« آنان که باید ثبت نام کنند | اول دفتر | تسلیت »

در راستاي توصيه‌ي حزب ثبت نام كردم

پنج شنبه صبح در هنگام ثبت نام برای انتخابات مجلس خبرنگارانی که حاضر بودند سوالاتی پرسیدند که به آنها پاسخ دادم .خبر زیر را ایسنا از آن مصاحبه بر روی سایت خود قرار داده است. اما لازم دانستم برخی اصلاحات ویرایشی را مطابق انچه گفته ام انجام دهم . این موارد را با فونت متفاوت مشخص کرده ام. با این حال برخی از گفته های من اساساً در متن خبر نیامده است که از آنها صرف نظر می کنم. خبر نگاران مهر، فارس، برنا، ایسکانیوز و واحد مرکزی خبر هم بودند .خبرنگاران روزنامه ها را اساسا به محل ثبت نام وزارت کشور راه نداده بودند.در این مجموعه ایسنا از بقیه مستقل تر می نویسد.متن خبر فارس و مهر نیز در پی می آید.

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: سياسي
در ششمين روز ثبت نام از داوطلبان نمايندگي مجلس هشتم، علي شكوري‌راد براي ثبت نام در ستاد انتخابات كشور حاضر شد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، شكوري راد ، پس از ثبت نام در جمع خبرنگاران اعلام كرد: از طرف جبهه مشاركت ايران اسلامي و انجمن اسلامي جامعه‌ي پزشكي ايران در ليست مقدماتي ستاد ائتلاف اصلاح‌طلبان جهت ثبت نام در انتخابات مجلس هشتم قرار گرفتم.
وي در پاسخ به اين پرسش كه انگيزه‌ي شخصي شما براي حضور در مجلس هشتم چيست؟ گفت: من انگيزه‌ي شخصي مستقل ندارم در چارچوب حزب فعاليت مي‌كنم كه برنامه‌هايي دارد و به من توصيه شده كه برای پیگیری آن برنامه ها كانديدا شوم و من در راستاي توصيه‌ي حزب اين كار را انجام داده‌ام.
وي همچنين در پاسخ به پرسش ديگري مبني بر اينكه چنانچه به مجلس راه پيدا كنيد چه برنامه‌هايي را پيگيري خواهيد كرد؟ اظهارداشت: اصول معطل مانده‌ي قانون اساسي، فصل حقوق ملت و وظايف عمومي مجلس از مهمترين مسايلي است كه به آنها خواهيم پرداخت. در عين حال ضعف مهمي كه مجلس هفتم داشته يعني نظارت را نيز برطرف خواهيم كرد.
اين نماينده‌ي دوره‌ي ششم مجلس شوراي اسلامي در ارزيابي عملكرد مجلس ششم گفت: مجلس ششم در تاريخ مجالس كشور مي‌درخشد، زيرانمايندگان آن پيگير حقوق ملت بودند و سعي كردند جايگاه والاي مجلس را به مردم نشان دهند. هيچ مجلسي به اندازه‌ي مجلس ششم زنده نبود.
وي افزود: اگر در گذشته يك مدرس داشتيم در مجلس ششم مدرس‌هاي زيادي داشتيم. اما چون ما رسانه‌هاي كافي در اختيار نداشتيم و صدا و سيما نيز در اين زمينه ياري نكرد، نتوانستيم عملكرد مجلس ششم را به خوبي منتقل كنيم. مجلس ششم اگرچه عمدتاً وجه سياسي‌اش مطرح شد، اما بهترين قوانين اقتصادي را تصويب كرد و بيشترين توجه به مردم در مجلس ششم صورت گرفت هم در نطق‌هاي پيش از دستور و هم در مصوبات، و در حقيقت مطابق آنچه امام (ره) فرمودند مجلس در راس امور قرار گرفت و من از اين نظر افتخار مي‌كنم كه عضو كوچكي از مجلس ششم بودم.
شكوري راد همچنين درباره‌ي تحصن‌ نمايندگان مجلس ششم گفت: من هم معتقدم كه تحصن امري هنجار و طبيعي نبود و برای کل نظام خوب نشد اما طبق آيه‌ قرآن كه می فرماید: لا یحب الله الجهر بالسوء من القول الا من ظلم، خداوند بلند کردن صدا به بد گویی را نمی پسندد مگر از جانب کسی که به او ظلم شده است، معتقدم كه تحصن نمايندگان مجلس ششم اگرچه جهر بالسوء بود اما چون در برابر ظلم بود خدا از آن راضی بود.
خبرنگار ديگري درباره‌ي وضعيت خبرنگاران در وزارت كشور در مقايسه با دولت گذشته پرسيد كه شكوري راد پاسخ داد: خوشبختانه در دوره‌ي اصلاحات جايگاه خبررساني در حد زيادي شفاف و براي مردم تبیین شد. فرق دوره‌ي حاضر با دوره‌ي قبل اين بود كه در دوره‌ي قبل و مجلس ششم توجه به خبرنگاران اعتقادي بود و در اين دوره از باب اضطرار است.
اين عضو شوراي مركزي جبهه‌ي مشاركت ايران اسلامي همچنين در تحليل حمايت آمريكا از اصلاح‌طلبان در سخنراني بوش گفت: قطعا اگر آمريكا از گروهي در ايران حمايت كند، باعث بي‌آبرويي است ،چون آمريكا دشمن ما است و هيچ گاه خيرخواه كشور ما نبوده است.اما هر اظهار نظری هم به معنای حمایت نیست و همان طور که در ایران کسانی در باره بد و خوب احزاب امریکایی اظهار نظر می کنند در حالی که هر دو را دشمن ایران می دانند در امریکا هم برخی سیاست مداران ممکن است راجع به بد و خوب کردن جریانهای سیاسی ایران صحبت کنند در حالی که در حقیقت بحث بد و بدتر را برای خودشان مطرح می کنند و فکر نمی کنم امریکا از هیچ یک از جریانهای مطرح و موثر در ایران حمایت کرده باشد.
وي در پايان در پاسخ به پرسشي مبني بر ارزيابي نسبت به عملكرد شوراي نگهبان ابراز عقيده كرد: به نظرم شوراي نگهبان در دوره قبل بسیار بد عمل کرد و فکر نمی کنم در اين دوره بتواند آن قدر بد عمل كند، در عين حال هم نمي‌توان گفت كه بد عمل نخواهد كرد.
انتهاي پيام
متن خبر خبرگزاری فارس از این مصاحبه به شرح زیر است
شكوري‌راد پس از ثبت‌نام در انتخابات مجلس:
خدا از تحصن مجلس ششم راضي بود
خبرگزاري فارس: يك عضو اصلاح طلبان حضور خود در مجلس ششم را باعث افتخار دانست و تاكيد كرد: خدا از تحصن مجلس ششم راضي بود.

