« سید مصطفی تاج زاده | اول دفتر | هر کار بکنند کار ما درست و نتیجه آن خوب بود. »

در تهران، به همهء سی نفر رای بدهیم

حضور تمام عیار ائتلاف اصلاح طلبان با محوریت آقای خاتمی در انتخابات مجلس هشتم علی رغم رد صلاحیت های گسترده، نقطه عطفی در تجربه سیاسی و انتخاباتی در کشور ماست و جدای از نتیجه انتخابات، بدست آوردن این تجربه سیاسی خود یک دستاورد و پیروزی است.
این گفته و تحلیل که "اگر مردم ببینند رای شان در سرنوشت شان تاثیر ندارد در انتخابات شرکت نمی کنند" که از سوی اصلاح طلبان در قبال مانع تراشی های شورای نگهبان بر سر راه قانونگذاری مجلس ششم مطرح می شد اگرچه درست بود اما به تدریج و ناخودآگاه تبدیل به گفتمان "عدم شرکت" در انتخابات دومین دوره شوراهای اسلامی که آزادترین انتخابات بعد ازانتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی بود، شد که متاسفانه با اعلام تحریم آن انتخابات از سوی برخی گروههای سیاسی احساسی و نیز پا گرفتن حزب پادگانی تبدیل به نقطه آغاز شکست انتخاباتی اصلاح طلبان گردید.

این گفتمان درکنار سایر عوامل در نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثمره دولت نهم را ببار آورد که قریب سه سال است کام ملت را تلخ و کشور را دچار سیر قهقرایی و آینده را مبهم کرده است .اکنون بسیاری دریافته اند که عدم استفاده از حق رای در انتخابات - هرچند ناعادلانه باشد- در شرایط کنونی کشور پیام رسایی نداشته و می تواند خسارت بار باشد . از طرف دیگر عدم شرکت 14 میلیون نفر در انتخابات ریاست جمهوری گذشته حتی اگر همه را هم اعتراضی بدانیم هیچگونه کارکرد یا اثر گذاری مثبتی نداشته است .
حضور احزاب در ائتلاف ها طبیعتاً همراه با عدول از بخشی از دیدگاهها و مواضع حزبی است در غیر اینصورت ائتلاف شکل نمی گیرد . لازمه موفقیت ائتلاف نیز جدیت همه احزاب و اعضاء آنها برای پیروزی یکپارچه ائتلاف است و این امر امکان پذیر نیست مگر آنکه همهء آنها که خواهان جلوگیری از سیر قهقرایی کنونی در روند اداره کشور هستند و به ائتلاف رسیده اند در انتخابات شرکت کنند و پس از آنکه تصمیم به استفاده از حق رای خود گرفتند در استفاده کامل از آن تردید نکنند و روز رای گیری در تهران که شاخص مهمی در پیروزی یا شکست است به هر 30 نامزد انتخاباتی اصلاح طلبان رای بدهند و کسی را از قلم نیاندازند و یا با دیگری جایگزین نکنند .
با توجه به رد صلاحیت های گسترده و غیر رقابتی شدن انتخابات در بسیاری از حوزه های رای گیری البته از هم اکنون مشخص است که اصلاح طلبان نخواهند توانست اکثریت مجلس هشتم را تشکیل دهند. بنابراین در تهران باید اولویت را به نفس پیروزی در انتخابات داد و نباید در دادن رای به نامزد های فهرست اصلاح طلبان وسواس به خرج داده، به دنبال انتخاب اصلح بر اساس تشخیص فردی رفت بلکه باید به ائتلاف اصلاح طلبان اعتماد کرد و یکپارچه به فهرست آنها رای داد تا شانس پیروزی آن افزایش یابد.
هر جای خالی در حق رای 30 نفره و یا هر گونه جایگزینی جز هدر دادن رای خود حاصلی نخواهد داشت و چنانچه کسی به هر دلیل از رای دادن به نامزدی از فهرست 30 نفره امتناع کند فرصتی برای مخالفان اصلاحات ایجاد خواهد کرد و اگر کسی را هم جایگزین کند فقط دل خود را خوش کرده است و شانسی برای انتخاب او ایجاد نمی شود.
حال که با همه اعتراضات تصمیم به شرکت در انتخابات گرفته ایم، این تصمیم را با استفاده تمام عیار و موثر از حق رای خودمان کامل کنیم و یکپارچه به لیست 30 نفره ائتلاف اصلاح طلبان "یاران خاتمی" رای داده و امکان پیروزی را به هر میزان افزایش بدهیم.

