حاكم روز به روز مردم دل سرد تر مي شوند. و بنده به عنوان كسي كه درد انقلاب دارم زجر مي كشم. به نظر من بزرگان انقلاب مانند آقايان هاشمي،خاتمي، صانعي، ميرحسين موسوي، موسوي اردبيلي، موسوي خوييني ها و ... بايد فكري بكنند. در غير اين صورت در سال آينده نيز همين بازي را در انتخابات رياست جمهوري ادامه مي دهند.آنها روش بازي را ياد گرفته اند در اين بازي دست و پاي اصلاح طلبان را مي بندند و آن ها را در آب رها مي كنند. با اين بازي انقلاب لطمه مي بيند. به نظر من اينها درد انقلاب ندارند شما زندگي يكي از شاخص هاي آن ها به نام آقا تهراني را ببينيد تمام مدارج تحصيلي خود را در امريكا گرفته است و حالا ضد آمريكا هستند.

 

یک حامی اصولگرا :

اصلاح طلبان به خاطر عملکردشان در دوره حاکمیت منحوس اصلاحات مورد غضب مردم دیندار واقع شدند و جز ثروتمندان شکم سیر و دنبال آزادی برای شهوت رانی کسی به این گروهک منافق رای نمی دهد. اینجانب به عنوان حامی اصولگرا از شکست فاحش اصلاح طلبان به شدت خوشحالم و به ته ریش زورکی و یا ریش پرفسوری آنان می خندم.

شکوری: اگر اصولگرایی فحش دادن و تهمت زدن است ارزانیتان باد که بیش از این چیزی نیستید. اگر کسی هستید بیائید در یک انتخابات عادلانه با اصلاح طلبان رقابت کنید تا مردم حقتان را کف دستتان بگذارند.

 

علی :

رئيس ستاد انتخابات استان اصفهان خبر داد

حضور 400 هزار نفري مردم اصفهان در انتخابات مجلس هشتم
خبرگزاري فارس
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8612260313


این در حالیست که تعداد واجدین شرایط شهر اصفهان برای این انتخابات توسط وزارت کشور یک ملیون وششصد هزار نفر اعلام شده است
در اصفهان 25 درصد در انتخابات شرکت کرده اند

 

علی :

1.در شهر ما کاندیدا های اول رای بسیار کمی داشتند.وخبری از حضور گسترده نبود.در انتخابات مجلس ششم نفر اول حدود سیصد هزار رای داشت.من خواهش می کنم میزان مشارکت را در شهر های بزرگ که سیاسی رای می دهند و نه قومی اعلام کنید.

شکوری: شهر شما کجاست؟

 

اصلاح طلب واقعي :

آيا واقعاً انتظار داريد تا دروغهايتان را باور كنيم؟
چرا از پيله خود سر بيرون نمي آوريد؟ و تا كي ميخواهيد خود را فريب بدهيد؟
مرد باشيد و شكست را بپذيريد

شکوری: اگر شکست یعنی بدست نیاوردن اکثریت مجلس هشتم که ما قبل از انتخابات اعلام کردیم 188 کرسی مجلس توسط شورای نگهبان قبل از رای مردم تعیین تکلیف شده اند.برای چرایی شرکت در چنین اتنخاباتی هم توضیح داده ایم.برخلاف نامی که برای خودتان انتخاب کرده اید من فکر می کنم شما از مخالفان هستید نه اصلاح طلب واقعی.

 

sadra :

lotfan kami be khodetan rojoo konid har vaght ke ba mezajetan sazegar nist va mardom be shoma poshte pa mizannad kaseha ra bar sare digaran narizid bavar konid ke mardom shoma ra va ahdafetan ra shenakhtehand va az niyyate shoma motaaleand ke dae entekhabate shorahaye dovvom ke shoare shahrdar kardane SAZGARA ra midadid va be ghole khodetan azadtarin entekhabat bod mardom shoma ra rad kardand va ta emroz ham rad kardand. kami be khodetan biaid va khodetan ra baznegari konid shayad mardom dobareh be shoma bargardand .
chon mardom na dar harf va na dar amal az shoma sedaghat va salamt peida nakardand.
agar shojaat daid in payam ra ham javab dadeh va nemayesh dahid

شکوری: اولا پیامهایی که به صورت فینگلیسی نوشته شده اند سخت خوانده می شوند و وقت گیر هسنتد. ثانیا بنای من بر جواب دادن است نیازی نیست بخواهید مرا تحریک کنید که اثبات کنم تحمل درج چنین پیام هایی را دارم ثالثاً یک پاسخ مفصل برای شما نوشته بودم که قبل از این که آن را سیو کنم پرید. من هم نمی توانم هنوز خیلی سریع تایپ کنم، وقت هم اندک است، دیگر هم حوصله جواب تکراری مفصل ندارم.با این حال مختصرا اعلام می کتم ما هیچگاه نه ارتباطی با آقای سازگارا داشته ایم و نه هیچوقت می خواسته ایم او شهردار شود.ممکن است بخشی از مردم بخاطر اینکه انتظاراتشان از ما بر آورده نشد از ما رویگردان شده باشند ولی بیشتر مردم که در انتخابات شرکت نمی کنند و حاصل آن به کام حاکمیت کنونی می شود اعتراض اصلی شان به صاحبان قدرت است که امروز اقتدار گرا ها هستند.