به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس، علي شكوري‌راد عضو شوراي مركزي حزب مشاركت و از كانديداهاي ائتلاف اصلاح طلبان صبح امروز براي ثبت نام در انتخابات مجلس در ستاد انتخابات كشور حاضر شد و پس از ثبت نام كانديدا شدن خود را به توصيه حزب مطبوعش دانست و گفت: براي پيگيري اصول معطل مانده قانون اساسي اين حضور لازم است.
وي در پاسخ به خبرنگاري درباره عملكرد مجلس هفتم گفت: ضعف مجلس هفتم در بحث نظارتي آن بود اما مجلس ششم در بازگرداندن عزت در تاريخ مجالس كشور مي‌درخشد.
وي مجلس ششم را مجلسي اثرگذار و زنده ناميد و افزود: در مجلس ششم مدرس‌ها تكثير شده بودند.
خبرنگاري به انتقادات رهبري از تحصن مجلس ششم اشاره كرد كه وي تصريح كرد: ما رسانه‌هاي كافي در اختيار نداشتيم و صدا و سيما هم همراهي نمي‌كرد و بيشتر وجهه سياسي مجلس ششم مطرح شد در حالي كه در اين مجلس بهترين قوانين اقتصادي به تصويب رسيد.
شكوري‌راد مجلس ششم را به دليل نطق‌ها،‌ مصوبات و جلسه‌هاي نظارتي بسيار مورد توجه مردم توصيف كرد و اظهار داشت: همان طور كه امام مي‌خواست مجلس ششم در رأس امور قرار گرفته بود و من افتخار مي‌كنم كه عضو كوچكي از اين مجلس بودم.
وي ادامه داد: من هم مثل رهبري معتقدم تحصن امري طبيعي نبود اما به فرموده قرآن كسي كه مورد ظلم واقع شده حق دارد صداي خود را بلند كند و به همين خاطر معتقدم خدا از تحصن ما راضي بود و صداي تحصن مجلس ششم در تاريخ ايران ماندگار شد.
وي در پاسخ به سوالي راه اندازي وبلاگ جديد‌التاسيس خود را در راستاي فعاليت‌هاي انتخاباتي ندانست.
وي فرق دوره حاضر با دوره قبل را در اين دانست كه اطلاع رساني در دوره قبل اعتقادي بود اما اكنون از باب اضطرار است.
وي در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره سخنان روز گذشته رهبري مبني بر ننگ دانستن حمايت دشمن از برخي گروه‌ها‌ اظهار داشت: قطعا اگر آمريكا از گروهي در ايران حمايت كند اين باعث بي‌آبرويي است چون آمريكا دشمن درجه يك است و خيرخواه ملت نيست اما قرآن مي‌گويد بايد ببينيم چه مطلبي گفته مي‌شود نه اينكه چه كسي مي‌گويد چون ممكن است در بين آن سخنان حقيقت هم وجود داشته باشد و من معتقدم احساس افتخار از گزارش نهادهاي اطلاعاتي امريكا را نيز نمونه‌اي از آن حمايت‌ها مي‌دانند والا من در ذهن خود گروهي را پيدا نكردم كه مستقيما مورد حمايت آمريكا باشند و اگر هم برخي سياسيون آمريكايي اظهارنظرهايي مي‌كنند آنها بين بد و بدتر براي خودشان انتخاب مي‌كنند.
اين كانديداي اصلاح طلب در پاسخ به سوالي درباره بررسي صلاحيت‌ها گفت: شوراي نگهبان در دوره قبل به شدت براي نظام جمهوري اسلامي بد عمل كرد و برداشت من از اظهارات رهبري اين بود كه ايشان هم از عملكرد شوراي نگهبان راضي نبودند اما به زبان نياوردند ولي اكنون احساس من اين است كه در اين دوره شوراي نگهبان به بدي دوره قبل عمل نمي‌كند ولي اين بدان معني نيست كه بد عمل نكند.
انتهاي پيام/ي
متن خبر خبرگزاری مهر به شرح زیر است.برخی اصلاحات ویرایشی با فونت متفاوت مشخص شده اند.
شکوری راد پس از ثبت نام:
حمایت آمریکا از هر گروهی باعث بی آبرویی است
علی شکوری راد نماینده مجلس ششم و عضو شورای مرکزی حزب مشارکت برای حضور در انتخابات مجلس هشتم ازحوزه انتخابیه تهران ثبت نام کرد و گفت: قطعا اگر آمریکا از گروهی در ایران حمایت کند این موضوع باعث بی آبرویی است. چون آمریکا دشمن درجه یک اسلام و مردم است و خیرخواه ملت ایران نیست. اما بنده اطلاعی ندارم که آمریکا از کدام گروه حمایت کرده است.