دنبالك

TrackBack URL for this entry:
http://gollejeh.com/cgi-bin/mt334/mt-tb.cgi/72

نظرات

نقی عبدالجوادی دستجردی :

من حتما به 30 نفر رای خواهم داد. ولی کاش فهرست حزب اعتماد ملی با بقیه اصلاح طلبان یکی بود. در این صورت احتمال پیروزی بیش تر بود.
مشکل این هست که نوشتن نام 30 نفر برای مردم عادی سخت هست.اکثریت
مردم حوصله نوشتن حداکثر 10 تا15 نفر را دارند. اکثریت مردم هنوز تفاوتی میان اصلاح طلب و اصول گرا قایل نیستند. و این خیلی بد است. هنوز مردم ما حزبی عمل نمی کنند. هنوز مسجدی ها برای رای دادن از امام جماعت مسجد کسب نظر می کنند و نظر امام جماعت نیز معلوم است دیگر.
اتفاقا سیما برنامه ای داشت. در این برنامه از مردم راجع به نامزدهای اصلح سوال شد.یکی گفت برای پیدا کردن نامزد اصلح از امام جماعت مسجد محل کسب نظر می کنم. البته به نوعی سیما داشت به بینندگان القا می کرد بدین گونه عمل کنند.
کاش یک یا دو نفر ورزشکار هم در فهرستتان داشتید. مردم به ویژه جوانان به ورزشکاران نظر مثبتی دارند.

 

ياسر :

با سلام
پيشنهاد ميكنم ليست اصلاح طلبان را در قطعات كوچك و تعداد زياد پخش كنيد كه در موقع راي دادن مردم مشكلي نداشته باشندو به راحتي بتونند ليستي راي بدهند.

شکوری: این کار انجام شده است.هم ستاد ائتلاف اصلاح طلبان و هم جبهه مشارکت این لیست را در تیراژ زیاد چاپ و توزیع کرده اند.

 

ایران در تاریکی :

مهمترین مسئله در بحث انتخابات اینه که واقعا در حال حاضر اکثریت غریب به اتفاق مردم یا به اصلاح جمعیت خاموش خیلی انگیزه ای جهت مشارکت و حضور در انتخابات ندارند.
اکثر این افراد با طیف اصولگرا میانه خوبی ندارد، خود من به شخصه گاهی در جمع دوستان یا اشنایان که صحبت میکنم یا بحث انتخابات میشه فضای خفقان موجود در کشور و همچین بالا رفتن نرخ تورم و گرانی مسکن و... را مسببش رو اصوگرا با هر تفکر ی میدونند.
اما نکته قالب تامل اینجاست که وجود دو دستگی در طیف اصلاح طلبها و رد صلاحیت افراد موثر درمجلس نیز باعث دلزدگی و عدم شرکت در انتخابات میشه.
یقینا سناریوی قبضه کردن مجلس توسط اصولگرایان با برنامه و استراتژی مشخصی بوده مثلا همین اقای ...... بنقل از روز نامه ابرار (در دو روز پیش) با کمک شهرداری بنرهای تبلیغاتیش رو در سراسر تهران نصب کرده بماند که بگفته همون روزنامه رقم 3 میلیارد تومانی برای اینکار هزینه کرده ، حالا بماند که در شب شهادت حضرت رسول در مجموعه ورزشی انقلاب با حضور روسای بیمارستانهای خصوصی درجه یک تهران و با شام مفصل و هزینه حدودی 30 میلیون جشن اتحاد اصولگرایی گرفته و تقریبا میشه گفت فقط در یک فاز با امکانات نظام پزشکی و اطلاعات موبایل و آدرس پزشکان sms برای پزشکان میفرسته ویا اینکه با وجود اینکه این سازمان دارای سه نشریه مستقل هستش و توش همش عکس این آقاست از حدود یکسال و استعفاش از پزشکی قانونی جهت کاندیداتوری مجلس بازم این سازمان فلک زده رو مجبور میکنه تا ماهانه 20 هزار جلد از پیک تندرسی به مدیر مسئولی خودش رو با مبلغ روی جلد 700 تومان بخره و بصورت رایگان برای پزشکان بفرسته همین شماره اخیرش با عکس یه بازیگر و مانکن سینما و عکسهای تبلیغاتیش برای کل تهران ارسال کرده یا توی همایشهای پزشکی رایگان توزیع کرده که اگر این پزشکای فلک زده بدونن پول این بولتن رو قبلا پرداخت کردن چه حالی میشن !!و از همه مهمتر اینکه توی اخبار از حدود سه چهار ماه پیش توی همین اخبار سیما میشنیدیم (نشست اصوگراها در یک محل نا مشخص برگزار شد) تازه با خبر شدیم این محل نامشخص همون ساختمون قدیم توی طالقانی و ساختمان جدید تو امیر آباده که با شام و میوه از ساعت 6 تا 10 شب با حضور کاندیدهاشون و بعضی ادمای غیر مرتبط مثل قاضی مرتضوی و یه ... برگزار میشه !!
و...
حالا بنظر شما بازم مجلس هشتم نباید مال اصوگراها بشه !

