« مرگ بی نظیر | اول دفتر | احراز صلاحیت، حرف تازه یا متفاوت حجاریان »

چه کسی به علی(ع) ظلم می کند؟

نهج البلاغه کتاب علی(ع) نیست برگزیده ای از خطبه ها ، گفته ها و نامه های مولاست که سید رضی(ره) در یک کتاب گرد آورده است. ملاک او در این گزینش بلاغت لفظ و معنا بوده است. بنابراین حجم روایات رسیده از امام علی بسیار بیش از نهج البلاغه است که البته علامه امینی آنها را در مجموعه بزرگ الغدیر گردآوری کرده است.
با این حال همین کتاب نهج البلاغه نیز آنچنانکه به روز تولد و شهادت آن حضرت وعید غدیر خم توجه می شود مورد توجه نیست.این عدم توجه هم از جانب حاکمیت است هم از جانب مردم.

رسول خدا(ص) در چنین روزی از سال دهم هجرت و در محل غدیر خم به امر پروردگار و درجمع بزرگ حاجیان علی را به عنوان وصی و جانشین خود به مردم معرفی کرد. اما پس از چند ماه که پیامبر از دنیا رفت. در سقیفه نیز همه چیز از یادها رفت و بر سر اسلام آن رفت که مسلمانان هنوز هم دارند تاوان آن را می پردازند. در ظلمی که آن روز رفت بزرگ و کوچک سهیم بودند. اما با این حال فقط در آن روز بر علی ظلم نرفت. علی نه فقط مولای مردم زمان خویش بود که از آن بازش داشتند، بلکه مولای امروز ما نیز هست. اما آیا واقعاً و در عمل هست؟ .
براساس آموزه هایی که بخصوص در هیات های مذهبی که نوعا از جانب گفتمان رسمی ،بصورت غیر رسمی حمایت می شوند، مشاهده می شود علی(ع) خلاصه می شود در حقی که در شورای سقیفه از او بازداشتند و دمیده می شود بر آتش بغضی که در آن روز بین مسلمانان پایه گذاری شد. همهء حرف این است که اگر آن روز علی(ع) را از حکومت باز نمی داشتند و حکومت را بدست علی می سپردند که اهلش بود، نمونهء عالی حکومت اسلامی که پیامبر(ص) پایه گذاری کرده بود شکل می گرفت ومی بالید و الگوی نسل های آینده می شد. این امر بالاخره 25 سال بعد اتفاق افتاد و امیرالمومنین به حکومت رسید و پنج سال هم حکومت کرد. اگر چه حکومت او در این دوران با فراز و نشیب های بسیار و اختلافات وجنگ های داخلی مسلمانان همراه شد و فرصت کافی در همهء وجوه فراهم نشد، اما خود تجربهء ارزشمندی بدست می دهد که در حکومت اسلامی چگونه باید با اینگونه موارد برخورد کرد. آیا عدم ترویج این آموزه ها و عدم استفاده از آنها ظلم به علی(ع) نیست؟ متاسفانه صدا و سیما که بیشترین نقش را در ترویج آموزه های دینی می تواند داشته باشد، کمترین توجه را به محتوای نهج البلاغه از بعد عدالت در حکومت دارد و امیدی هم به آن نیست که توجهی بکند.
در تبلیغات رسمی علی مظلوم است ونه الگو. از محتوای نهج البلاغه هم صحبتی نمی شود.
علاوه بر این ما مردم نیز خود به سراغ نهج البلاغه نمی رویم. اگر کسی مسلمان و بخصوص شیعهءعلی(ع) است و با سواد و تحصیل کرده است آیا نباید علاوه بر قرآن، که باید انتظار داشت خوانده شده باشد، نهج البلاغه را نیز بخواند. در این مورد کسی مانع نیست و اگر نخوانده ایم خودمان کوتاهی کرده ایم. نمی شود پیرو علی بود و از او دم زد اما کتاب خلاصه ای از روایات او را نخواند. آیا این هم ظلم به علی نیست؟
نهج البلاغهء علی(ع) پر است از توجه، انذار و دستورالعمل برای دنیا و آخرت. یکی از بهترین آنهاست این:
اِعمل لِدُنياکَ کانَّکَ تَعيشُ ابَداً و اِعمَل لآخِرتَکَ کانَّکَ تَموتُ غَداًا
برای دنیا چنان کارکن که می پنداری در آن جاودانه ای وبرای آخرت چنان بکوش که گویی فردا خواهی مرد

