« دانشجو ، گفتمان عدالت، گفتمان آزادی | اول دفتر | سود ِ مکر »

گزاره نادرست

چهارشنبه هفتم آذر ماه برای سخنرانی در شورای عمومی انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه تهران دعوت داشتم. آقای مهندس رضا حجتی هم دعوت شده بود.موضوع برنامه " فراز و فرود جنبش دانشجویی" بود. دبیر انجمن، آقای کاظمی خالدی در ابتدا پس از صحبت کوتاهی سوالاتی را مطرح کرد که با ید در آن فرصت کم، که بین دو نفر هم تقسیم شده بود پاسخ داده می شد. طبیعی است فرصت نشد. مطالب پراکنده ای توسط من و آقای حجتی بیان شد و در ادامه هم به تعدادی از سوالات حاضرین پاسخ دادیم. دعوت کردن از دو نفر که بنا ندارند با هم مناظره کنند برای یک عنوان گسترده ودر یک برنامه محدود مفید نیست و جمع بندی بدست نمی آید.
من یک سردرگمی خاصی را بین دانشجویان دارای انگیزه فعالیت سیاسی می بینم

که نوعا از جانب سخنرانانی که توسط آنان دعوت میشوند نیز تشدید می شود. این سوال اساسی وجود دارد که دانشجو در عرصه سیاسی کیست و از او چه انتظاری میرود. نوستالژی حرکت های اثر گذار و انتظار نقش آفرینی های بزرگ در حالی که بن مایه های فکری و زمینه های اجتماعی آن فراهم نیست دانشجویان پر شور و با انگیزه را آزار می دهد.
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران با آن زمان که خود در آن فعالیت داشتم بسیار فرق کرده است واین طبیعی است.من هم فرق کرده ام. ما همراه زمانه جلو آمده ایم و دگرگونیهایی را پذیرفته ایم.
این انجمن و به تبع آن انجمن فنی در این دگرگونی ها حد تعریف شده ای را پاس داشته و لذا اصالت های تشکیلاتی و مرامی خود را حفظ کرده اند.
محور اصلی سخنان من ضرورت پر رنگ تر بودن موضوع عدالت خواهی در شعار ها و فعالیت ها ی دانشجویی بود.
یکی از سوالات دانشجویان، در مورد انقلاب فرهنگی و نقش آقای احمدی نژاد در آن بود. هفته نامهء "شهروند امروز"، که بخش هایی از آن تکثیر شده و در دست دانشجویان بود و به ما هم دادند به قلم نویسنده جوانی که جذاب می نویسد اما در نوشته هایش بی پروا از گزاره های سست و نادرست بهره می برد*، در تحلیل عدم مشارکت آقای احمدی نژاد درماجرای 13 آبان58 چنین بدست داده است که احمدی نژاد و سید نژاد پس از عدم همراهی دانشجویان مسلمان پیرو خط امام در تسخیر لانه جاسوسی امریکا به منظور گشودن جبهه ای در مقابل " چپ" ها حرکت انقلاب فرهنگی را برنامه ریزی و اجرا کرده اند. در حالی که این گزاره صحت ندارد. من در مقاله ای که در تابستان گذشته تحت عنوان "انقلاب فرهنگی چرا و چگونه آغاز شد" نوشتم و در روزنامهء شرق هم به چاپ رسید واقعیت رخداد انقلاب فرهنگی را روایت کرده ام . آن روایت مورد تایید سایر دانشجویان فعال آن دوره است.
متاسفانه گزاره های نادرست بسیاری هست که در طی سالهای گذشته به دانشجویان عرضه شده که موجب تحلیل های نادرست شده ومی شود. ارائه کنندگان این گزاره ها روزنامه نگاران ، سخنرانان ویا برخی فعالین دانشجویی بوده اند که گزاره ها را متناسب با هدف تحلیلی خود ناقص و یا تحریف شده روایت کرده اند.
پا ورقی:
• از جمله در همین مقاله "چپ" به معنای کمونیست راکه تا خرداد سال 60 مصطلح بود با اصطلاح "چپ" به معنای مسلمانان انقلابی که از سیاستهای دولت مهندس موسوی که در مهر ماه 60 تشکیل شد حمایت می کردند و پیرو امام خمینی بودند در هم آمیخته و تحلیل بسیار آشفته ای را ارائه داده است.
• همچنین در این مقاله ماجرای ضبط مخفیانه سخنان حسن آیت توسط یکی از هواداران بنی صدر وانتشار آن در روزنامه انقلاب اسلامی را که مربوط به چند ماه پس از انقلاب فرهنگی است را به انقلاب فرهنگی نسبت داده است که اساساً بی ارتباط بودند.
به نظر می رسد آقای رضا خجسته رحیمی، نویسنده جوان که خود در آن زمان شاهد حوادث نبوده و مستندات مکتوب نیز در اختیار نداشته است یک سری مطالب شنیدهء خود را بدون در نظر گرفتن توالی یا تقارن آنها و بر اساس یک پیش فرض تحلیلی به هم مربوط ساخته و نوشته است.
این نوع اطلاعات و تحلیل های نادرست که در اختیار دانشجویان جوان قرار می گیردممکن است توسط انها پذیرفته شده ومبنای تحلیل ها و حرکت های بعدی آنها قرار گیرد. در این صورت چه کسی مسئول اشتباه آنها خواهد بود؟

