« ابراز نگرانی کیهان از برگزاری انتخابات | اول دفتر | در راستاي توصيه‌ي حزب ثبت نام كردم »

آنان که باید ثبت نام کنند

یادداشت زیر را برای سایت ستاد ائتلاف اصلاح طلبان، "بهارستان8" نوشته و ارسال کرده ام

چند روز دیگر از فرصت ثبت نام نامزد های نمایندگی مجلس باقی مانده است. ستاد ائتلاف اصلاح طلبان و همچنین بزرگان و احزاب اصلاح طلب فرا خوان عمومی جهت ثبت نام درانتخابات داده اند. این فراخوان شامل حال همه کسانی است که بصورت منطقی و عقلایی دارای پایگاه سیاسی و اجتماعی فردی و اجتماعی خاص و یا حزبی هستند وحضورشان می تواند بر مشارکت بیشترمردم در انتخابات و یا جلب آ راء آنان اثر گذار باشد. در این مرحله آنچه مهم است نفس پیروزی در انتخابات است که می تواند امید و انگیزه را در اردوگاه اصلاح طلبان افزون سازد.

برخی از کسانی که مورد اقبال عمومی مردم و احزاب اصلاح طلب هستند و پیش بینی می شود حضورشان در فهرست های انتخاباتی شانس پیروزی اصلاح طلبان را افزایش دهد مسئولیت سنگین تری بر دوش دارند. ثبت نام آنها ازهم اکنون رونق دادن به ساز و کار پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات و عقب نشینی و کناره گزینی آنها پاشیدن آب سرد برگرمی و حرارت به زحمت فراهم شده در اردوگاه اصلاح طلبان است. از یاد نرفته است که در انتخابات شوراهای سوم حضور افراد رای آوری مانند خانم دکتر ابتکار و آقایان دکتر نجفی، مسجد جامعی و ساعی موجب شد که سهم پیروزی اصلاح طلبان به تعداد همین افراد باشد و فقدان هر یک از افرادفوق در فهرست اصلاح طلبان می توانست سهم پیروزی را برای آنها کاهش بدهد. کما اینکه برخی که در آن زمان از ثبت نام امتناع کردند این سهم را کاهش داده اند ولو اینکه مسئولیت آن را امروز نپذیرند. اکنون از فروغ همان امیدی که با مسئولیت پذیری و انتخاب آن چهار نفر در شورای شهر فراهم آمده است چشم انداز انتخابات مجلش هشتم روشن می نماید. آن تجربه نشان داد که عدم ثبت نام افراد رای آوربه معنای کشتن امید مردم است و هیچکس نباید بخود اجازه دهد که فروغ امید های فراهم شده را بمیراند.
بدیهی است از نقطه نظر فردی برای بسیاری از افراد کارآمد در عرصه های علمی، پژوهشی ،تولیدی و مدیریتی، نمایندگی مجلس شغل مطلوبی نیست. بخصوص آنانکه در مسئولیت های اجرایی گذ شته ء خویش موفق بوده اند و اعتبار اجتماعی خود را از این طریق بدست آورده اند، نوعاً طالب نمایندگی مجلس نیستند. اما نمایندگی بلحاظ شَان سیاسی، قانونگذاری ونظارتی آن والاست و نباید دست کم گرفته شود.
کسانی که رای آور هستند نباید بیاندیشند که در چهارسال نمایندگی مجلس چکار خواهند کرد و آن را با مسئولیت های اجرایی مقایسه کنند. آنچه امروز مهم است پیروزی در انتخابات است که می تواند زمینه ساز پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری دورهء بعد نیز باشد. در آن صورت چنانچه اصلاح طلبان بتوانند اکثریت نسبی مجلس را بدست بیاورند و در انتخابات ریاست جمهوری نیز پیروز شوند با استفاده از تجربه های موفق و ناموفق گذشته خواهند توانست دوران امید بخشی را از حکمرانی خوب به مردم نوید بدهند وآنها را از نگرانی های بیشماری که امروز گرفتار آن هستند نجات دهند. غفلت از سهم خویش در نفس پیروزی در انتخابات و غیبت در بین نامزدها را مردم بر افراد رای آور نخواهند بخشید.