 

sharare :

man fekr mikonam eslahtalban agar mikhan movafagh beshand bayad yek television khososiye nim band baraye khodeshon tasis konan midonam kare sakhtiye

valy shayad ke hashmy ba eslahtalaban kamy molayemtar shode in emkan faraham beshe

va bavar konim on moghe dige eslahtalban be in rahatiha hich entekhabaty ro nemibazand magar raftare osolgaraha avaz bbeshe

hala felan omidvaram liste 30 nafare dar tehran ray biyare ba inke khodamam kheilyashono nemishnasam rusty toro khoda inghadram be tehran gir nadid ro shahrestanham kar konim riyasat jomhory be ona ehtiyaj darid onaham bishtar az mardome tehran hazer be ray dadan hastan

 

مصطفي درويش :

وقتي فكر مي كنم كه مسير مملكت به سمتي است كه آينده روشني را براي ما وجود ندارد و بودن يا نبودن چند نماينده مصلح نمي تواند منشأ اثر باشد و حتي اگر اكثريتي چون مجلس ششم هم داشته باشند باز هم كاري از پيش نمي رود و دولتي مي آيد كه همه رشته ها را پنبه مي كند، چرا مايليد مردم دكور اين نوع از دمكراسي باشند؟ شايد بيشترين انتخابات در جهان در كشور ما اتفاق بيافتد اما لزوماً‌معناي آن وجود آزادي براي انتخاب حاكمان و مديران جامعه نيست. فردا رأي ما را مصادره به مطلوب كرده و هزار تفسير ضميمه اش مي كنند! به نظر من انتخابات در كشوري كه مردمش به دلايل گوناگون از ثبات رأي برخوردار نيستند فقط پوشش مشروعيت بخشيدن است نه چيز ديگر!
ما در گيرودار معاش روزانه خرد و له شده ايم. از ما (منظور تعيين تكليف براي همه نيست، امثال خودم را مي گويم) را با آرزوهاي برباد رفته رها كنيد كه اين دفعه نمي خواهيم هيزم باشيم.

شکوری: شما پاسخ بدهید اگر در انتخابات شرکت نکنیم چه اتفاقی می افتد و به نتیجه عدم شرکت چه امیدی می توان بست؟ گیرم انها هر تفسیری از شرکت شما در انتخابات بدهند مگر وضع بد تر از حالا می شود. ما چیزی برای از دست دادن نداریم. پس بهتر است بجای انفعال و گوشه نشینی حداقل بقول آقای خاتمی نقشه ها و بازی آنها را بهم بریزیم.رای ندادن خاصیتی نداره ولی رای دادن شاید خاصیتی داشته باشد. همین شاید کافیست که بریم و رای بدیم.

 

nader razavy :

من هم ضمن احترامی که برای دکتر شکوری راد قایل هستم ولی با خیلی از مواضع ایشان موافق نیستم ولی این مقاله ایشان خیلی به دلم نشست من متاسفانه
ایران نیستم ولی مصرانه از مردم ایران خواهش می کنم و استدعا دارم که روز ۲۴ اسفند
در خانه نمانیید و به لیست ستاد اصلاح طلبان(یاران خاتمی) رای بدهید.
یادش بخیر من وقتی ایران بودم در این مواقع حداقل در خانواده ام همه را به رای دادن
تشویق می کردم.
هیچ کس سرنوشتش تغییر نمی کند مگر خودش بخواهد
یا علی

 

mostafa :

با سلام واحترام
من در هیچ انتخاباتی شرکت نکرده و نخواهم کرد.

شکوری: آیا مسئولیت خودتان را در قبال وضعیت موجود نیز می پذیرید.می شود بگوئید به امید چه نشسته اید و فکر می کنیدچگونه باید وضع را بهتر کرد؟راستی چرا این مطلب را خوانده و اظهار نظر کردید؟ این تناقض را چگونه جواب می دهید؟

 

پیمان فربد :

با سلام من یکی از مدیران ارشد دولت نهم در یکی از وزارتخانه های مهم هستم هرچند در زمان دولت خاتمی از سوی همفکران شما به بنده جفا شد ودر عین شایستگی در پست کارشناس سالها ماندم ولی وقتی الان با اینکه سمت مهمی دارم ولی قلبا برنامه های شمارا در راستای بهبود اوضاع کشور ودموکراسی میدانم لذا با تمام وجود به لیست شما رای میدهم -همیشه پیروز باشید

 

:

ليست اصلاحطلبان را در كارتهاي ويزيت كوچك پخش كنيد

شکوری: این کار انجام شده است

 

محمد :

