« دیگر مسجل شد صلاحیت ندارم! | اول دفتر | سه پرده از سه شنبه »

سه گاه، سه نگاه

%D8%B4%D9%87%DB%8C%D8%AF%20%DA%A9%D8%A7%D9%88%D9%88%D8%B3%DB%8C.jpg
امروز مراسم سالگرد شهید کاووسی، دانشجوی پزشکی دانشکده ما بود که روز 22 بهمن 57 در حال امداد به مجروحان مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به شهادت رسید. در همان زمان جسد شهید در بیمارستان امام خمینی (ره) به خاک سپرده شد و اکنون در کنار در ورودی مرکز تصویر برداری که بعد ها ساخته شد قرار دارد. به همت جهاد دانشگاهی و همکاری برخی دیگر از واحدها و نهادهای دانشگاهی این مراسم برگزار و ویژه نامه ای چاپ شد که مطلب زیر را برای آن نوشته ام.

29 سال ازشهادت شهید عزت الملوک کاووسی، دانشجوی سال دوم پزشکی می گذرد. در آن دوران ورود به دانشکده پزشکی آنهم دانشگاه تهران همچون عبور از دروازهء بهشت دنیا بود. تعداد پزشکان در کشورآنقدر کم بود که برای جبران آن پزشکان خارجی و عمدتاً هندی در کشور بکار گرفته می شدند وبه همین دلیل پزشکان ایرانی و طبیعتاً دانشجویان پزشکی بسیار عزیز بودند.
شهید کاووسی در چنین شرایطی بهشت دنیا را وا نهاد تا در بهشت آخرت مأوا گزیند. اکنون 29 سال از آن زمان می گذرد. همکلاسی های او درس خود را به پایان بردند، پزشک شدند، تخصص گرفتند و نوعا مطب دایر کرده و یا در بیمارستان سهمی دارند و اکنون در کنارهمسر و فرزندان خود زندگی بظاهر راحتی را می گذرانند.

شهید کاووسی اگر شهید نمی شد اکنون چه وضعیتی می داشت؟ این را می توان از نگاه به زندگی همکلاسی های هم مرام او، که در آن زمان به لحاظ فکری و عقیدتی همسان او بودند و مانند او در عرصه انقلاب و مبارزه با رژیم ستمشاهی حضور داشتند و چه بسا حاضر بودند در مسیر انقلاب اسلامی جان خویش را فدا کنند و فقط توفیق آن را نیافتند، دریافت.
اکنون در سالگرد شهادت این شهید آنان که توفیق شهادت نیافتند برای کسی که شهید شد و از ادامه زندگی و تحصیل در این دنیا بازماند مراسم بزرگداشت برگزار می کنند. چه بسا بسیاری از اینان اکنون فرصت نکنند و یا توفیق نیابند در مراسم سالگرد او شرکت کنند و شاید هم آن یار دیرین را از یاد برده اند.
بیننده ای که امروز به تصویر قاب گرفته دختر دانشجوی پزشکی 19 ساله ای می نگرد که 29 سال پیش به شهادت رسیده است در دلش چه حسی بر انگیخته می شود؟
خدایی که در کلام و وعده اش جای تردید نمی یابی در قرآن کریم می فرماید: و لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتاً بل احیاءِ عند ربهم یرزقون-هر گز مپندارید آنان که در راه خدا کشته شدند مرده اند. آنان زنده اند و نزد خدایشان روزی می خورند.
آیا در این 29 سال، ما که از روزی این دنیا خورده ایم، برخوردار زندگی کرده ایم یا آنکه نزد پروردگارش روزی خورده است. چه کسی باید برای چه کسی دل بسوزاند؟
این 29 سال همچون چشم بر هم زدنی گذشت. 29 سال دیگر هم بزودی خواهد گذشت. آنگاه بسیاری از ما همچون شهید کاووسی در زیر خاک خواهیم بود و دیگران بر ما گذر خواهند کرد. در آن زمان بیننده نظاره گرچه حسی خواهد داشت؟
آیا کسی که قریب 60 سال بیشتر در دنیا رنج برد و روزی خورد. پزشک شد، تخصص گرفت و.... رستگار تر زیست یا دیگری که این قریب 60 را به پاداش بذل جان خویش در نزد پروردگارش روزی پاک خورد و رنج دنیا را نبرد؟
پس آنگاه اگر به فراسوی زمان و مکان بنگرد تا این خفتگان در خاک در آن دنیا چگونه اند خواهد دید دختری 19 ساله جامه فارغ التحصیلی بر تن کرده و پوشه ای سبک در دست شادمانه از دروازه بهشت می گذرد تا در جوار یار مأوا گزیند. و در آن سو پیران سالخورده ای جدای از همسر و فرزند، مضطرب و اندیشناک، پرونده هایی قطور در زیر بغل، منتظرند تا یک یک برگ های زندگی شان از آنان باز خواست شود و می بیند که با چه حسرتی به گام های آن دختر جوان که از چشمان آنها دور می شود می نگرند.

دنبالك

TrackBack URL for this entry:
http://gollejeh.com/cgi-bin/mt334/mt-tb.cgi/59

نظرات

هادی حبیبی (گفتمان اصلاحات) :

سلام آقای دکتر

ممنونم از اینکه به من سر زدید. بسیار خوشحال خواهم شد که از نقطه نظرات شما به فراخور موضوعات آگاهی یابم. ضمنا" در مورد مطلبی که در خصوص نظرات شما و آقای حجاریان بود اگر نکاتی در ذهن داشتید خواهشمندم مرا راهنمایی فرمایید.

 

رضا :

سلام
از شنیدن خبر فوت بورقانی متأتر شدم خدا رحمتش کنه.مطلبتان در مورد شهادت دانشجوی پزشکی جالب بود و منو هم به یاد گناهان انبوهم انداخت .چند صباحی میشود که از فکر کردن به این چیزها(مرگ) فرار میکنم و امشب شما باز منو به بازگشت به اصل خویش نهیب زدید اصلا شما اصلاح طلبان همش درد سرید و دیگران را به زحمت می اندازید.بله گناه نکردن واقعا" زحمت دارد و البته عاقبت به خیری.
در مورد رد صلاحیت شما و دوستان باید بگم این جماعت اگر شما را تایید میکردند باید به شما شک میکردیم.اقا اینا به خدا مردم را... فرض کردند ببین چه فیلمهایی در میارن ؟ یه روز میگن هیت های اجرایی مستقل عمل کردند .بعد میگن به هیت های نطارت شکایت کنید بعد استانداریها اعلام میکنند هنوز امار تایید یا تایید نشده ها به دست ما نرسیده و ما مطلع نیستیم بعد هم میگن وقت دارین به شورای نگهبان شکایت کنید یعنی بعد یک ماه سر کاری به کسی شکایت کنی که روز اول تو رو در هیئت اجرایی رد صلاحیت کرده.چقدر هم اینا پر رو هستند به خدا.
به نظر من شرکت در این رقابت نا عادلانه یعنی همرایی با این جماعت ..... و تایید رفتار انان.

شکوری : در نگاه اول شما درست می گی. ولی باید مراقب بود تو سناریوی اونا بازی نکنیم. تنهایی هم تصمیم نگیریم. اتحاد و انسجام اصلاح طلبان یه سرمایه ست باید اونو بهر قیمتی حفظش کرد.

 

ارسال نظرات

(If you haven't left a comment here before, you may need to be approved by the site owner before your comment will appear. Until then, it won't appear on the entry. Thanks for waiting.)

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007