به گزارش خبرنگار مهر مستقر در ستاد انتخابات کشور، علی شکوری راد پس از ثبت نام در انتخابات مجلس هشتم در جمع خبرنگاران حضور یافت و گفت که از شرکت در انتخابات مجلس هشتم انگیزه شخصی مستقل ندارد و در چارچوب حزب خود فعالیت می کند.
وی افزود: در لیست مقدماتی ستاد ائتلاف اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس هشتم قرار دارد و در راستای توصیه حزب ثبت نام می کند.
شکوری راد در پاسخ به سئوالی در خصوص انگیزه های حزب مشارکت در مجلس هشتم ادامه داد: یک سری اصول معطل مانده قانون اساسی وجود دارد که طبیعتا پیگیری آنها لازم است.
عضو شورای مرکزی حزب مشارکت ادامه داد: مجلس وظایف عمومی دارد که همه نمایندگان باید به آن توجه کنند و همچنین نظارت برعملکرد دولت و اجرای قوانین مطابق با نیازهای روز و ایفای حقوق ملت باید سرلوحه کار نمایندگان قرار بگیرد.
وی با انتقاد از عملکرد مجلس هفتم گفت: مجلس هفتم ضعف نظارتی داشت و این مجلس نتوانست جایگاه خود را به دست آورد و لذا بازگرداندن عزت و اعتبار از وظایف مهم در مجلس هشتم است.
شکوری راد در پاسخ به سئوالی در خصوص عملکرد مجلس ششم گفت: مجلس ششم در تاریخ مجالس کشور می درخشد به دلیل اینکه نمایندگان پیگیر حقوق ملت بودند و سعی کردند جایگاه واقعی مجلس را به دست آورند.
به گفته این فعال سیاسی، هیچ مجلسی در کشور اثر گذارتر از مجلس ششم نبود چرا که در گذشته اگر یک مدرس در مجلس وجود داشت در مجلس ششم مدرس ها تکثیر شدند و اعتلای آن را رقم زدند.
وی ادامه داد: به دلیل اینکه مجلس ششم رسانه های کافی را در اختیار نداشت و صدا و سیما هم به ما یاری نداد ما نتوانستیم عملکرد مجلس ششم را به اطلاع مردم برسانیم اما مجلس ششم از لحاظ اقتصادی بهترین عملکردها را در کارنامه خود دارد.
عضو شورای مرکزی حزب مشارکت گفت: مجلس ششم در راس امور قرار گرفت و ما از این نظر به آن افتخار می کنیم .
این فعال سیاسی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه تحصن ها در مجلس ششم را که مورد استقبال بیگانه قرار گرفت چگونه ارزیابی می کنید ، گفت: من هم معتقدم تحصن امری طبیعی نبود اما تحصن در مجلس ششم از جانب کسانی انجام شد که به آنان ظلم شده بود و فکر می کنم خداوند از تحصن راضی بود.
خبرنگاری در خصوص جایگاه خبر رسانی در امور در دوره اصلاحات و این دوره پرسید که وی پاسخ داد: از این موضوع که همه باید شفاف باشند گریزی نیست اما در دوره اصلاحات خبر رسانی امری اعتقادی بود اما در این دوره از باب اضطراربود، هرچند گاهی این مسئله به ضرر مجلس بود اما مجلس ششم حاضر بود این ضرر را بپردازد و خبرنگاران که چشم مردم هستند را در بین خود راه دهد.
عضو شورای مرکزی حزب مشارکت در پاسخ به سئوالی در خصوص این که آمریکا اخیرا از اصلاح طلبان و چند گروه دیگر در ایران حمایت کرده است ، گفت: قطعا اگر آمریکا از گروهی در ایران حمایت کند این موضوع باعث بی آبرویی است. چون آمریکا دشمن درجه یک اسلام و مردم است و خیرخواه ملت ایران نیست. اما بنده اطلاعی ندارم که آمریکا از کدام گروه حمایت کرده است.
وی اظهار داشت: اما در میان انبوه صبحت هایی که بوش می کند شاید حقیقت هایی هم وجود داشته باشد همانگونه که احمدی نژاد به گزارش شورای اطلاعاتی آمریکا مبنی بر اینکه ایران به دنبال ساخت و سلاح هسته ای نیست اشاره کرد و آن را یک پیروزی دانست .