 

احمد سبحانی :

بدیهی است بخش مهمی از جمعیت کشور شرایط جاری را منطبق با آرمان های خود نمی بینند.آرمان هائی که در قالب جمهوری اسلامی بالغ بر نودو نه درصد ایرانیان به آن رای دادند.تبلیغات صدا و سیما بگونه ای است که این قشر از جامعه رااز انتخابات متنفر نگه دارد.اقشار حاضر درپای صندوق های رای مومنان معتقد،پیرو و خالصی هستندکه یا به علت علقه به عقبه این انقلاب و یا بر اساس اهمیت واعتباری که به رای مروجان دینی قائلند ، حضور دائم و ثابتی در انتخابات دارند. براستی چرا اصلاح طلبان در حوزه های اصلی تاثیر گذاری بر این اقشار حضور ندارند. براستی جرا مساجد شهر ها و بخصوص روستاهای این کشور را رها کرده اند.چرا مومنان این کشور درس سیاست را در این حوزه ها تنها از زبان قشری خاص بیاموزند.بدیهی است در این حوزه با سوئ استفاده از مفاهیم عالیه یکسان بودن دین و سیاست گروهی به رواج افکار سیاسی خود مشغول می باشند.این انقلاب از مساجد پای گرفت و اصلاح آن نیز از همین رکن ممکن خواهد بود.به امید بازگشت همه جریانات به خط امام.

 

m :

آقای دکتر با سلام مثل اینکه دیگر قرار نیست اظهار نظرهای بنده چاپ شود!!!!!! با تشکر m از کردستان

شکوری: اظهار نظر هایی که حاوی ناسزا و تهمت نباشد درج می شود. یادم نیست پیامی از شما را درج نکرده باشم.

 

مصطفی رسته مقدم :

سلام آقای دکتر
جناب شکوری! من هرچه تلاش می کنم نمی توانم خودم استدلال های شما را درک کنم! ما در این انتخابات از اسم و اعتبار خاتمی خرج کردیم ولی دست آخر نتیجه اش این شد که اقلیتی کمتر _ از لحاظ تعداد _ و بالتبع ضعیف تر از مجلس هفتم را به مجلس فرستادیم. آقای دکتر در این انتخابات انتظار پیروزی نداشتیم ولی این صحبت های شما و جناب تاج زاده و سایر دوستان هم تنها یک دلخوشی تخدیری است.

شکوری: احتمالا شما در مبانی تحلیلی پذیرفته های متفاوتی با ما دارید.شاید هم به لایه های زیرین آنچه اتفاق افتاده است توجه نمی کنید ویا به نتایج کوتاه مدت توجه می کنید نه دراز مدت. شاید هم فقط به خودتان توجه دارید نه همه مردم و البته شاید هم شما درست می گویید باید قدری صبر کرد تا نتیجه کار ها روشن شود.

 

علی :

سلام
شرکت در این انتخابات به دلایل زیر اشتباه بود باید دندان رو جگر میگذاشتیم تا انتخابات ریاست جمهوری ان هم با کاندیدا توری خاتمی.و اما دلایل:

۱- تن دادن به تضييع حقوق مردم ونامزدهاي انتخاباتي آنان
۲- مشروعيت بخشي، سالم ورقابتي معرفي كردن انتخابات ومجلس برخاسته ازآن
۳- پذيرش اتهامات وپرونده سازي هاي انجام شده
٤- پاگذاشتن برعزت وكرامت خدادادي انسان
۵- ايجاد ياس وبي اعتمادي بيشتر مردم نسبت به اصلاحات وآینده کشور
۶- ناديده گرفتن ناكارآمدي مجلس حتي بااكثريت اصلاح طلبان درساختاركنوني قانونگذاري
٧- خسارت به فرهنگ وروند مردم سالاري وپذيرش انتخابات استصوابي بجاي انتخابات مردمي(دموكراتيك)

شکوری: مساله این نیست که آنچه شما نوشته اید درست است یا نیست.البته برخی از آنها کاملاً درست است. اما علت تصمیم ما بر شرکت در چنین انتخابات ناعادلانه این است که در جمع بندی هایمان در مجموع نتوانستیم از عدم شرکت نتایجی را متصور بدانیم که در خور توجه باشد و بشود به آن امید بست. اگر شما فکر می کنید چشم انداز عدم شرکت بهتر از شرکت بوده است آنها را هم شماره کنید. آن مسیر قبلاً توسط دیگران پیموده شده و آزموده شده است. اگر ما در این انتخابات شرکت نمی کردیم همین مقدار همگرایی و انسجام را که الآن در اردوگاه اصلاح طلبان شاهد هستیم نمی داشتیم. شما بر اساس پتانسیل بدست آمده از عزم شرکت در انتخابات مجلس شرایط عدم شرکت را ارزیابی می کنید. در حالی که اگر ما عزم شرکت نمی کردیم اکنون یک دو جناحی در درون اقتدار گرایان پدید آمده و اصلاح طلبان به حاشیه رانده می شدند. این همان بازی بود که با حضور اصلاح طلبان بر هم خورد.