متاسفانه اصلاح طلبان بیش از آنکه نگران مهاجمین رقیب باشند باید مواظب مدافعین و نیروهای خودشون باشند که به دروازه خودی گل نزنند!!! نمونه اش همین آقای دکتر بیر موذن نماینده محترم اردبیل، که با این مصاحبه ای که با صدای آمریکا داشتن یک آتش تهیه حسابی برای توبخانه رقیب آماده کردن. سایتها و روزنامه هاشون یه طرف، امروز صبح رادیو جوان هم داشت با آب و تاب سخنان ایشون رو تحلیل می کرد. واضح و صریح بگویم بسیاری از اصلاح طلبان موقعیت شناس نیستند و این موقعیت ناشناسی به کل بدنه اصلاح طلبی لطمه می زند. البته دیدار آقای دکتر خاتمی با سفیر آلمان هم نمونه دیگری از این موقعیت ناشناسی است.

شکوری: حرف شما درست است نباید بهانه بدست آنها داد. اما آنها وقتی بخواهند بهانه بگیرند بهانه اش را جور می کنند و الا مثلا ملاقات با سفرای کشورهای خارجی تازگی ندارد هم آقای دکتر خاتمی قبلا از این نوع ملاقاتها داشته است و هم دیگران نظیر آقای کروبی وهم آقای حسین شریعتمداری هر از چندگاهی از سفرای کشورهای خارجی در کیهان پذیرایی می کند در حالی که هیچ سمت دیپلماتیک ندارد. سفر اخیر آقای کروبی به چین و ملاقاتهای آنجا هم مشابه همین بود. این بهانه نباشد بهانه دیگری پیدا می کنند. وقتی خودشان که صدا وسیما دربست در اختیارشان است با رسانه های فارسی زبان خارجی مصاحبه می کنند اشکال ندارد ولی اگر دکتر پیر موذن که به هیچ حزبی هم وابسته نیست وبه صدا وسیمای خودمان هم دسترسی ندارد از امکان رسانه ای غربی ها استفاده کند می شود همه چیز و مستحق انگ ها. انحصار رسانه ملی موجب مورد توجه قرار گرفتن رسانه های خارجی شده است و این هو و جنجال برای این است که دیگران را بترسانند که با این رسانه ها صحبت نکنند والا دکتر پیر موذن همان چیزهایی را گفت که در ایران هم می گفت اما به گوش مردم نمی رسید. اگر آقایان نگرانند ، اجازه بدهند این حرفها از صدا و سیمای خودمان پخش شود تا رسانه های خارجی نتوانند فرصت طلبی و سود جویی کنند.

 

فرید :

با آنکه انتخابات در تهران مهم تر است، ولی در شهرستانها هم کاندیداهای باقی مانده و کاندیداهای همسو را فراموش نکنید. اکنون که تصمیم به شرکت گرفته اید، هر یک کرسی غنیمت بزرگی است.

 

مصطفی رسته مقدم :

سلام آقای دکتر
والا در استان و شهر ما _ خراسان جنوبی، بیرجند_ که اصلاً امکان رقابت وجود ندارد و خب مسلماً پای صندوق رای نمی روم. اما اگر در تهران بودم به دلیل وابستگی تشکیلاتی به جبهه مشارکت، هرچند با کراهت ولی به هرحال به لیست ائتلاف رای می دادم ولی آقای دکتر یک سوال از شما دارم، نمی دانم در این شرایط پرسیدن آن اشکال دارد یا نه و اصلاً آیا شما این کامنت مرا تایید خواهید کرد یا نه؟ ولی سوال من این است که زمانی در بین اصلاح طلبان این نکته داغ بود که بسیاری نه از "حب علی که از خوف معاویه" جانب اصلاحات را گرفتند و بدون بلیط سوار قطار اصلاحات شدند. حالا شما فکر نمی کنید با این لیست، ائتلاف بجز تک و توکی از این افراد را بدون بلیط سوار قطار اصلاحات کرده است؟ _ هرچند که این قطار الان از ریل خارج شده است _ آیا این نوعی باج دادن به حاکمیت نیست؟!!!
ممنون میشوم که به این سوال پاسخ دهید.

شکوری: ممکن است عیار اصلاح طلبی افراد متفاوت باشد و یا درکشان از اصلاحات یکسان نباشد. ممکن است این افراد اگر به مجلس راه یافتند همان گونه نباشند که من وشمای رای دهنده می پسندیم. الآن اینها مهم نیست. مهم این است که ما در انتخابات به هر نسبت پیروز شویم. این پیروزی آنقدر ارزش دارد که ما به جزئیات نپردازیم. هر کس که با عنوان یاران خاتمی به مجلس راه یابد یک پیروزی تلقی می شود. ما به کسب اکثریت مجلس امیدی نداریم چون در بسیاری از حوزه ها رقابتی وجود ندارد. اما اگر حتی پس از رد صلاحیت نامزدهای شاخص ما در تهران باز پیروز شویم خیلی مهم است. الآن با عدد و کمیت سرو کار داریم نه با کیفیت. بنابراین جای هیچگونه تردیدی در رای دادن به همه سی نفر نامزدهای ائتلاف اصلاح طلبان نیست.