دنبالك

TrackBack URL for this entry:
http://gollejeh.com/cgi-bin/mt334/mt-tb.cgi/5

نظرات

fadaei family :

سلام . تولد وبلاگتان مبارك .اميدواريم در اين راه ثابت قدم باشيد و ما نيز از نظرات و افكارشما بهره مند شويم .

 

حسين نوراني :

اين جديت آغازين در عرصه فراخ دنياي مجازي نويد از تولد يك سايت شخصي پرمحتوا و خواندني ديگر مي دهد كه اينروزها گوي رقابت را حداقل در فايده مندي از رساته هاي تحت سانسور مكتوب ربوده اند ضمن آنكه در اين مدت به تجربه دريافته ايم كه اين وبلاگ ها تا حد زيادي به صيقل خوردن نظرات نويسندگان وبلاگها و خوانندگان آنها كه بعضا از موافقان و مخالفان قديمي هم هستند نيز كمك شاياني مي كند.موفق باشيد

 

کریم ارغنده پور :

ورودتان به فضای مجازی مبارک باشد. نوشتن اگرچه کار سختی نیست ولی آسان هم نیست. چه بسیار افرادی را می شناسم که خوب حرف می زنند ولی از نوشتن خلاصه ای از نکات خوبشان عاجزند. نوشتن البته مسئولیت آور هم هست. کسی که فقط حرف می زند سخنان خود را در فضا رها می کند ولی کسی که حرفش را ثبت و ضبط می کند ناگزیر به دفاع از آن است و مکتوبات برای همیشه تاریخ، بر گردن نگارندگانشان سنگینی خواهند کرد. و دقیقا به همین دلایل است که افراد سخن گفتن را بر نوشتن ترجیح می دهند حتی اگر نویسندگان چیره دست و توانایی هم باشند.

اینها را البته نگفتم که شما را در همین ابتدای کار بی انگیزه کنم که می دانم و می شناسم توانایی ها و اراده خوب شما را در راهی که برمی گزینید. فقط امیدوارم راهی را که اغاز کرده اید بی وقفه و پیوسته ادامه دهید. این مهمترین انتظاری است که بینندگان یک وبلاگ از نویسنده آن دارند.

عزتتان مستدام

 

ارسال نظرات

(If you haven't left a comment here before, you may need to be approved by the site owner before your comment will appear. Until then, it won't appear on the entry. Thanks for waiting.)

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007