 

رضا :

آقای شکوری میدونستم که جوابی به نظرم که دیشب فرستادم ندارید.حداقل نظرم را در صفحه میگذاشتید.

شکوری: ظاهراً دو نفر با نام رضا پیام می گذارند. نمی دانم شما کدام هستید. ولی فکر نمی کنم پیام شما حذف شده باشد. البته هر شب ممکن است نرسم کهکامنت ها را بخوانم و جواب دهم. کمی صبر لازم است.

 

siavash :

manam baram ajibe chetor dar tehran hich eslahtaby ray nayovorde ma har ki ro to gisha ke ray midadam be yarane khatamy bod hata baziha donbale list migashtan , agar mikhahid riaysat jomhory ro bebarid khatamy ya seyed hasane khomeiny ro bayad biyarid
va az hamin alan be fekre jologiry az taghalob bashid

nokteye akhar inke :
dar majlese khebregan mesle inke tedade raydahandegan az majlese hashtom to tehran bishtar bode inam baram ajibe
hich dorehy man yadam nemiyad injory bode bashe yany khebregano ba majles bargozar mikonan ke ray bere bala valy jalebe bazyha raftan to majlese khebregan ray dadan va to majles nadadan kholase khoda alame

شکوری: از پیشنهاداتون ممنون. ما هم نتایج اعلام شده برای تهران را واقعی نمی دانیم و تقاضا کرده ایم رای هر صندوق جداگانه اعلام و صورت جلسه های آنها بررسی شود.انتخابات خبرگان در سطح استان تهران بود به همین دلیل عجیب نیست که تعداد رای دهندگان آن از انتخابات مجلس که در سطح تهران بزرگ انجام شد بیشتر باشد.

 

دوستدار خاتمي :

سلام جناب آقاي دكتر
به نظر من در مقطع زماني فعلي بهترين كار براي اينكه حقانيت و درستي رفتار خود را به همه نشان دهيد و جناح راست را شوكه كنيد بهتر است كه تمام كانديداهاي دوم خردادي كه به دور دوم رفته اند انصراف دهند.

 

علی :

از پاسخ متین شما سپاسگزارم. ناچارم بابت لحن پیغام قبلی پوزش بطلبم ، هرچند قصد توهین نداشتم.
باید اعتراف کنم که برای احراز همین کرسی های اندک نیز زحمت بسیاری کشیدید ، خسته نباشید.
اما یک چیزی را که ممکن است شما از داخل نبینید ، به خاطر دوستان ، به خاطر محیطی که در آن نفس می کشید ؛ به خاطر تاریخچه یا هر چیز دیگر ، به حضورتان عرض می کنم. اکثر شماها کسانی هستید که در انقلاب شرکت داشتید ، ولو در سنین نوجوانی و جوانی، و مطمئنم که از این بابت بر خود می بالید. سوال این است که در آن حکومت چه چیزی بود که باید سرنگون می شد و در این نظام چه چیزی هست که شایسته مماشات است. تمام شاخص هایی که ما را و مردم را به انقلاب کشانید ، هم اکنون در مقیاسهایی بس بزرگتر موج می زند ، از همه بدتر همان فقر و فساد و تبعیضی که حضرت رهبر هم می فرمایند.
حالا من نمی خواهم دعوت به انقلاب مجدد بکنم ، ولی این همه شاخص منفی ، باید ما را از شکم چنین مجموعه ای بیرون بکشد. درست عین این است که عده ای می خواستند با نفوذ در سیستم پهلوی آن را اصلاح کنند. طبیعی است که چنان سیستمی اصلاح پذیر نبود ، به خاطر اینکه هر اصلاحی در آن به معنی انکار آن بود. الان هم هرگونه اصلاحی داخل سیستم موجود به معنی انکار آن است ، شوخی هم ندارد. شما ها طرفدار مردمسالاری هستید ، اما همین کلام در تعارض با سیستم موجود است که در پی "سالاری بر مردم" است. این است که یا ناچار به مماشات می شوید ، یا ناچار به تقابل. تجربه نشان داده است که برای تقابل ، فرقی نمی کند که داخل حکومت باشید یا خارج آن، هر جا باشید نفس شما را خواهند گرفت.
اگر در معنای اصلاح طلبی شما نکات پنهانی وجود ندارد که از منظر ما پنهان باشد ، این طور به نظر می اید که بهتر است خود را از تناقض موجود رها کرده و به بازی به نعل و به میخ ادامه ندهید.
اصلاح طلب باشید ، ولی نه اصلاح طلب حکومتی. شماها بدون رانت حکومتی هم حرف برای زدن دارید ، و حاشیه امنیتی نیز هم.
آقای خاتمی مرد خوش اخلاق و خوبی است ، اما از منظر یک ناظر بیرونی مثل من به شدت مشتت و متناقض است. از طرفی با بزرگان نظام هم نشین و هم پیاله است ، از طرفی هم می خواهد بازی آنها را به هم بریزد. از طرفی رد صلاحیت ها را ناعادلانه می یابد ، از طرفی تن به این بی عدالتی می دهد. مبادا به خاطر کاریزمای آقای خاتمی ، خود را همچون او گرفتار یک جور تضاد حل نشدنی بنمایید. خاتمی هیچگاه به آرزوی خود نخواهد رسید چون در بطن آرزوی او تناقضی نهفته است. همان تناقضی که در اشتراک مردمسالاری و دین هست. اگر مردم چیزی بخواهند که دین نخواهد ، یا باید سالاری را به دین داد یا به رای مردم. در مقام حکومت و اداره جامعه ، خواستن هر دو ، خواستن خدا و خرماست. تناقض خاتمی جنبه های دیگری هم دارد ، ولی این از همه بارز تر است.
شما جوان ها خودتان را گرفتار این تناقض نکنید. اگر چیزی در مقام اندیشه حصول نا پذیر باشد ، در مقام عمل به طریقه اولی وصول ناپذیر خواهد بود.