دنبالك

TrackBack URL for this entry:
http://gollejeh.com/cgi-bin/mt334/mt-tb.cgi/29

نظرات

بهزاد عبدی :

امید به مشارکت سیاسی چه از طرف سیاسیون و کاندیداها و چه از طرف خواستاران تحول یک ضرورت بوده و از منظر به قول شما مسئولیت حامیان اصلاحات متناسب با جایگاه و درصد تاثیرگزاریشان بیشتر. پیروز باشید

 

ثاقب فرد :

سلام آقای دکتر. از اینکه حضرت عالی هم به دنیای مجازی پیوستید خوشحالم. شاید اگر زودتر به این دنیا پا می گذاشتید. جنبش دانشجویی اصلاح طلب به واسطه نشر بیشتر افکار بهتر اندرزهای شما را می پذیرفت و به بحث می گذاشت. با این حال تبریک می گویم.
امیدوارم به جز حضور داوطلبانه برای نمایندگی، نخبگان موردنظر پست شما در دیگر مجامع مدنی هم حاضر باشند و جامعه را ترک نکنند. جامعه ای که سیاست فقط یک بخش از آن است

 

نقی عبدالجوادی دستجردی :

آقای شکوری من در مطلب پیشین شما راجع به مصاحبه آقای حجاریان نوشتم:"از آقای حجاریان بعید بود آتو به دست کیهانیان بدهد".یک آقایی به نام حنیف برای من در وبلاگم پیغام فرستاد که مخاطب آقای حجاریان عوام نیستند.آیا واقعا شما با عوام کاری ندارید؟اگر با عوام کاری ندارید و فقط با نخبگان طرفید دیگر در هیچ انتخاباتی پیروز نخواهید شد.زیرا آرای عوام در انتخابات خیلی تعیین کننده است چون تعدادشان بیشتر است. البته منظورم از عوام عموم مردم است و قصد توهین به مردم نجیب ایران را ندارم.یک وقت نکند مردم را رها کنید و به نخبگان بچسبید.نخبگان فقط درصدی از کل هستند

 

محسن شالباف :

با سلام خسته نباشيد.
من بسياری از نظرات اصلاح طلبان در مسايل اجتماعی سياسی را قبول دارم و در انتخابات های گذشته همواره به عزيزان اصلاح طلب رای داده ام و حال که اشکالاتی در رفتار این جبهه میبینم وظیفه خود میدانم که با عقلای آن درمیان گذارم . چندی است که ميبينم اين دوستان برای تحت تاثير قرار دادن احساسات عمومی به شيوه غير اخلاقی اتشار اخبار کذب ویا غلو شده روی آورده اند.من فکر میکنم این شیوه ها مناسب فعالیت سیاسی در جامعه ما نیست به نظر من هنوز در ایران افراد سیاست را ذیل اخلاق میداند که من نیز همین اعتقاد را دارم خال برای آنکه نگویید کلی گویی کرده به ذکر دو نمونه می پردازنم:
1.ما بهمراه تعدادی از دانشجویان داشگاه شاهرود در اعتراض به بعضی محدودیت ها حدود یک ماه پیش تجمعی با حضور حداکثر نود تن انجام دادیم که سایت ادوارنیوز ان را تجمعی 700 نفره و روزنامه اعتماد آن را تجمعی 300 نفره اعلام کرد.
2.در تاریخ 19 دی سایت نوروز خبری را با عنوان "انتصاب مشکوک انتخاباتی در استان خوزستان-باجناق ذولقدر آمد" آمده است سرهنگ نوری که به سمت مدیرکل سیاسی استان خوزستان منصوب شده باجناق سردار ذولقدر است من یکی از نزدیکان سرهنگ نوری هستم ایشان اصلا باجناق ندارند!
به هر حال من فکر می کنم یکی از دلایل پیروزی احمدی نژاد صداقت گفتار او با مردم بود (حداقل مردم اینگونه فکر میکنند)پس بیاید از سرنوشت دیگران درس بگیرم.در ضمن از کودکی یادم هست که میگفتنند دروغگو دشمن خداست.
موفق و پیروز باشید.

