« دیشب شب یلدا بود و ما... | اول دفتر | چه کسی به علی(ع) ظلم می کند؟ »

مرگ بی نظیر

خبربرایم بسیار تکاندهنده و ناراحت کننده بود همچنانکه خبر اعدام ذوالفقار علی بوتو بدست رژیم کودتایی ضیاءالحق دراوایل انقلاب و دوران جوانیم برایم اینچنین بود. اگرچه ضیاءالحق سعی کرد بوتو را به اردوگاه کمونیسم و سوسیالیسم وابسته و خود را اسلامگرا معرفی کند و حکومت پاکستان را حتی پیش از ایران "جمهوری اسلامی " بنامد، اما هیچیک از اینها نمی توانست مانع از این شود که در تقابل بین ضیاءالحق و ذوالفقار علی بوتو او را آمریکایی و غیر موجه و این را مردمی و موجه بدانیم. به همین دلیل وقتی ضیاءالحق در انفجار هواپیمایش کشته شد موجب تاسف نگردید و بر عکس، وقتی مقامات رسمی کشورمان از کشته شدن ضیاءالحق بیش از عرف معمول دیپلماسی اظهار تاسف کردند، دچار تعجب شدم.
.

کتاب خاطرات خانم بوتو را در همان ابتدای انتشار در ایران خوانده بودم و تصویر نسبتا روشنی از وی در ذهنم داشتم. او بر اساس خاطراتش خیلی فوق العاده نبود اما بهر حال در خانواده بوتو پس از مرگ پدر، رسالت سیاسی بر دوش او افتاده بود و در میان مردم پاکستان طرفداران زیادی داشت. او در هنگام ازدواج با همسرش، آصف سرداری که یک بلوچ بود، شرط کرده بود تا برخلاف عرف رایج پاکستان که نام خانوادگی زنان بعد از ازدواج از شوهر تبعیت می کند، همچنان از نام خانوادگی بوتو استفاده کند. زمانی که در سال 81 به نمایندگی از طرف جبهه مشارکت در دومین اجلاس احزاب آسیایی در تایلند شرکت کرده بودم خانم بوتو را در آنجا از نزدیک دیدم. او قد بلندی داشت و در میان شرکت کنندگان آسیایی که نوعا از نژاد زرد و کوتاه قد بودند بسیار شاخص بود. علاوه بر این بسیار شناخته شده و مورد احترام بود. در هنگام بازگشت مسیر ما از طریق امارات بود و به حسب تصادف در یک پرواز بودیم و صندلی ما در کنار هم قرار داشت . فرصتی شد کمی هم با یکدیگر گفتگو کنیم. بدلیل اینکه کتاب خاطراتش را خوانده بودم حس خوبی داشتم ونسبت به او احساس آشنایی می کردم. همین احساس اخیراً موجب شده بود علاوه برنفس حساسیت سیاسی بازگشت او به پاکستان، اخبار او را با توجه بیشتری دنبال کنم تا امروز که ناگهان خبر کشته شدنش را شنیدم. خیلی ناراحت کننده بود. بنظر من در این ماجرا انگشت اتهام بیش از هر کس دیگری به سمت مشرف است. او مسئول امنیت خانم بوتو و بوتو قوی ترین آلترناتیو او بوده است. بعید است مشرف براحتی بتواند از زیر بار این اتهام خارج شود

دنبالك

TrackBack URL for this entry:
http://gollejeh.com/cgi-bin/mt334/mt-tb.cgi/19

نظرات

مصطفی رسته مقدم :

سلام
من البته به مانند شما شناخت چندانی از بی نظیر بوتو نداشتم _ البته از اندیشه های وی _ و فقط یک سری اطلاعات کلی از سیر صعود و نزول او در جامعه سیاسی پاکستان داشتم، اما به واقع از ترور او متاسف و متاثر شدم. به واقع ترور بوتو، شلیک به پیکر دموکراسی در پاکستان و البته به طور اولی در منطقه بود. هرچند گویا در خانواده بوتو این چنین مرگ هایی حالت "اپیدمی" دارد، علاوه بر خود وی و پدرش ذوالفقار علی بوتو که ذکر ایشان را کرده بودید، برادر خانم بوتو - میر مرتضی بوتو- هم به ضرب گلوله از پای درآمده بود.