اطاله کلام را بر من ببخشید. سخن بسیار است. این که در اغاز پیام گفتم "من شما را نمی فهمم" همین است که وقتی همه ابعاد اندیشه و کردار شما را کنار هم می گذارم ، ذهنم به آرامش نمی رسد. با مصباح یزدی چنین مشکلی ندارم. با عزت الله سحابی چنین مشکلی ندارم. با خشونت طلب های داخل جکومت مشکل ندارم. با اصلاح طلب های خارج حکومت مشکلی ندارم ، اما با اصلاح طلب های داخل جکومت ذهنم به آرامش نمی رسد.

شکوری: این تناقض هایی که شما می گوئید و حالا آنقدر عینیت یافته که شما را در حیرت چگونگی تلاش ما و آقای خاتمی برای نادیده گرفتن و یا حفظ آن قرار داده است، دارای یک حقیقت است که اگر به سخنان آقای خاتمی از ابتدای مبارزات انتخاباتی او برای ریاست جمهوری در سال 75 تا کنون مراجعه کنید هر گز مغفول نبوده است. تکیه کلام ایشان این بوده اگر نتوانیم سازگاری دین و آزادی را در عمل به اثبات برسانیم نهایتاً این دین است که آسیب می بیند.کما این که اگرچه حالا بظاهر اقتدار گرایان دم از دین می زنند اما موجب بروز دین گریزی در بین مردمان می شوند.مساله اصلی رفتار حاکمان است که سایه سنگین خود را بر عرصه اندیشه و فکر انداخته است و استدلال شما را قوی ساخته است. اگر کسی مثل آقای خاتمی قدرت آن را می داشت تا مناسبات مردم و حاکمیت را تنظیم کند استدلال شما این مقدار قوت نمی یافت.
اگر روند حاکمیت به همین گونه ادامه یابد اردوگاه اندیشه ای شما روز به روز تقویت خواهد شد.

 

sadra :

ensafan ke tarafdare jamee chand sedaiie va motekasser hastid va moddaiane nasadeghe azadie bayan, didid in javab ra chap nakardid albatteh az avval ham midanestam amma mikhastam digaran ham bedannand
khodavand be rahe rast hedayatetan konad sale khobi dashteh bashid

شکوری: حالا که جواب داه ادم نظرتان چیست.شما هم سال خوبی داشته باشید.

 

فرشاد رییسی :

جناب اقای شکوری سلام
تا زمانیکه از این بازی حکومت که اجازه دهد 2 قدم به جلو بردارید و 4 قدم به عقب برگردانندتان خارج نشوید اوضاعتان در تمام نهاد های انتخاباتی به همین منوال پیش میرود و قطره ای تایید صلاحیت میشوید و مولکولی رای می آورید. چرا دارید زمان را از دست میدهید چرا آن زمان که همه چیز در دستتان بود با قدرت مقابله نکردید که امروز وضع اینگونه شود که از ورود 50 نماینده تان در مجلس 290 کرسی ای این چنین شادمان میشوید؟ آیا واقعا این پیروزی است یا مجلس 200 نفری ششمتان؟ چرا آنزمان که روزنامه ها فله ای بسته شدند چرا آن زمان که حکم حکومتی برای مسکوت گذاردن اصلاح قانون مطبوعات گرفتید چرا آن زمان که دانشجو ها سر به نیست میشدند تحصنی در مجلس مردم ندیدند اما به محض رد صلاحیتشان تحصن شکل گرفت. جواب به این سوالات مردم را حتی بیش از حماسه دوم خرداد همراه و هم رایتان میکند. با تشکر امیدوارم سوالم را جواب بدهید.