دنبالك

TrackBack URL for this entry:
http://gollejeh.com/cgi-bin/mt334/mt-tb.cgi/30

نظرات

ashkan :

khob kary kardid sabtenam kardid faghat az tarighe khatmio hashemy say konid joloye rad salahiyatharo be hadaghal beresonand

 

:

dametoon garm ke sabte naam kardid.

 

بهزاد عبدی :

سلام.
به امید موفقیت برای شما و همه نیروهای کیفی اصلاحات. چه مشکل امروزین ما نبود کارگزاران سیاسی توانمند و نمایندگان مدافع مطالبا ت اساسی مردم بوده.
http://www.behzadabdi.blogfa.com

 

داود روشني :

جناب آقاي دكتر سلام.راستش من اين روزها نگران آن بودم كه چهره هاي شاخص و شناخته شده اصلاحات و بخصوص رد صلاحيت شدگان مجلس هفتم حاضر نشوند در انتخابات ثبت نام كنند. اما امروز با مشاهده شجاعت مردان مرد اصلاحات، به آينده مجلس هشتم اميدوارم و مطمئنم اقتدارگرايان با اين موج عظيم كانديداها توان جسارت قبلي را از دست خواهند داد.به نوبه خودم از اقدام شجاعانه تان در ثبت نام، متشكرم.مطالب مطروحه در مصاحبه تان در هنگام ثبت نام هم بسيار عالي بود. در ضمن در امر بروز كردن وبلاگتان هم خيلي خوب پيش مي رويد اميدوارم ثابت قدم باشيد.