دنبالك

TrackBack URL for this entry:
http://gollejeh.com/cgi-bin/mt334/mt-tb.cgi/21

نظرات

وبلاگ منطقه گلستان :

سلام به مطلب شما لینک دادیم.
شورای منطقه

 

بهرامی :

درود بر شما. در باب این مطلب سخنی ندارم. اما سوال اینجاست که این مطلب و نظایر آن را به عنوان یک واعظ منبری می نویسید یا یک فعال سیاسی؟ یا شاید احساس می کنید همیشه باید گذری هم به این وادی بزنید تا از الطاف خفیه
عرصه سیاسی ایران بی نصیب نمانید؟

شکوری: البته من خودم را یک فعال سیاسی محض تعریف نمی کنم.اساساً دنیا را با استفاده از تعالیم قرآنی و آموزه های ائمه و در نهایت درک وجدانی خودم فقط گذرگاه میدانم. فعالیت سیاسی هم برایم هدف نیست. نفی طرف های مقابل را هم لزوما فضیلت خود نمی دانم و تلاش می کنم در کنار مطالبی که در نقد مخالفان اصلاحات می نویسم گاهی به خودم ویا به خودمان هم تذکراتی بدهم و به تعبیر شما وعظ هم بکنم .وقتی خودمان در فکر ، رفتار وکردارمان ضعف و نقص داشته باشیم و آن را تحمل کنیم انصاف حکم می کند که به دیگران هم اجازه و حق بدهیم که ضعف و نقص داشته باشند و تحمل بشوند. من هم ممکن است نیت های گوناگونی برای نوشتن مطالبی که به زعم شما سیاسی نیستند داشته باشم . در این مورد شاید لازم باشد شناخت بیشتری بدست بیاورید بعد قضاوت کنید.

 

ایران در ظلمت :

دکتر علی شریعتی در کتاب ((علی ابر مرد تاریخ )) کلی خون دل خورد تا همین را بگه که بابا نوع عشق و علاقه به سیره علوی فقط در ارادت ظاهری نیست .
ولی باید یادمون باشه ترس از حق و روشن شدن حقایق یکی از مقاومتهای بی بدیل دولتهای خودکامست چون اصولا از بیداری مردم میترسن برای همین هم سیر وسلوک علوی رو فقط ادبیات شعری دوست دارن و عمل به اونو خیلی ترویج نمیکنن.

 

سید علی :

سلام اقای دکتر وبلاگ زیبایی دارین موفق باشید و صبور درراه اصلاحات

 

نقی عبدالجوادی دستجردی :

امروزه کسانی سعی می کنند این موضوع را بین مردم ترویج دهند که عدل علی فقط توزیع نان و خرما بین فقرا بوده است.در صورتی که عدل علی فقط این نبوده است.
به قول سید بزرگوار خاتمی علی در سه چیز خلاصه می شود:
حق،صبر و عدل.
اگر دولتها این سه مشخصه علی را رعایت کنند بسیاری از مشکلات جوامع بشری حل می شود.