شکوری: قدرت هیچگاه در دست ما نبوده است. تمام قدرتی که از طریق رای مردم به اصلاح طلبان منتقل شد به لحاظاکمیتی بیش از 25% نبوده است و ما از این قدرت 25در صدی حد اکثر بهره را برده ایم و آن را تبدیل به یک آگاهی و تجربه سیاسی عمومی کرده ایم که یادش هم برای اقتدار گراها اضطراب می آورد. ما هم آن موقع که تحصن نکردیم درست بود هم آن موقع که تحصن کردیم. اگر ابتدای کار مجلس ششم کاری می کردیم که آنها با نیری نظامی و رسانه ای در اختیار، طومار مجلس را در هم می پیچیدند متهم می شدیم که نتوانستیم امانت رای مردم را حفظ کنیم و اکنون شماهم این فرصت را نمی داشتید که آزادانه نظرتان را بگویید.

 

کایا :

با عرض سلام.
آقای دکتر در مطلب قبلی عرض کردم که اطلاع رسانی اصلاح طلبان ضعیف است. شما فرموده اید قبول دارید.ضمن قدر دانی از بذل توجه حضرتعالی، عرض میکنم صرف قبول داشتن یک نقص چاره ساز نیست بلکه باید اقدامی صورت گیرد. بعنوان مثال عده زیادی از همفکران شما علاقمند به شرکت در نشستها و همایشهای عمومی و حتی مراسم بزرگداشت اصلاح طلبان هستند در حالی که اینگونه اخبار معمولا بعد از برگزاری به اطلاع مردم میرسد.
در مورد مطلب دوم (پیگیری گروهی رد صلاحیتها) ظاهرآ فرموده اید پیشنهادات در حال بررسی است، لطفآ پس از جمع بندی اطلاع رسانی فرمایید. چرا که کم نیستند افرادی که با شما همراه و همصدا خواهند شد.

شکوری: چشم انشا الله

 

هادی حبیبی :

سلام آقای دکتر

سال نو مبارک. امیدوارم سالی پر از سلامت و موفقیت در پیش رو داشته باشید.

شکوری: ممنون . شما هم همین طور.

 

بيتا :

سلام جناب آقاي دكتر
پيشاپيش سال جديد را به شما و خانواده محترمتان تبريك مي گويم

شکوری: تشکر می کنم و متقابلاً من هم به شما و خانواده محترمتان تبریک می گویم

 

m :

سلام دکتر جان ( بهاران خجسته باد) خسته نباشید دوست عزیز به امید بیداری هر چه بیشتر مردم و به امید اصلاح امور با اتکا بر قدرت بی پایان مردم و برای مردم سال خوبی را برایتان آرزو میکنم شاد باشید
m
از کردستان

شکوری: ممنون. برای شما هم سالی خوب همراه با سلامتی و موفقیت آرزو میکنم

 

احمد :

سلام نظر شما در مورد میزان رای اصلاح طلبان در تهران چیست؟ آیا مردم به اصلاح طلبان رای اعتماد دادند؟

شکوری: حدود 30% مردم در تهران رای داده اند. 30% بطور معمول و حتی در بهترین شرایط رای نمی دهند که اکثراً فاقد انگیزه سیاسی است. 40% باقیمانده نخواسته اند رای بدهند که نوعا دارای انگیزه سیاسی برای ندادن رای هستند. بنابراین نتیجه انتخابات لزوماً نظر مردم نیست بلکه نظر رای دهندگان است. با این حال در این انتخابات با همین مقدار مشارکت وضع اصلاح طلبان خوب بوده است. البته آنچه رسماً اعلام شده است با گزارشاتی که ما از حوزه ها داریم مغایرت دارد. منتظریم ببینیم آیا وزارت کشور و شورای نگهبان به تقاضای باز شماری آرا تن می دهند یا می خواهند همین نتیجه اعلام شده را نهایی کنند. می توان ادعا کرد 840 هزار رای آقای حداد عادل حد اکثر ظرفیت کل اصولگرایان که این بار از حمایت تقریباً مستقیم رهبری نیز برخوردار شدند، است و آنها به هیچ روی رای بیشتری را نمی توانند کسب کنند چرا که همه هواداران آنها با رضایت کامل در انتخابات شرکت کرده اند در حالی که بسیاری از آنها که در انتخابات شرکت نکردند اگر متقاعد به شرکت در انتخاباتی که ناعادلانه بود می شدند به نامزدهای اصلاح طلبان رای می دادند و این ادعای گزافی نیست . ما تجربه آراء نزدیک به دو ملیون را برای نفر اول اصلاح طلبان در انتخابات مجلس ششم داشته ایم.در این انتخابات با همین نتیجه اعلام شده، رای اصلاح طلبان نسبت به انتخابات ناعادلانهء مجلس هفتم دو برابر شده است که بیانگر آن است که وضع اصلاح طلبان ولو با شرایط بسیار ناعادلانه کنونی نسبت به گذشته بهتر شده است.