 

A :

واقعا همه بايد به ياران خاتمي راي دهيم تا مشتي به دهن تندروان افراطي ظاهرساز و طالباني باشد
يك برادر شهيد

 

نیما :

با عرض سلام و احترام
جناب آقای شکوری راد. گرچه پاسخ شما را به این ایراد مهم از پیش می دانم، ولی باز گفتنش را بهتر از ناگفته گذاشتنش می دانم در واقع ما داریم خودمان را گول می زنیم. تا وقتی که شورای نگهبان طبق نظرات کوته بینانه اش تمام سلایق مخالف خود و رهبری را قلع و قمع می کند به شما اطمینان صد در صد می دهم نتیجه هیچ انتخاباتی، کوچکترین تأثیری بر شرایط کشور نخواهد گذاشت. این رهبری و شورای نگهبان است که برای سرنوشت مردم تصمیم می گیرند، و نه مردم. درست مثل این می ماند که شما را در جایی زندانی کرده باشند، تعدادی هم وسیله شکنجه مهیا باشد و بخواهند شکنجه تان بدهند. آنوقت از شما در این زندان مردم سالار دموکرات پرسیده می شود "دوست داری با کدام یک از این ها زجرت بدهیم". و شما انتخاب می کنید. ماهیت فرقی نکرده، فقط خودت هستی که وسیله زجر خودت را انتخاب کرده ای.در حالی که هدفت رهایی است، با انتخابت کار زندانبان را راحت کرده ای. فردا هم زبانش سرت دراز است که "خودت انتخاب کردی!" پس لطفاً خودمان را گول نزنیم. تا وقتی قوانین ما درگیر دور باطلی مثل شورای نگهبان باشند، هیچ چیز تغییر نمی کند.شما در مجلس ششم با آن اکثریت چقدر توانستید قوانین دست و پا گیر را حذف یا اصلاح کنید؟ نگویید شورای نگهبان نگذاشت که جواب می دهم این بار هم اگر پیروز شوید نمی گذارد. چون شورای نگهبان محکم و استوار سر جای خودش باقی است. مرگ یکبار، شیون یکبار. نخواستیم وضع درست شود. بگذارید احمدی نژاد ها بیایند و به قول یکی از شما ها مملکت را با سر بکوبند توی دیوار، تکلیف همه را مشخص کنند. شما به چی دل بسته اید بندگان خدا؟
با تشکر.

شکوری: فرض کنیم در انتخابات شرکت نکردیم واحمدی نژادها بقول شما مملکت را با سر کوبیدند توی دیوار و تکلیف همه را مشخص کردند بعد چه می شود. اوضاع بهتر از حالا می شود؟ کسان بهتری مملکت را دست می گیرند و اداره می کنند؟ مساله این است برخی دوستان از سر خستگی و سرخوردگی راه حل که چه عرض کنم پیشنهادهایی را مطرح می کنند که معلوم نیست به کجا می رسد. فقط وجه مثبت آن تصور این است که با امروز فرق خواهد داشت ولی چه فرقی معلوم نیست.

 

pejman mozaffari :

mamnoon az nazare mooshekaafaanatoon

 

ارژنگ :

آقای دکتر من هنوز قانع به رأی دادن نشدم. واقعأ اگر ما به اصلاح طلبان رأی بدهیم و نهایتاً بتونن یه اقلیت 60 نفره رو تو مجلس تشکیل بدن چه سودی داره؟ شما بهتر از من می دونید که هیچ. در ضمن این افرادی که تأیید شدند افراد شجاعی نیستند که حداقل در نطق هاشون بتونن حرف دل ما رو که همون رسیدن به آزادی و مبارزه با دیکتاتوری هست بزنن. یکیشون همین حاج آقا دعائی به نظر شما امثال ایشون جزء سکوت در مجلس کاری می تونن بکنن؟ ما با رأی دادن چیزی رو بدست نمی آریم ولی یه چیزهایی رو از دست می دیم که با ارزش است. ما با حظورمون با رد صلاحیت ها و تضیع حقوق شهروندی ملت نه تنها اعتراض نکردیم بلکه حداقل گفتیم که ما باز هم در صحنه هستیم و شما هر کاری بکنید ما هستیم حتی اگه همین 90 نفر معتدل ما رو هم تأیید نمی کردید آب از آب تکان نمی خورد و برای دورهای بعد خیالتون راحت باشه هر کی رو میخواهید رد کنید فوقش یه خورده اعتراض می کنیم بعد مثه بچه آدم میایم و وظیفه شرعی مان رو انجام میدیم و شما هم ژست بگیرید که یک انتخابات رقابتی با حضور شصت، هفتاد درصد مردم برگزار کردیم.