شکوری: قطعاً نقل خبر دروغ توسط رسانه ها در هیچ شرایطی قابل توجیه نیست بخصوص اگر آن رسانه عمومی تر و فراگیر باشد. متاسفانه رفتار نقل خبر صدا وسیما که همراه با دست بردن در خبر و تنظیم آن مطابق سلیقه خودش است به نادرست توسط برخی رسانه ها با برد کمتر الگو برداری می شود. در مورد اخبار فوق هم چون بی اتطلاع هستم نظری ندارم.

 

جمال :

ما اعتقاد داریم که تک تک افرادی که تابعیت ایرانی دارند و شهروند این کشور هستند،همانند اعضاء یک شرکت تعاونی بزرگ،سهمی برابر در شرکت تعاونی بزرگ ایران دارند.بنابر این هیچکس نمی تواند فر دیگری را از سهمی که دارد محروم کند و این امر اگر از حکومت سر بزند البته واقعا غیر قابل قبول است. دولتها فقط نقش نمایندگان این سهامداران را ایفا می کنند و نمی توانند سهم بیشتری را طلب کنند.در نظامات امروزه رابطه دولتها و شهروندانشان به این صورت است و هیچگونه رابطه دیگر از مقبولیت برخوردار نبوده و پذیرفته نیست.بنابراین دولت باید برای انجام هرکاری از تمامی مردم و یا نمایندگانشان اجازه بگیرد و نمی تواند با بهانه های مختلف از این کار طفره برود،چون با این کار عملا مشروعیت خود را از دست می دهد و در حقیقت خودش را به عنوان هیات مدیره این تعاونی نفی کرده است.البته منظور من از دولت مجموعه نظام است که اعم از قوه قضائیه و مقننه و مجریه می باشد.به همین سبب هرجا که مردم یعنی سهامداران این شرکت بزرگ احساس کنند که نماینده شان بر خلاف مصالح شرکت عمل می کند،حق دارند که او را عوض کرده و نماینده دیگری را اختیار نمایند.و به هر صورت و به هر وسیله ای باید بتوانند بر کار این هیات مدیره نظارت داشته باشند.همانگونه که حق دارند در انتخابات شرکت کنند و رای بدهند،به طریق اولی حق دارند که خود را کاندیدای عضویت در هیات مدیره کشور(دولت)نمایند و هیچ کسی نمی تواند با هیچ دلیلی شهروندان کشور را از این حق محروم کند.چرا که به محض حدوث این امر ،خود همان شخص و یا حزب و یا دولت مستقر فاقد مشروعیت خواهد شد و خود به خود منعزل از حکومت می شود.

 

علي :

آقاي شكوري جدا بايد متاسف بود از اين استدلال سست كه شما به هم زده ايد.اصلا شما كه ادعاي اصلاح طلبي داريد چه چيز را مي خواهيد اصلاح كنيد.شما فقط مي خواهيد همين گروه حاكم را از گرده مردم پياده كنيد و خودتان سوار شويد.اصلاحاتي كه مي گوييد غير از اين نيست.ما هم شورا و هم مجلس و هم رياست جمهوري شما را ديده ايم.از ان برنامه هايي كه به عنوان اعتلاف داده ايد پيداست هيچ تغييري نكرده ايد و قرار است كماكان در بر همان پاشنه بچرخد.آش همان آش و كاسه همان.

شکوری : دوست من ما آنچه هستیم و داریم را به مردم عرضه می کنیم اگر رای دادند برنامه هایمان را اجرا میکنیم . از همین الآن هم میدانیم عده ای با دلایل مختلف ما را قبول ندارند و به اصلاح طلبان رای نمی دهند . این طور که می فهمم شما یکی از آنها هستید. احترامتان محفوظ. اجازه بدهید ما هم مثل خودمان فکر کنیم.