 

رهگذر :

چرا آقایان موسوی لاری و بیطرف، معین و ... ثبت نام نکردند؟ خرد جمعی بود یا تصمیم شخصی؟ ممنون

شکوری: تصمیم آنها شخصی بوده است ولی هر کدام دلایلی را مطرح می کنند که بهتر است خودشان توضیح بدهند. اما اجمالاً عرض می کنم ملاحظات آنها لزوماً شخصی نیست.

 

محمد علی ایزدی فر :

از حضور روشن فکران اصلاح طلب در عرصه ی سرنوشت ساز انتخابات خانه ی ملت استقبال می کنیم وبرای
شما ارزوی موفقیت در خدمت گذاری به ملت بزرگ ایران را داریم.

در پناه حق یاعلی مدد

 

نقی عبدالجوادی دستجردی :

به گمانم دیگر مجلس در راس همه امور نیست.زیرا بسیاری از کسانی که می بایست نامزد انتخابات
می شدند عطایش را به لقایش بخشیدند.حالا دلیل این عدم استقبال چیست به خود این بزرگواران مربوط است.ولی بهتر بود شرکت می کردند.
ما ز یاران چشم یاری داشتیم....وین غلط بود آنچه می پنداشتیم

شکوری: در مجموع ثبت نامها بد نبوده است.باید امیدوار بود.

 

گل محمدی :

سلام آقای دکتر
خیلی خوشحال شدیم از ثبت نام شما در انتخابات دوره هشتم مجلس
به امید موفقیت شما در امر خدمت رسانی به ملت عزیز ایران

 

عباس :

با سلام . در مجموع به نظر می رسد که علت اصلی نامزد نشدن یاران آقای هاشمی رفسنجانی هم این بود که احساس کردند نمی توان انتخاباتی آزاد ، عادلانه ، سالم و رقابتی داشت . آقایان به این نتیجه رسیدند چون انتخابات سالمی نیست و از طرفی اینها هم از جنس مشارکتی ها نیستند که بعداً بخواهند اعتراض کنند و انصراف بدهند لذا از اول نامزد نشدند . تکلیف این انتخابات کاملاً مشخص است . رقابت می خواهند اما نه بین اصلاح طلبان و اصولگرایان بلکه بین دارو دسته لاریجانی و دار و دسته احمدی نژاد . اینها هم هر کدامشان مجلس را بگیرند فرقی نمی کند . مگر ما ندیدیم لاریجانی در شورای عالی امنیت ملی چه کرد ؟ هر روز یک بخشنامه می داد و هر حرفی در مطبوعات را ممنوع می کرد ، حالا حرف از آشتی ملی می زند .
انتخابات وقتی به معنی واقعی انتخابات خواهد بود که کرسی های مجلس از قبل تقسیم نشده باشد و مردم بتوانند از میان نامزدهای موجود 290 نفر را انتخاب کنند . اگر باز هم 200 نفر از قبل تعیین شده باشند که انتخابات نیست .

 

علي لطف زاده :

در جامعه اي كه اخلاق زير پاي سياست و سياست پيشگي و قدرت لگدمال مي شود، نماينده شدن كه هيچ، قدرت هم ارزش ندارد. ببينيد در جامعه اي كه ادعاي ارزش و اخلاق دارد چه اتهامهايي نثار يكديگر مي كنند؟ حتي قطعي گاز تركمنستان را هم وارد بازي سياسي خود كرده اند!! اين جامعه سالم نيست و اگر شما هم نماينده بشويد، شما را آرام نخواهند گذاشت كه به وظايف نمايندگي خود برسيد. قطعا همه مشكلات مجلس ششم با شدت بيشتر تكرار خواهد شد.

شکوری: با شما موافقم. ما داریم بین بد و بدتر انتخاب می کنیم. زجر و سختی و شاید بدنامی هم داشته باشد. نمی شود مردم را در نیمه راه رها کرد تا هر اتفاقی برایشان می افتد بیافتد.

 

ارسال نظرات

(If you haven't left a comment here before, you may need to be approved by the site owner before your comment will appear. Until then, it won't appear on the entry. Thanks for waiting.)

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007