« دریافت واقعیت ها و پتانسیل ها | اول دفتر | مقدمه ای برای راه اندازی سایت »

از سردار نظری تا سردار رادان

سردار نظری را از نزدیک زمانی دیدم که برای پیگیری شکایت خود از رئیس جمهور سابق، آقای خاتمی، به کمیسیون اصل نود مجلس ششم آمده بود. خانم کدیور مسئول آن پرونده بود و بطور جد و با بیطرفی آن را رسیدگی می کرد.
سردار نظری آقای خاتمی را متهم کرده بود که در ماجرای 18 تیر وی به عنوان رییس دولت به او ظلم کرده است و بطور خلاصه همه کاسه کوزه ها بر سر او شکسته شده است. به گمان من پر بیراه نمی گفت اما چون خاتمی را قامت بلندی می دید که می شود انتظار داشت دربرابر حق و لو اندک باشد سر تعظیم فرو بیاورد، می خواست حقی را که در درون خود حس می کرد با شکایت به کمیسیون اصل نود که حتی پناهگاه مخالفین خود هم بود، استیفا کند.


به گمان من در ماجرای 18 تیر سردار نظری هم سوخت.اگر او را رئیس پلیس پایتخت نکرده بودند شاید امروز همچنان مسیر ترقی را می پیمود. اما در آن ماجرا بدنام شد. اگر چه در محاکمه تبرئه شد اما کیست که نداند تبرئهء او برای جلوگیری از گسترش اتهامات به مقامات بالاتر بود.
او را به صرف اینکه رزمندهء خوبی بوده است فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ کرده بودند در حالی که او درک مناسبی از موقعیت و حساسیت وظیفه پلیس آنهم در پایتخت نداشت.
تجربه دوران فرماندهی سردار طلایی بر تهران بزرگ و موفقیت های چشمگیر او در حفظ نظم و امنیت وکسب اعتماد و احترام مردم پیش روی ماست. این تو فیق بدست نیامد الا به دور ساختن پلیس از جهت گیری های سیاسی و اجتماعی و توجه کامل به قانون و وظایف ذاتی پلیس، که پاسداری از امنیت جانی ومالی مردم وحفظ نظم جامعه با کمترین مداخله ویا استفاده از قوه قهریه پلیس سر فصل های اصلی آن بوده است. در آن دوران با کش دادن مفهوم همه فهم امنیت و نظم ، پلیس خود را متولی همه مشکلات و معضلات جامعه نمی کرد. لذا بر انجام وظایف ذاتی خود متمرکز و موفق بود.
پس از سردار طلایی اکنون سردار رادان فرمانده نیروی انتظامی پایتخت است.او را از نزدیک ندیده ام اما گفتگوی فرزاد حسنی با او را در برنامه کوله پشتی دیدم. بنظر می آید او هم مانند فرهاد نظری پر شور وبا انگیزه است و اعتقادی کار می کند و این نوع کار را بر کار قانونی ترجیح می دهد. از عملکرد او در مدت مسئولیتش می توان فهمید که او مفاهیم امنیت و نظم را بسیار وسیع گرفته و خود را متولی همه چیز کرده است. اکنون بر اساس ارائه مفهومی گسترده از امنیت اجتماعی حجم بزرگی از کار تعریف شده است که هیچ نسبتی با توان و استعدا د مادی و معنوی سازمان موجود پلیس ندارد. نتیجه طبیعی این وضعیت ناکارآمدی پلیس در انجام وظایف حیاتی آن خواهد بود . و مهمتر آنکه در صورت بروز یک بحران کوچک، بخاطر وجود تلقی نادرست از وظیفه پلیس، این استعداد وجود دارد که همچون 18 تیر فرماندهی پلیس دچار هیجان سیاسی یا ایدئولوژیک شده و بجای فرو نشاندن آتش بحران، خود در آن بدمد و دامنه اش را گسترش بدهد.در این حال او نیز خواهد سوخت اما مسئو لیت بر عهدهء کسانی خواهد بود که این هشدار ها را جدی نمی گیرند.

دنبالك

TrackBack URL for this entry:
http://gollejeh.com/cgi-bin/mt334/mt-tb.cgi/12

نظرات

حسين نوراني :

فكر نمي كنم تغيير رفتار پليس در سطحي چون تهران بزرگ را بتوان به تفاوت فرماندهي آن هم در سطح يك نفر تقليل داد. مجموعه رفتارهاي جديد پليس در كنار برخي رفتارهاي ديگر حكايت از چنگ و دندان نشان دادن به مردم براي شرايط خاصي است كه احتمال وقوع آنرا ميدهند و اين سياستي است كه امثال رادان صرفا مجري آنند نه بيشتر.

 

محمد امین :

آقای دکتر سلام:
واقعا چرا از خود و از حزب خود چهره ای ریاکار نشان می دهید:
چرا در اجلاس جعلی تحکیم شرکت کردید.آقای شکوری به عنوان یک دانشجوی پلی تکنیک انزجار خودم را از این حرکت زشت شما اعلام میکنم.آقای شکوری چندی پیش در تابستان از اعضای بازداشتی دفتر تحکیم وحدت حمایت کردید.اما 3 ماه بعد در اجلاس تحکیم جعلی شرکت می کنید.
به عنوان یک مسلمان شما را به رعایت اخلاق دعوت می کنم.

شکوری: دوست عزیزی که نمی شناسمت
حقیقتا از من صریح تر کسی را در اعلام مواضعش در مورد فعالیتهایی که بنام دفترتحکیم در چند سال اخیر صورت گرفته است می شناسید؟
منظورتان از ریا چیست؟
من به نشستی که از سوی تعدادی از انجمن ها با عنوان "اسیب شناسی جنبش دانشجوئی" برگزار می گردید دعوت شده بودم. با این حال تاکید کرده بودم که نمی خواهم انعکاس خبری داشته باشد زیرا احساس کردم ممکن است حضور من در آن جمع مورد سوء تعبیر قرار گیرد. از سویی هم نمی خواستم با رد دعوت خودم را از امکان گفتگو با بخشی از دانشجویان محروم کنم.
عزیز من اگر دنبال حق وحقیقت هستید بجای فحاشی به من یا حزب من خوب است برای هر چیز استدلال خود را بگوئید و پاسخ بشنوید و البته اگر علاقمند باشید می توانم فایل صوتی سخنرانیم را در ان نشست جهت اطلاع از محتوای آن در اختیارتان بگذارم تا دچار سوء تفاهم نشوید.

 

شيرازي :

سلام
كار خوبيست. موفق باشيد.

 

مسعود :

رفتار شما باعث خجالت اعضاي صديق جبهه مشاركت است.

شما هميشه ميخواهي مخا لف جهت آب شنا كني.

وفقط خودت را مهم ميداني مي دانم كه اين نظر را حذف ميكني ولي تا كي...

شکوری: اگر رفتار من باعث خجالت شما ( اگر عضو؟ صدیق جبهه مشارکت
باشید) شده است از شما عذر خواهی می کنم
برای من شنا کردن در جهت هدفی که دارم مهم است چه آب به آن جهت برود و من همراهش شوم یا به آن جهت نرود ومن مجبور باشم در خلاف جهت آن حرکت کنم.فکر می کنم بهتر است شما هم اینگونه باشید

 

ارسال نظرات

(If you haven't left a comment here before, you may need to be approved by the site owner before your comment will appear. Until then, it won't appear on the entry. Thanks for waiting.)

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007