 

mohammad :

سلام آقای دکتر.مشارکتی نیستم ولی از بین آن ها نظرات شما را بیشتر می پسندم.و به راستی کدامیک از هم حزبی های شما از ائمه و خدا و پیغمبر درجمع یاد می کنند مگر به غیر استفاده ی ابزاری؟امیدوارم با این طرح سوال راهی برای جواب حداقل در محدوده ی حزب خودتان باز کنید و یادمان باشد علی(ع) فقط حکومت نبود.وظیفه تان بسیار سنگین است.موفق باشید

شکوری: از لطف شما ممنون. ولی این طور که شما پنداشته اید نیست.نوع دوستان ما در مشارکت بخصوص اعضاء شورای مرکزی و دفتر سیاسی که بیشتر آنان را از قدیم می شناسم و الآن هم با هم کار می کنیم افرادی متدین هستند وامتحان خود را در این زمینه در برهه های مختلف پس داده اند. فرق عمده این دوستان با برخی از کسانی که اشتهارشان به دین داریست این است که این دوستان نخواسته اند دین خود را دستمایه اعتبار اجتماعی قرار دهند. البته به زعم من این انگیزه درست گاهی در بین برخی اصلاح طلبان مشارکتی به افراط رفته و عدم تظاهر به دینداری به پنهان کردن دینداری تنه زده است که این را اشتباه ونقطه ضعفی برای انان میدانم.
شعائر دینی همان طور که از نامش بر می آید باید آشکارا رعایت شود و پاس داشته شود و آشکار کردن التزام به احکام و شعائر دینی ریا و از دین نان خوردن نباید تلقی شود. البته از بس کسانی نان ریا را خورده اند هر گونه ظاهر کردن دینداری متاسفانه ریاکاری تلقی می شود که هر دو غلط است.

 

منتظر :

سلام. حق با شماست! اول بايد آموخت و بعد بايد عمل كرد! ما در كجاي اين دو عمل مهم قرار گرفته ايم؟؟؟

 

عباس :

حق با شماست آقای دکتر شکوری . متأسفانه یک عده در این مملکت بر این باورند که عدالت همان گداپروری است و لذا در تمام دورانی که قدرت را در دست داشته اند به جای ایجاد بسترهای لازم برای بسط عدل در کشور ، تنها از خزانه ملت به آنان صدقه داده اند . درواقع با بودجه بیت المال برای خود تبلیغ می کنند و البته ادعای خدمتگذاری هم دارند . اما مشکل دیگر ما این است که به دلیل مظلومیت علی (ع) و نهج البلاغه ، متأسفانه نسل جدید ما آشنایی چندانی با این الگوی عدالتخواهی ندارد . بسیاری از جوانان ما به دلیل همین عدم شناخت روی به دیگرانی آورده اند که در مقابل امام ما واقعاً حرفی برای گفتن ندارند . متأسفانه همین مدعیان عدالتخواهی و اصولگرایی چنان بلایی بر سر اسلام و شیعه و نهج البلاغه آورده اند که باور کنید کمتر مخالفی می توانست چنین کند .
پیروز و سربلند باشید

 

هومن :

جدا شما با اين افكار عقب افتاده مي خواين به حكومت برسين؟واي به حال ما اگه دوباره گول شمارو بخوريم.يه ضرب المثل تركي داريم ميگه.....

شکوری: بهتره آدم هیچ وقت وهیچ گاه گول هیچ کس را نخورد. ولی اگر کسی استعداد گول خوردن داشته باشد ممکن است الآن هم گول فرد یا فکر دیگری را خورده باشد. ضمنا مگر شماقصد شرکت در انتخابات را دارید که ممکن باشد گول بخورید . اگر هم نمی خواهید شرکت بکنید دیگر منت چه چیزی را می گذارید. حقیقتا بنده نمی خواهم افکار عقب مانده داشته باشم . اگر شما بفرمایید کدام فکر را عقب افتاده می دانید بیشتر می توانید به من کمک کنید.

 

ارسال نظرات

(If you haven't left a comment here before, you may need to be approved by the site owner before your comment will appear. Until then, it won't appear on the entry. Thanks for waiting.)

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007