« سه پرده از سه شنبه | اول دفتر | دو مقدمه و یک سوال در مورد آقای جنتی »

منطق اصلاح طلبان آمریکا را ناگزیر به عقب نشینی کرد

این مصاحبه با سایت باران انجام شده است

منطق و گفتمان غالب اصلاح طلبان بود که آمریکا را ناگزیر به این عقب نشینی کرد اما به کار گیری سیاست تهاجمی کنونی در دیپلماسی دولت نهم سبب شده است که بیشترین تهاجمات از سوی آمریکا را علیه کشورمان شاهد باشیم.
علی شکوری راد عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت در گفت و گو با "باران" با بیان اینکه کسی در داخل کشور مسئول حرف هایی که رییس جمهور آمریکا له یا علیه برخی افراد یا جریانها می زند نیست، ادامه داد: همانطور که سرنگونی صدام حسین در عراق از سوی آمریکا در راستای حمایت از ایران و دفاع از منافع ما در جنگ هشت ساله با عراق نبود، اعلام حمایت آنان از اصلاح طلبان و آزادی خواهان ایران و منطقه نیز به معنی همکاری آنها با اصلاح طلبان نیست.

وی بر این اساس گفت: دستاویز تبلیغات انتخاباتی قرار دادن گفته های رییس جمهور آمریکا در اعلام حمایت از اصلاح طلبان کار شایسته و جوانمردانه ای نیست.

این فعال سیاسی با اشاره به اینکه در حال حاضر اصلاح طلبان از حداقل ابزارهای تبلیغاتی نیز بی بهره اند، اظهارات برخی افراد مبنی بر آمریکایی خواندن اصلاح طلبان را در آستانه انتخابات غیر اخلاقی خواند.
وی یادآور شد: موضع گیری های آمریکا طی سالهای گذشته نشانگر آن است که بیشترین عقب نشینی های این کشور از مواضع خصمانه اش علیه ایران در زمان ریاست جمهوری آقای خاتمی و دولت اصلاحات شکل گرفت.

به گفته شکوری راد، منطق و گفتمان غالب اصلاح طلبان بود که آمریکا را ناگزیر به این عقب نشینی کرد اما به کار گیری سیاست تهاجمی کنونی در دیپلماسی دولت نهم سبب شده است که بیشترین تهاجمات از سوی آمریکا را علیه کشورمان شاهد باشیم. چه آنکه در حال حاضر آمریکا در پی ایجاد اجماع جهانی علیه ایران است و تمام توان خود را در این رابطه ساماندهی کرده است.

این نماینده مجلس ششم تاکید کرد: چنانچه بهره گیری آمریکا از جناح های داخلی ایران بر اساس مواضع و منافع کشور آمریکا را مورد ارزیابی قرار دهیم، در خواهیم یافت که حاکمیت جناح محافظه کار بیشترین سود را برای آمریکا دارد و بیشتر آمریکا را در پیشبرد اهدافش یاری رسانده است. همچنانکه در حال حاضر آمریکا با مستمسک قرار دادن مواضع برخی مسئولان دولت ایران، از کشور ما چهره ای جنگ طلب، خشن و مخالف آزادی و دموکراسی و حقوق بشر به نمایش گذاشته است و با ارائه این چهره از ایران اجماع جهانی علیه ما را دنبال می کند.

شکوری راد در مقایسه دیپلماسی دو دولت هشتم و نهم اظهار داشت: دیپلماسی آقای خاتمی دیپلماسی منطق و عقلانیت بود که در جهان مشتریان و مخاطبان بسیاری داشت. همچنانکه پیشنهاد ایشان برای گفت و گوی بین تمدنها و فرهنگ ها در سازمان ملل با استقبال بسیاری مواجه و حتی تصویب شد و امسال را سال گفت و گوی تمدنها نامیدند.

وی این مساله را افتخار بزرگی برای ایران دانست و افزود: تمامی اینها نشانگر جایگاه رفیع دیپلماسی دولت اصلاحات بود. دیپلماسی ای که بر اساس احترام بنا نهاده شده بود و احترام جهانیان نسبت به ایران را بر می انگیخت.

این عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت بکار گیری چنین دیپلماسی را هنر خاتمی خواند و با اعتقاد بر اینکه چنین دیپلماسی قویترین نوع دیپلماسی تجریه شده در جهان است، هشدار داد: دیپلماسی تهاجمی و جنگ طلب در نقطه مقابل دیپلماسی احترام برانگیز است که از سوی عقب افتاده ترین کشورها در طول تاریخ به کار گرفته شده است. چه آنکه چهره های منفور و دیکتاتوری چون صدام و طالبان از چنین دیپلماسی بهره می برند که به هیچ وجه قابل قبول نیست. دیپلماسی جنگ طلب همواره در برابر دیپلماسی پیروز احترام برانگیز، بازنده و شکست خورده است.

شکوری راد با بیان اینکه ایران از نظر برخورداری از ابزارهای قدرت (اعم از ابزارهای قدرت نظامی، رزمی و یا جمعیتی و ...) در مقابل کشورهای قدرتمند، ضعیف است، افزود : اما آقای خاتمی نه تنها با همان امکانات محدود توانست ایران را از گزند بسیاری از خطرات حفظ کند، بلکه بیشترین توجه ها را هم به ایران بر انگیخت. تا جایی که اخذ نظر ایران در مواردی برای آنها مهم بود و همین سبب شد تا مسئولان عالی رتبه بسیاری از کشورهای پیشرفته به ایران سفر کرده و رییس جمهور ما را در دولت پیشین به کشور خود دعوت کنند.

وی با بیان اینکه دیپلماسی احترام برانگیز دولت خاتمی موجب شده بود که بسیاری از کشورها به ما احساس نیاز کنند، افزایش و بهبود مناسبات تجاری و سیاسی در آن دولت با دیگر کشورها را در همین راستا ارزیابی کرد و گفت: اما متاسفانه شرایط و دیپلماسی کنونی کشور به گونه ای است که همان کشورها به جای احترام و تکریم ایران، حالتی تهاجمی علیه ایران گرفته اند و آمریکا را در ایجاد اجماع علیه ایران حمایت می کنند . نمونه بارز این عارضه را در روابط ایران با فرانسه شاهد هستیم که روزگاری از جمله مدافعان ایران در حل منازعات بین المللی بویژه در پرونده هسته ای بود اما در حال حاضر مواضعی خصمانه تر از آمریکا علیه ایران اتخاذ می کند و در اجماع جهانی علیه ایران هم پیمان آمریکاست. حال آنکه خاتمی توانسته بود ایران را از معرکه بسیاری تهدیدات و بحرانها برهاند و بسیج جهانی علیه ایران را ملغی کند.


دنبالك

TrackBack URL for this entry:
http://gollejeh.com/cgi-bin/mt334/mt-tb.cgi/64

ارسال نظرات

(If you haven't left a comment here before, you may need to be approved by the site owner before your comment will appear. Until then, it won't appear on the entry. Thanks for waiting.)

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007