 

رحمان :

اقای شکوری راد
با سلام وتبریک ورود شما به دنیای وب
باز هم زدی به خاکی! وخدارا شکر قتل بوتو را گردن امریکای خونخوار ننینداختی وبا یک درجه تخفیف مشرف را که به گمان شما نوکر استکبار است مقصر وقاتل اعلام کردی. در فضای توده ای پاکستان وبا نفوذی که طالبا دارند بعید است که مشرف بتواند از زیر بار اتهام قتل بوتو خارج شود. اما شما چرا؟مبادادست طالبان والقاعده راببینی!!سیاست ورزی از دریچه ایدئولوژی ضد امپریالیستی ادم را به بیراهه می کشاندو به اینجا می کشاند که : خودشان ساختندوخودشان اوردند خودشان بردندو خودشان کشتند. هزار دستان.خودشان فعال مایشاءند. برای بنیاد گرایان پاکستان مشرف وبی نظیر فرقی ندارند . ارتجاع سیاه طالبانی همه پدیده های مدرن را پکسان نابود می کند.همچنان که تا حالا چند بار نقشه ترور مشرف را اجرا کرده اند.مشرف باید بمیرد تا باور کنیم او اخرین سنگر در مقابل ارتجاع است.طالبان در تاروپود پاکستان حتی در ارتش هم نفوذ کرده اند.در پاکستان انقلاب است ورهبری ان دست القاعده وطالبان .انها با بهره گیری از ابزارهای مدرن دشمنان خود را که ذره ای برایشان ارزش ندارند به جان هم می اندازند واز عشق وعلاقه مردم بدبخت پاکستان به اسلام سوء استفاده می کنند. ادم هایی مثل نواز شریف ولغاری هم محلل وجاده صاف کن طالبانند . برای بنیاد گرایان ایرانی مثل مصباح هم کروبی و خاتمی و حزب مشارکت فرقی با دفتر تحکیم و ملی -مذهبی ها و روشنفکران سکولار ندارند.حتی مذهبی های متشرع وانقلابی اما نواندیش مثل مشارکتی ها خطرناک ترند.حالا کروبی هر روز به مشارکت فحش بدهد.مصباح فقط می خندد. اسیاب به نوبت. نمی دانم چقدر باید طول بکشد که ما این بدیهیات را بفهمیم.

شکوری: متاسفانه باید بگویم طالبان در زمان حکومت خانم بوتو در پاکستان شکل گرفت و یا توسعه یافت. البته در آن زمان هدفش خارج ساختن حکومت افغانستان از دست کمونیستها بود.خانم بوتو پیش از پیروزی طالبان در افغانستان خوشبینانه نسبت به چنین تحولی در افغانستان به ایران اطلاع رسانی کرده بود. پدیده طالبان در عین سادگی گفتمانی، بسیار پیچیده است.باید زمان بگذرد تا ابعاد مختلف آن روشن شود.
اما دوست عزیز اگر مسئولیت ترور خانم بوتو را در پاکستان از دوش حکومت مشرف که حاصل کودتا ست برداریم و به دوش گروه تروریستی غیر مسئول طالبان بیاندازیم ، مسئولیت حکومت را در حفظ امنیت رقبایش نادیده گرفته ایم و اولین چیزی که در این شرایط پامال و لوث می شود خون خانم بوتو است که هیچ کس پاسخ گوی آن نخواهد بود. علاوه بر این بنظر شما طالبان بین خانم بوتوی دمکرات و مشرف مستبد کدام را بدتر می دانند؟
اگر آنطور که نوشته اید باشد باید طالبان مشرف را بدتر بدانند پس چه دلیلی دارد که اقدام به ترور خانم بوتو بکنند که در صورت پیروزی در انتخابات با روش دموکراتیک تری با آنها برخورد خواهد کرد و یا مبارزه با اوبرای آنها آسان تر خواهد بود.

 

امير :

حالتي هم که بيش از همه محتمل است، انجام اين ترور به دست عوامل طالبان با هماهنگي و دستور عوامل مشرف است؛ به گونه‌اي که منافع هر دو طرف را تامين مي‌کند و در عين حال مرکزيت القاعده دستور ترور را صادر نکرده است

 

پژمان :

سلام آقای دکتر شکوری
ورودتان به عرصه ی بلاگ نگاری را تبریک می گویم.

نوشتارتان در مورد خانم بوتو جالب بود،ای کاش در مورد گفت و گوی داخل هواپیما و نظر ایشان نسبت به تحولات ایران توضیح بیشتری می دادید.

 

ارسال نظرات

(If you haven't left a comment here before, you may need to be approved by the site owner before your comment will appear. Until then, it won't appear on the entry. Thanks for waiting.)

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007