شکوری: دوره ژست گرفتن آقایون گذشته . آنها شمشیر رو از رو بستن. بنابراین از روش های سلبی ککشون هم نمی گزد. از رفتن کدام آبرو و اعتبار باید بترسند که ما با عدم شرکت در انتخابات آن را تهدید کنیم. روش های قهر و تحریم و یا عدم مشارکت بدرد جایی می خورد که طرف مقابل از بی اعتبار شدن نزد مردم واهمه داشته باشد وجناح مخالف هم ابزار لازم پیام رسانی به مردم را داشته باشد. رای ندادن دلخوش کردن به ضعیف ترین حرکت اعتراضی است که اتفاقاً در این دوره از انتخابات علی رغم تبلیغات ظاهری خواست قدرتمندان است. مطمئن باشید آنها از اینکه امثال شما هنوز در دادن رای تردید دارید بسیار راضی و خشنود هستند. آقای دعایی از جمله افراد شناخته شده و رای آور است. همان طور که در یادداشت نوشته ام مهم الآن رای آوری است. هر نفر از فهرست اصلاح طلبان که رای بیاورد و مهم نیست کدام، به همان نسبت برای اصلاح طلبان پیروزی ثبت می شود و برای اقتدار گرایان شکست. علاوه بر این آقای دعایی در مجلس ششم اگرچه تحرک زیادی نداشت اما همواره با حرکت های اصلاح طلبانه همراه بود.

 

کاوه :

برخلاف نظر آن دوست عزیز، به نظر من گذاشتن ورزشکاران در لیست بسیار کار عوامانه ای است و حتی اگر رای ساز باشند، هدف وسیله را توجیه نمی کند.

شکوری: ضمن تایید اصولی نظر شما، آن را مطلق نمی کنم چرا که غیر قانونی و غیر شرعی ویا حتی غیر اخلاقی نیست. ورزشکاران هم بخش مهمی از جامعه ما هستند و باید نمایندگانی در مجلس داشته باشند. ورزشکار بودن لزوما به معنای غیر سیاسی بودن نیست. هدف جایی وسیله را توجیه نمی کند که آن وسیله در آن مورد غیر قانونی و یا غیر اخلاقی باشد.

 

parsa :

salam genabe shakori
shoma dar zomreye madod afrady hastid ke man dar anha sedaghat mibinam.soali ke az shoma daram ine ke vaghean che barnamey darid baraye magles ,agar rah peida kardid onga?aya ghabol darin ke eslah talaban hich barname va hadafy az raftan be magles bayan nakardan?aya gharare hamon etefaghate maglese sheshom ,bedone hich natigey dobare tekrar beshe?

شکوری: من از شما سوال می کنم اگر همان مجلس ششم با همان اتفاقات تکرار بشه بهتره یا مثلاً مجلس هفتم تو سری خور تکرار بشه؟ البته اصلاح طلبان برنامه ای را تدوین و اعلام کرده اند ولی ما و شما می دونیم داشتن برنامه با اجرای اون فاصله داره. در این کشور هیچ کس اجرای هیچ برنامه ای را نمی تواند تضمین کند. سند چشم انداز بیست ساله گواه روشنی برایز این ادعاست. این سند را دولت آقای خاتمی تهیه کرد بعد به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید و نهایتاً هم رهبری نظام آن را تایید کرد و با آب وتاب بسیار اعلام شد که این برنامه کل نظام است و ردخور ندارد و بر اساس آن ما با تصور دستیابی به آن اهداف در بیست سال بعد جشن گرفتیم. چنین سند برنامه ای با آن همه پشتوانه ظرف یک سال دود شد رفت هوا. حالا شما برنامه می خواهید چکار؟
ما اگر به هر طریق بتوانیم از سرعت سیر قهقرائی کشور در زمان حاضر هر مقدار کم بکنیم و نگذاریم آنها در دنیای توهمات خود کشور را به ورطه نابودی اقتصادی سوق بدهند خیلی کار است. یک زمان فکر می کردیم بگذاریم آنها به راهی که می روند بروند تا سرشان به سنگ بخورد و متوجه شوند. ولی الآن می بینیم هر چه سرشان به سنگ می خورد نه تنها متوجه نمی شوند بلکه عصبی تر هم می شوند و همه چیز را به آتش می کشند. حالا میگوئیم باشیم و نگذاریم همه چیز بسوزد.