 

شاهرخ :

سلام من اولین بار است سایت شما را می بینم و از اینکه جواب نظرات را می دهید برایم خیلی جالب بود.چند مسئله را می خواستم مطرح کنم:
اولا اخیرا صحبت از برخی مدارک شده که ظاهرا از وزارت کشور خارج شده است و درآن میزان حقیقی آرای شمارش شده تهران و برخی دلایل واقعی رد صلاحیتهادرج شده است،آیا چنین چیزی حقیقت دارد؟من در روز رای گیری 3 حوزه را نگاه کردم و در هر سه حوزه دست بسیاری از افراد لیست یاران خاتمی را دیدم،واقعا نتایج اعلام شده غیرقابل باور است.چرا به آن شکلی که باید جدی اعتراض نمی کنید؟چرا مدارکی را که در اختیار دارید علنی نمی کنید؟چه تضمینی هست که در انتخابات ریاست جمهوری آینده تقلب نشود؟
ثانیا نکته دیگری که قابل ذکر است درصد مشارکت ضعیف مردم شهر تهران بود که ظاهراً کمتر از 30درصد بوده است آنهم علی رغم آنهمه فشار تبلیغاتی صدا و سیمابرای رای دادن!همانطور که می دانید رای تهرانی ها جنیه قومی و محلی ندارد و مسائل سیاسی تنها انگیزه رای دادن آنهاست،از اینرو این مشارکت ضعیف نگران کننده نیست ؟آیامسئولین رده بالای کشور واقعا احساس پیروزی می کنند؟آیا مسئولین فکر نمی کنند که این درصدها در کشورهای دشمن ایران مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و براساس آن تصمیم گیری خواهد شد؟مسئله عجیب دیگر نیز اعلام درصد میزان مشارکت در انتخابات کشور بودکه با یک محاسبه ساده غلط بودن آن روشن است و ....(جای تاسف دارد.)
ثالثا:متاسفانه به نظر می رسد به دلیل نبودن روزنامه های مورد اعتمادمردم و عملکردنامناسب صدا و سیما،صدای آمریکا تاثیر زیادی در افکار عمومی جامعه گذاشته است،این رسانه از قبل از انتخابات سیاست تحریم را مرتبا تبلیغ می کرد و تبلیغاتش نیز در شهرهای بزرگ بی تاثیرنبود.جالب آنکه این مسئله بیش از همه به نفع اصولگرایان تمام شد که همیشه رای ثابتی را با خود به همراه دارندو به علت عدم شرکت سایر مردم(که هیچگاه به اصولگرایان رای نمی دهند)با درصدی ضعیف حایزاکثریت می شوند.حال با اینهمه ضربه ای که به اصلاح طلبان از صدای آمریکا وارد شده است،چگونه است که جرج بوش ادعا می کند که از اصلاح طلبان حمایت می کند! آیا فکر نمی کنید که رئیس جمهور آمریکا با این اعلام حمایت قصد ایجاد دردسر برای اصلاح طلبان (به دلیل حمایت از طرف دشمن) و یا شاید ریشه کنی اصلاح طلبی را در کشور دارد؟
رابعا:مقایسه ای بین رای آقای حدادعادل در این انتخابات و انتخابات مجلس ششم که با کمک شورای نگهبان سی ام شدند بشود.آنگاه خواهیم دید که با توجه به رشد جمعیت رای دهنده رای ایشان تغییر خاصی نکرده است.
خامسا نحوه و میزان تبلیغات شما در دور اول انتخابات واقعا ضعیف بود،حداقل برای دور دوم انتخابات در نحوه تبلیغات خود تجدید نظر کنید.
می دانم که مطالب طولانی شده است ولی مطئنم که ارزش یکبار خواندن را دارد.
با تشکر

شکوری: با تشکر از نظرات ارزشمندتان. در مورد خروج اسناد از وزارت کشور چیزی نشنیده ام.البته ضرورتی هم به خارج ساختن اسناد ندارند. زیرا اولاً بعید است از ابتدا اسناد رسمی در مورد رد صلاحیت ها تولید شده باشد . ثانیاً تخلف در جمع زدن آراء سند تولید نمی کند. اگر وزارت کشور و شورای نگهبان آراء صندوقها را جداگانه اعلام نکنند خود می تواند سند کافی بر غیر واقعی بودن آراء باشد و به سند دیگری نیاز نیست.
در مورد نقش صدای امریکا در صحت تحلیل شما جای شک وجود ندارد. آمریکا در زمان حاکمیت اصلاح طلبان بر قوای مجریه و مقننه ناگزیر به عقب نشینی و عذر خواهی از جنایت های گذشته خود شد اما در برابر حاکماان کنونی که به ظاهر دم از هل من مبارز می زنند کاری کرده است که ما باید گزارش سازمان های اطلاعاتی او را که به ظاهر یک ذره به نفع ماست بزرگترین پیروزی صده اخیر بدانیم و برای گزارش دو پهلوی البرادعی جشن ملی راه بیاندازیم. البته این هنوز ابتدای راه است و باید دید دستاوردهای نهایی این سیاستها چیست. تردیدی نیست که امریکا حاکمان کنونی را بر اصلاح طلبان ترجیح می دهد چرا که آنها کار او را سهل می کنند.
همانطور که گفتید کاهش مشارکت در انتخابات همیشه به ضرر اصلاح طلبان بوده زیرا آراء جناح اقتدار گرا تکلیفی است نه تحقیقی و تمییزی و آنها که از این وضع راضی هستند طبیعی است که در انتخابات شرکت می کنند تا آن را حفظ کنند . صدای امریکا و برخی جریانهای خام اندیش ترویج تحریم کردند تا فرصتی برای افزایش مشارکت مردم ودر نتیجه پیروزی قوی تر اصلاح طلبان ایجاد نشود. حقیقتاً ما در چه شرایط دشواری داریم مسیر دستیابی به دموکراسی را می پیمائیم و با چه موانع رنگارنگی مواجهیم.

