« کانون توحید | اول دفتر | محمد سروش »

نظام بهداشت و درمان پر از وصله و پینه است

یادداشت زیر را برای هفته نامه "سپید" که در حوزه بهداشت و درمان منتشر می شود نوشته ام و در شماره اخیر آن چاپ شده است

در نظام جمهوری اسلامی ایران، برای مجلس شورای اسلامی جایگاه والایی در نظر گرفته شده است و به تعبیر حضرت امام (ره) مجلس در راس امور است. این حقیقت در دوره‌های متعدد مجلس ظهور و بروز متفاوتی داشته است. دو وظیفه مهم مجلس، تصویب قوانین و نظارت برعملکرد دولت، قوه قضاییه و سایر نهادهاست. کلیه درآمدها و هزینه‌ها در کشور تحت نظر مجلس است. به همین دلیل انتخابات مجلس اهمیت بسیار دارد.

از سوی دیگر، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی یکی از وزاتخانه‌های بزرگ، پرمسوولیت و پرعائله است. خدمات مربوط به این وزاتخانه تا اقصی نقاط کشور امتداد دارد و همه خانواده‌ها با آن سر و کار دارند. به همین دلیل، داشتن پشتوانه‌های قوی در دولت و مجلس برای انجام وظایف آن بسیار ضروری است.
دانش پزشکی نیز روز به روز در حال گسترش است و علاوه برافزايش جمعيتو توسعه‌ کمی خدمت گیرندگان، توسعه کیفی و در نتیجه سهم بهداشت و درمان در سبد خانواده نیز روزافزون است. این در حالی است که هنوز بحث بهداشت و درمان در سطوح عالیه کشور، جایگاه و شأن خود را نیافته است.
موضوع بیمه همگانی که زمانی شعار دولت سازندگی بود و به عنوان پروژه بزرگ دولت قلمداد می شد، اگر چه از نظر پوشش جمعیتی تا حد زیادی گسترش یافته است اما این هدف با کاهش شمول هزینه‌ها از سوي بيمه همراه شده است و سهم بیمار (فرانشیز) در برخی موارد به حدی رسیده است که دیگر به زحمت می‌توان نام بیمه را بر آن نهاد.تا آنجا که ضرورت جدیدی با عنوان بیمه‌های تکمیلی رخ نموده است که پوشش جمعیتی اندکی دارد و مصداقی برای تبعیض در دریافت خدمات پزشکی است. متاسفانه به دلیل آنکه هیچ نهاد مدنی قدرتمندی در جهت حمایت از خدمت گیرندگان بخش بهداشت و درمان وجود ندارد، همه کمبودها با افزایش سهم هزینه خدمت گیرنده جبران می‌شود و سیکل معیوبی پدید آمده است که هر روز چهره نظام بهداشت و درمان کشور را بیش از پيش از ریخت می‌اندازد. نظام بهداشت و درمان کشور پر از وصله و پینه است و متولیان آن نامتوازن کار می‌کنند. اگر چه امور می‌گذرد و هر روزی از پی روزی و هر ماه و سالی از پي ماه و سالی می‌گذرد، اما هنوز معلوم نیست در چشم انداز دور دست ما به چه وضعیتی و با چه کیفیتی دست خواهیم یافت.
کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در صورتی که توان لازم را به لحاظ حضور نمایندگان صاحب نظر و آشنا با مسایل مهم بهداشت و درمان بیابد، می‌تواند نقش بسیار مهمی در ترسیم چشم‌انداز آینده نظام بهداشت و درمان کشور داشته و آهنگ حرکت به آن سمت را شتاب دهد. اگر چه فرصت ثبت‌نام داوطلبان نمایندگی گذشته است اما به هر حال پس از انتخابات باید انگیزه نیروهای توانمند پزشك و غیر پزشک را برای حضور در این کمیسیون تقویت کرد تا کمیسیون بهداشت و درمان از دوره‌های قبلی خود توانمند‌تر باشد.
با تعدد دستگاه‌هاي تصمیم‌گیر در عرصه بهداشت و درمان و دولتی بودن ساختار بیمه‌ها، تنها شکل‌گیری اراده‌ای راسخ در رییس دولت و همراه شدن کمیسیون بهداشت و درماني قدرتمند در مجلس و پیدایش کلان‌نگری در سازمان نظام پزشکی، چشم‌اندازی امید بخش می‌تواند برای آینده نظام بهداشت و درمان کشور رقم بخورد و برای رسیدن به این نقطه، تلاشی درخور مانند آنچه در دوره قبلی نظام پزشکی شکل گرفته بود، باید صورت بگیرد. تا موضوع بهداشت و درمان و مشکلات اساسی آن در پیش چشم و ذهن مسوولان قرار نگیرد،مشكل اين بخش مهم از زندگي مردم حل نخواهد شد.

دنبالك

TrackBack URL for this entry:
http://gollejeh.com/cgi-bin/mt334/mt-tb.cgi/39

نظرات

itmed :

سلام دکتر من وبلاگی رو با همکاری دوستان و اسانید از جمله دکتر بیات (فک وصورت )راه اندازی کردم که بیشتر جنبه اطلاع رسانی به جامعه پزشکی داره (البته در محدوده اخبار نظام پزشکی و انجمنهای علمی تخصصی) علاقه مندم اگر تمایل دارید لینکی از شما در وبلاگم بزارم و متقابلا شما.

با تشکر حبیبی
itmed.blogfa.com

 

ارسال نظرات

(If you haven't left a comment here before, you may need to be approved by the site owner before your comment will appear. Until then, it won't appear on the entry. Thanks for waiting.)

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007