 

آقاپسر :

با سلام و خسته نباشید!
من فکر میکنم عدم حضور اسامی که مردم دید خوبی نسبت به آنها ندارند مهمتر از حضور اسامی محبوب مردم میباشد.
من در تهران به 29 نفر رأی می دهم!

شکوری: الاحسان بالاتمام. به آن یک نفری که به هر دلیل نتوانسته اید خود را متقاعد کنید که رای بدهید برای یک مصلحت بالاتر و قربه الی الله رای بدهید ان شاءالله ثواب بیشتری خواهید برد. در انتخابات باید اصلح را انتخاب کرد و در این مسیر باید اصلح را در بین کسانی که احتمال رای اوردن دارند بیابید والا حتما افرادی بهتر از افراد لیست وجود دارند ولی رای نمی آورند و رای ما به آنها هدر دادن رای خودمان است. اگر یک نفر را هم خالی بگذارید ناخودآگاه به یک نفر از طرف مقابل رای داده اید چون شانس انتخاب شدن او را افزایش داده اید.
در ائتلاف ادم باید قدری از نظراتش عدول کند. کمی تلخ است اما اجتناب ناپذیر است.حالا هم که وارد ائتلاف شده ایم اگ هر مقدار تردید کنیم همان مقدار به خود و مجموعه لطمه می زنیم.

 

mohammad :

سلام.انتخابات هم مهم است هم مهم نیست.مهم است چون دفاع از نظام است و دفاع از نظام اسلامی بر هر شیعه امیرالمومنین(ع) واجب است تا آنجا که حتی اگر خالد بن ولیدها فاجعه آفرین شوند و حاکمان هیچ نگویند و حتی تا آنجا که عثمان ها فک و فامیل خود همچون معاویه را منصب دهند باید همچون علی(ع) به حاکمان مشورت داد و حتی حسنین(ع) را به دفاع از آنان فرستاد, با وجود اجتماع مردم.اما از جهتی هم مهم نیست چون مشکلات ریشه ای ما با مجلس ها,به زعم مخالفانتان احمدی نژاد ها و به زعم شما خاتمی ها حل نخواهد شد. این مشکلات با تغییر نظام ها هم حل نمی شود یلکه باید اندیشید به نظام فکری استواری رسید و از آن پس به فکر تربیت مردم بود.موفق باشید و امیدوارم بیشتر فکر کنید

 

سياوش :

آقاي دكتر شكوري راد حالا كه نتيجه انتخابات مشخص شده ، چه بايد كرد؟

شکوری: الحمدلله نتایج بدست آمده در حوزه های رقابتی نشاندهنده رویکرد فزاینده ملت به اصلاحات و اصلاح طلبان است. این رویکرد فزاینده که علی رغم همهء تضییقات ، محدودیت ها و رد صلاحیت ها به منصه ظهور رسیده است امید دوچندانی را برای پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده ایجاد می کند. بنابراین از هم اکنون باید برنامه ریزی و سازماندهی کرد. مجلس آینده برای دولت احمدی نژاد به سادگی مجلس فعلی نخواهد بود.فراکسیون اقلیت اصلاح طلب در کنار فراکسیون اصولگرایان مخالف احمدی نژاد اکثریت مجلس را تشکیل خواهند داد و می توانند از روند قهقرایی اداره کشور جلوگیری کنند.

 

jafari :

سلام.چند نکته:
1.بنده ساکن قزوینم.شما در شهر ما از شیخ قدرت علیخانی حمایت کردید.بعید است نحوه ی رای به دست آوردن ایشان را ندانید(که تازه اگر ندانید عذر بدتر از گناه است)چرا از ایشان حمایت می کنید.به نظر من آیت الله محمدی تاکندی به خاطر حمایت از ایشان رای نیاورد.
2.شهر ما زادگاه بزرگانی است از جمله مرحوم علی اکبر ابوترابی که سالها در زندان های رژیم بعثی اسیر بودند.از ایشان نقل شده است که روزی یکی مسئولین بلندپایه صلیب سرخ از ایشان به عنوان نماینده اسرای ایرانی می خواهند اگر اسرا شکنجه شده اند ایشان بیان کنند تا رسیدگی شود.ولی ایشان با وجود اصرار این مسئول حرفی نمی زنند.بعدتر که این موضوع به سمع رئیس زندان می رسد از ایشان دلیل این مطلب را سوال می کند.ایشان می گوید:"من و تو مسلمان هستیم,خوب نیست شکایت خود نزد غیر بریم" باید کتک خورده باشیم و شکنجه دیده باشیم و تا عظمت این کار را در یابیم.حال مقایسه کنید با پیرموذن ها و رضا خاتمی ها و البته لاریجانی ها.
3.آیا شما نظر mohammad را پذیرفته اید که بدون جواب آن را درج کرده اید؟
{mohammad :