 

حسین احمدی :

سلام اقای شکوری راد
من یک سوالی از شما دارم چرا شما (اصلاح طلبان) مرزهای خود را با ضد انقلاب مشخص نمی کنید مگر شما مدعی پیروی از خط امام نیستید پس چگونه است که با گروهی که مطرود امام واقع شد (نهضت ازادی) دست دوستی می دهید و از انها حمایت می کنید با این دلیل که همه ایرانیان باید در معرض انتخاب قرار گیرند سول من این است که حتی اگر فردی دستش به خون ملت الوده باشد باید در معرض انتخاب واقع شود این سوالی است که من از خیلی از اصلاح طلبان پرسیده ام و هیچکدام این سوال را در وبلاگشان قرار ندادند و پاسخی هم ندادند که البته با توجه به تجربه من از شما هم بعید می دانم .

شکوری: دوست عزیز! قهراً پاسخ من به شما باید براساس پذیرفته های مشترکمان باشد تا شاید به نتیجه برسیم. هر چند ممکن است سوال برای دریافت جواب مطرح نشده باشد . با این حال من بنا را بر این می گذارم که این یک سوال واقعی است.
من سعی می کنم به فکر و خط امام وفادار باشم و به تعبیر شما خط امامی باشم. نظرات امام را در مورد نهضت آزادی هم می دانم و در مورد نامه امام هم تشکیک نمی کنم. ما یا باید خط امام را جزمی دنبال کنیم یا پویا وفکری. امام
خود پیشکام مبارزه با جزم اندیشی بودند و بسیاری از پیرایه های جزمی را از دین زدودند. وقتی امام تاثیر مقتضیات زمان و مکان را در فقه و اجتهاد مطرح کردند و اجتهاد مصطلح در حوزه ها را کافی ندانستند چگونه می شود نظراتی را که بیش از مسائل فقهی تحت تاثیر مقتضیات زمان و مکان قرار می گیرد جازم دانست. این ظلم به خود امام است. من مثال روشنی برای شما میزنم. حضرت امام پس از کشتار حجاج ایرانی در سال 66 فرمودند ما اگر از صدام بگذریم از آل سعود نخواهیم گذشت. اما اکنون ما روابط صمیمانه ای با عربستان داریم و رئیس جمهورمان اخیراً به دعوت پادشاه صعودی به حج عزیمت کرد. در اجلاس قطر دیدید که چگونه آقای احمدی نژاد و ملک عبد الله دست یکدیگر را گرفته و خنده کنان قدم میزدند. من آن جمله امام از یادم نرفته ولی اشکالی هم نمی بینم که روابطمان با عربستان گرم باشد. رابطه با مصر هم بزودی برقرار خواهد شد وچه بسا نام خالد اسلامبولی هم از خیابان برداشته شود. اگر بشود از نظر من اشکالی ندارد و آن را خلاف خط امام نمیدانم. با آمریکا هم مذاکره کرده ایم ودولتمان تلاش می کند یخ رابطه با آمریکا را ذوب کند. این هم اگر از موضع منافع ملی باشد همان طور که مقام معظم رهبری گفتند اشکالی ندارد بلکه لازم است. وقتی منافع ملی می تواند احکام سیاست خارجی را این مقدار متحول کند چرا منافع اجتماعی و ملی نتواند احکام سیاست داخلی را متحول کند. چه خیری امروز در این است که ما قانون را که توصیه همیشگی امام بر رعایت آن بوده نقض کنیم به استناد اینکه می خواهیم به نظر امام عمل کنیم. خط امام نباید در برابر قانون مطرح شود. یا به تعبیر دیگر هر چه قانون را نقض کند خط امام نیست. با همهء این تفاصیل من پیش قدم در برقراری ارتباط با نهضت آزادی یا کسانی که امام در زمان حیاتشان از آنها ابراز نارضایتی نمودند نبوده و نیستم. در دفاع از خط امام هم تضییع حقوق قانونی دیگران را برنمی تابم و خود را موظف به دفاع از حقوق قانونی همهء شهروندان می دانم. همان طور که در کمیسیون اصل نود مجلس انجام دادیم و به آن افتخار می کنیم.

 

علی اصغر :

میخواهم ادامه دهنده راه پدرم باشم

 

ارسال نظرات

(If you haven't left a comment here before, you may need to be approved by the site owner before your comment will appear. Until then, it won't appear on the entry. Thanks for waiting.)

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007