 

رسا :

آقای دکتر به شما و سایر همفکرانتان بابت این تصمیم هوشمندانه و"درست" وهمینطور نتیجه ی عالی آن تبریک میگویم. به نظر من این تصمیم درست شما باعث تحولی تاریخی در ابعاد داخلی ِ منطقه ای و جهانی در حوزه های مختلف سیاسی ِ فرهنگی و اقتصادی و... خواهد شد . مطمئن باشید من و92 درصد جمعیت ایران منتظر تصمیم درست بعدی شما هستیم و شب وروز خدا را از بابت داشتن چنین سیاست مداران " با هوش " و "شجاعی " شکر می کنیم

شکوری: طعنه و کنایه شما را نمایش می دهم و شما را وعده می دهم برای یکسال بعد تا ابعاد این کار درست و نتایج آن روشن تر شود. البته از کسانی که در دنیای سیاست با احساسات ظریف و نگاه کوتاه مدت وارد می شوند نمی شود انتظار داشت یک سال صبر کنند.بنابراین ما یک سال طعنه و کنایه شما را تحمل می کنیم و بعد شما را به ارزیابی سیاستهای امروز دعوت می کنیم.
شاد و پیروز باشید.

 

علی :

سلام آقای دکتر
ضمن تبریک سال نو،خواستم بپرسم این حذف کردن رای های باطله که از طریق آن به جای 11 نفر ،19 نفر صاحب حداکثر آرا شده اند تا چه حد قانونی بوده است؟چرا کسی به این مسئله اعتراض نکرد؟
مطلب دیگر اینکه اگر حتی اجازه داده باشند 10درصد از ناظران شما در هنگام شمارش آرا در صندوقهای رای حاضر باشندودر صورتیکه این ناظران در مناطق مختلف تهران پراکنده شده باشند تا حد زیادی می توان نتایج واقعی را برحسب توزیع جمعیت شهری براورد کرد.
سوال آخر اینکه چرا اصلاح طلبان قبل از انتخابات ائتلاف نکردند؟آقای کروبی از حملات لفظی به جبهه مشارکت چه چیز عایدش شدو اصلا دلیل این کارش چه بود؟حداقل برای دور دوم انتخابات لیست مشترک بدهید.

شکوری: ظاهراً حذف آراء باطله از سر جمع آراء در هنگام تعیین حد نصاب بر اساس تغییرات اخیر قانون انتخابات است.
پیشنهاد شما خوب است. احتمالاً اگر وزارت کشور و شورای نگهبان
حاضر به اعلام نتایج آراء تک تک صندوقها نشوند باید از روش های جایگزین اینچنین استفاده کرد .
آقای کروبی از ابتدا اعلام نمودند در ائتلاف وارد نخواهند شد. با این حال به دلیل رد صلاحیت ها یک ائتلاف خود بخودی نسبی ایجاد شد.

 

یک مخاطب :

با سلام آقای دکتر قبلا که شما رو در دوران اصلاحات دیده بودم آدم صبور ودقیقی بودید حال با خواندن مقاله تان و نحوه پاسخ به مخاطبان متعجب می شوم چه شده که اینقدر عجولانه و بی مبالات سخن می گویید؟ اگر درانتخابات شرکت نمودید چون دیدید کسی محلتان نمی گذارد حتی خود آقای خاتمی (به آرشیو سخنان خاتمی نگاه کنید)اگر کم رای آوردید حال اگر به خاطر تقلب است چرا مردم که اینقدر انها راشریف ومقتدر می گویی ساکتند ؟واگر بخاطر رد صلاحیت شدن شما هاست طبق آمار منتشره درحدود 190کرسی امکان رقابت داشتید حال خودم هم نمی دانم چرا بجای تصحیح اشتباهات به فکر به حراج گذاشتن حزب تان افتاده اید.

شکوری: پیامتان روشن نیست.در مورد انتخابات و شرایط برگزاری آن قبلاً توضیح و تحلیل زیلد داشته ایم.اگر جناح مقابل به پیروزی خودش بر اساس رای مردم اطمینان داشت حتماً این مقدار هزینه های رد صلاحیت را متحمل نمی شد. هر مصلحتی که موجب شد به دستور رهبری شورای نگهبان صلاحیت دکتر معین را برای انتخابات ریاست جمهوری تایید کند به طریق اولی در این انتخابات هم وجود داشت. این که مردم به چه کسانی اعتنا می کنند و به چه کسانی نمی کنند در یک انتخابات آزاد، عادلانه و سالم معلوم می شود که متاسفانه انتخابات اخیر واجد هیچ یک از وجوه فوق نبود. منظورتان از حراج حزب را نفهمیدم چیست.