سلام.انتخابات هم مهم است هم مهم نیست.مهم است چون دفاع از نظام است و دفاع از نظام اسلامی بر هر شیعه امیرالمومنین(ع) واجب است تا آنجا که حتی اگر خالد بن ولیدها فاجعه آفرین شوند و حاکمان هیچ نگویند و حتی تا آنجا که عثمان ها فک و فامیل خود همچون معاویه را منصب دهند باید همچون علی(ع) به حاکمان مشورت داد و حتی حسنین(ع) را به دفاع از آنان فرستاد, با وجود اجتماع مردم.اما از جهتی هم مهم نیست چون مشکلات ریشه ای ما با مجلس ها,به زعم مخالفانتان احمدی نژاد ها و به زعم شما خاتمی ها حل نخواهد شد. این مشکلات با تغییر نظام ها هم حل نمی شود یلکه باید اندیشید به نظام فکری استواری رسید و از آن پس به فکر تربیت مردم بود.موفق باشید و امیدوارم بیشتر فکر کنید}
اگر "آری" پس یعنی در هر شرایطی در انتخابات ها و موارد مورد نظر رهبری شرکت می کنید؟و اگر این نظر را نظر یک شیعه می دانید آیا می شود این را به ایشان هم عرضه کنید,جهت محک.
و اگر "خیر" جوابتان به این استدلال چیست؟

شکوری: ما در چارچوب ائتلاف کار کردیم یعنی برخی چیزها را پذیرفتیم که پذیرفته ما بالاستقلال، نبود. ما بهتر از شما نسبت به رفتار آقای علیخانی در مجلس ششم واقفیم. در مجلس هفتم ایشان بی اثر بود حالا باید دید در مجلس هشتم و پس از رد صلاحیت اولیه خودش و رد صلاحیت نهایی پسرش چه خواهد کرد.
من اصالت کار آقای ابوترابی را می پذیرم ولی آن را لزوما منافی تعامل با دنیای غیر مسلمانان و نهادهای بین المللی نمی دانم.ما که نمی توانیم با دنیا ترک مناسبات کنیم و وقتی نمی توانیم پس باید قواعدی را بپذیریم.وقتی هم آنها را پذیرفتیم باید به آنها پایبند باشیم و از جمله آنها دخالتها و داوری های نهادهای بین المللی است. جنگ ایران و عراق هم نهایتاض با پذیرش قطع نامه شورای امنیت سازمان ملل که در سلطه غیر مسلمانان است خاتمه یافت نه با توافق دو طرف مسلمان جنگ. رضات خاتمی کاری بر خلاف عزت مسلمین انجام نداده است که در این مقایسه قرار بگیرد شما اسیر تبلیغات رسانه ای اقتدار گراها را نخورید. آقای پیر موذن هم کاری غیر قانونی نکرده است و چیزی بر خلاف مصالح ملی نگفته و خیانتی نکرده است .این که با تلویزیون صدای امریکا گفتگو کرده است اگرچه در این سطح تازگی دارد ولی شایسته این همه جارو جنجال نیست. اینها تبلیغات جناح مقابل در آستانه انتخابات بود. اما در مورد آقای جواد لاریجانی با توجه به موضوعات مطرح شده جای ایراد بسیار بوده است. اینها را در یک ردیف قرار دادن منطقی و صادقانه نیست.
برخی نظر ها را فرصت نمی کنم جواب کافی و یا اصلا جواب بدهم ولی به احترام نویسنده، آنها را نمایش می دهم و اطمینان دارم خوانندگان وبلاگ خودشان در ارزیابی مطالب توانا هستند. در بین مخالفان اصلاحات این اندیشه دارد گسترش بیشتری پیدا می کند که چه ضرورتی به برگزاری انتخابات هست. یکی از آنها گفته بود چه معنی دارد که رای یک فرد تحصیل کرده و آگاه با رای یِک فرد بی سواد و نا آگاه یکی باشد و انتخابات را به زیر سوال برده بود. البته ایراد او به لحاظ اصولی درست است ام دو اشکال به آن وارد است یکی این که فعلا با قانون اساسی مغایر است و دوم این که جایگزین آن چیست؟ کسانی که از این نردبان بالا رفته اند نمی توانند پس از بهره گیری از آن به نفی آن بپردازند.
نظر ارائه شده توسط
ابهام داردو من نفهمیدم به چه چیز آن باید جواب بدهم. از این رو گذاشتم تا خوانندگان خود برداشت کنند.

 

هادي H :

با سلام
نظر شما در مورد گراني كليه اجناس ومسكن و...سال 1387چيه واقعا چه كسي بايد جوابگو باشد!؟

 

ارسال نظرات

(If you haven't left a comment here before, you may need to be approved by the site owner before your comment will appear. Until then, it won't appear on the entry. Thanks for waiting.)

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007