 

بینام :

با سلام
به سلامتی انتخابات تهران هم به سرعت تایید شد(البته اگر جز این می شد باید تعجب می کردیم!)خواستم بپرسم آیا شکایت رسمی از طرف اصلاح طلبان درباره انتخابات به مراجع ذیربط شده بود؟به خصوص آقای مجید انصاری که اوایل خیلی معترض بود ولی بعد از مدتی سکوت کرد.
مطلبی دیگری را خواستم از شما بپرسم،در یکسال گذشته در بین آشنایان،همکاران و اقوام به طور عجیبی با خبر سقط جنین های ناخواسته خانمها مواجه میشوم(شاید حدود 10مورد)آیا شما نیز با چنین وضعیتی مواجه شده اید؟برخی می گویند این مسئله مرتبط با امواج ماکرویوی بوده که بر امواج ماهواره می انداختند،البته ظاهرا چند وقتی است این پارازیت اندازیها نیز خیلی کم شد است!لطفا اگر اطلاعی از این مسئله دارید به ما بفرمایید.

شکوری: بله، رسماً شکایت شده بود و بعید می دانم اصلاً رسیدگی شده باشد. آقای سید محمد صدر را امروز دیدم و گفت شکایت کردیم ولی توجهی نشد. اخبار و شایعاتی در مورد چگونگی بالا پایین شدن آراء وجود دارد که بسیار حیرت انگیز و تاسف آور است. با این حال ما باید کار خودمان را دنبال کنیم و نگذاریم هر کار که می خواهند بکنند و به تعبیر آقای خاتمی باید نقشه های آنها را بر هم زد. برای این کار باید سعی کنیم به حاشیه نرویم.

 

امير :

سلام
اخيرا آقاي عبدي مطلبي را تحت عنوان"نتايج ناخواسته رويداد24 اسفند" در سايتشان نوشته و انتقادات زيادي نسبت نحوه عملكرد اصلاح طلبان در انتخابات (به ويژه اتهام تقلب) مطرح كرده اند،پاسخ شما چيست؟

شکوری: مطلب رو دیده ام و اگر فرصت بشود پاسخ خواهم داد.

 

روزبه :

سلام آقای شکوری
نوروزتان پیروز
راستش من متوجه این کار درست و نتیجه خوبی که میگید نمیشم.برای همینم توجه شما را به مطلب آقای عبدی جلب میکنم و جدا از شما میخواهم پاسخی در خور خودتان و انتظاری که از شما میرود به این مطلب بدهید:
http://www.ayande.ir/1387/01/_24.html
علاوه بر خود مطلب نظرات خوانندگان هم در خور توجه است.
با سپاس از شما

شکوری: فرصت بکنم حتماً

 

روزبه :

سلام
آقای شکوری از شما خواسته بودم مطلب آقای عبدی را بخوانید.گفتید اگر فرصت کنید.
الان حدود 10 روز از ان زمان میگذرد .گویا هنوز 5دقیقه وقت خالی نداشتید برا ی خواندن این مطلب و احتمالا ساعتی برای پاسخ.در هر حال امید وارم زودتر این فرصت فراهم اید .چون شما دو دیدگاه متفاوت نسبت به 24 اسفند دارید و این تقابل دو دیدگاه با توجه به اینکه یارانی قدیمی (از زمان انقلاب و سفارت و...) هستید به ما کمک زیادی میکند تا تصمیم گیری کنیم.به نظر من پاسخ دادن به این دیدگاه آقای عبدی ،نوعی دفاع از نظرتان در مورد نتیجه خوب است و در حقیقت اینجاست که این نتیجه خوب نمایان میشود و نه در جایی که همه همفکر هستیم.
مرسی

شکوری: البته فرصت و حوصله کم پیش می آید. در این مدت نتوانسته ام مطلب جدیدی روی وبلاگ بگذارم. صحبتی با آقای تاج زاده داشتم و در این مورد چون دیدگاه مشترکی داریم گفتم باید پاسخ بدهیم گفت دارم یک پاسخ به مقاله عبدی می نویسم. همین موجب شد من دیگر دست به قلم نشوم. اگر آقای تاج زاده نوشت که همان کافیست اگرنه من می نویسم.

 

sadra :

بسمه تعالی
از اینکه لطف کردید و جواب هر چند بسیار بسیار کوتاه و سانسور شده هم دادید!!!؟ ممنون هستم ولی ای کاش جواب کامل می دادید تا می تونستم بحث را با شما ادامه بدهم.
باز هم توصیه می کنم که مولای متقیان فرموده اند که حق و باطل را بشناسید انگاه اهل انرا خواهید شناخت. ما با شما بودیم اما رفتارهای شما را کهدر دوران حکومت چندین ساله تان دیدیم و با ملاکهای واقعی سنجیدیم راهمان را جدا کردیم و اکنون به درگاه خداوند استغفار می کنیم.
باز هم برایتان هدایت ارزو دارم

 

ارسال نظرات

(If you haven't left a comment here before, you may need to be approved by the site owner before your comment will appear. Until then, it won't appear on the entry. Thanks for waiting.)

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007